Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Duvar

Duvar

9,06

(52 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 20 Ekim 2000 1 Saat 57 Dk Dram Epik Tarihi Politik Dram, Epik, Tarihi, Politik

Yönetmen: Yılmaz Güney Yılmaz Güney

Ülke: fransa, türkiye

Gişe: 125.712

Oyuncular: Ali Dede Altuntaş, Necdet Nakiboğlu, Sema Kuray, Jean-pierre Colin, Zeynep Kuray, Ali Berktay, Zirek, Malik Berrichi, Isabelle Tissandier, Nicolas Hossein Devamını Gör...

Konusu : Bir Merkez Cezaevi: Ankara. Kadınlar ve erkekler, adli ve siyasi tutuklular, ve çocuklar, çocuk koğuşu: hapishanenin köleleri. Dördüncü koğuşun çocukları. Dördüncü koğuşun çocularının sefaleti. İşte koğuşun kırık camları, hırsızları, katilleri, terkil edilmiş çocukları... Ay... İncecik, kavun dilimi gibi ay.. umut ve özlem.. Şişko'nun, Şaban'ın ve diğer çocukların elleri Tanrıya doğru açılır. Derler ki, yeni ayı ilk gördüğünde dua eder ve dilek tutarsan, Tanrı bunları yerine getirir. Çocukların hepsi tek bir dilek tutarlar: 'Allah'ım, beni daha iyi bir hapishaneye yolla.' 'Beni de Allah'ım' Tüm çocukların dilek ve arzuları budur: daha iyi bi cezaevi. Buraya artık dayanamıyorlar. Şiddet, dördüncü koğuş'un angaryaları onları tüketmiş. Her şeyi kabul etmek zorundalar. Temizlik, mutfak işleri, kömür ve çöp taşıma, kısaca cezaevinin tüm angaryası onların eline bakar.. Dayak, baskılar.. Onlar gerçekten cezaevinin kölesidirler. Ancak umutları tükenmez. Başka bir cezaevine gitmeyi başarmalıdırlar...performer

27 Ağustos 2019 23:42

tahmin ediyorum ki filmdeki birçok argo sözcük yılmaz güney'in yıllarca filmlerinde sansür kuruluyla olan mücadelesinin bir dışa vurumuydu ayrıca yıllarca yattığı cezaevi ortamının ve mahkumiyetinin bir öfkesi de olabilirdi. bizim şimdi bayılarak izlediğimiz o yeşilçam filmlerinin senarist ve yönetmenleri sansür kurulunun başındaki kurul üyelerinin verdiği kararlarla zar zor binbir sıkıntılarla film çekiyorlarmış.

Cevap Yaz

performer

25 Ağustos 2019 22:40

böyle kötü bir cezaevi ortamı sadece ülkemizde değil dünyanın birçok ülkesinde o yıllarda mutlaka var olmuştur. belki zaman zaman abartı ama belki de zaman zaman eksik anlatılmış bir hikaye olabilir. sonuç olarak evrensel sinema penceresinden bakıldığında belgesel tadında eşsiz bir film... filmde epeyce argo,küfür ve buna benzer sözlü ve görsel içerik bulunduğundan çocukların izlememesi gerekir... bu arada cezaevi anonslarındaki ses kulağım beni yanıltmadıysa yüksek ihtimal filmin yönetmeni yılmaz güney'in sesi, sonuç olarak dublajından kurgusuna her aşamada bulunan yılmaz güney burada bir şekilde sesi ile filme dahil olmuş.

Cevap Yaz

K1imparatorlukk

3 Ocak 2018 10:04

Etkisinden kolay kolay çıkılamayan film. Gerçekçi demek bile yetersiz kalır. Yılmaz Güney 'in en müthiş filmidir.

Cevap Yaz

MGUNAY

28 Nisan 2016 15:50

Bu filmdeki olaylar elbette hayali senaryo değilidir. Gerçek olduğuna Ülkemizde yaşandığına eminim. Ama filmin yapımcılarının şu dedikleri devrim diyelim ki gerçekleşse bu olaylar bitecek mi? Hiç zannetmiyorum.

Cevap Yaz

mansuryıldırım

23 Haziran 2015 18:21

Gerçekçi etkileyici bir anlatımı var filmin sürükleyici bir film biraz sert bir film daha sakin olsa bence daha etkileyici olabilirdi bir kızgınlık var filmde ama çok iyi yönetilmiş ve yazılmış bir film oyunculuklar iyi özelikle gardiyan caferi oynayan ahmet ziyrek çok iyi oynamış kısaca türünün en iyi örneklerinden izlemeye değer çok iyi bir film.

Cevap Yaz

bysiirtli56

13 Şubat 2014 22:56

etkileyici sürükleyici bir film.çoçuk koğuşu ele alınmış ama keşke büyüklerin koğuşunuda ele alan bir film yapsaydılar tıpkı buna benzer.

Cevap Yaz

Kleberson

11 Kasım 2013 22:08

bu film türkiyede cekilmedi yorumlari okuduktan sonra cevap vermek istedim bu film fransada cekildi,yilmaz güney fransaya kactiktan bir kac yil sonra cekilmistir,1 gün icin izin istemistir ceza evinde yatarken ve izin vermislerdir ve izin aldiktan so nrada kacmayi planlamistir antalyanin kas ilcesinden yunanistana ordanda isvicreye ve son olarakta fransaya kacmistir kendisi ve duvar filminide bu ülkede cekmistir zaten bir daha türkiyeye gelemedi cünkü kacakti kalan yillarini kacak olarak baska bir ülkede gecirdi ve bana göre en iyi filmi duvar filmidir ve zatende duvar filmi son filmidir yönetmen ve senarist olarak cok basarili buldugum biridir kendisi ama oyuncu olarak aynisini söyliyemem,ama tabi kimi basarili bulur kimi bulmaz ama duvar filmine gelecek olursak türkiyenin gerceklerini anlatmistir bu film

Cevap Yaz

Kleberson

9 Kasım 2013 22:51

sevdigim filmlerdendir duvar filmi filmde en cok begendigim oyuncu gardiyan cafer rolüyle ahmet ziyrek

Cevap Yaz

engin20

3 Temmuz 2013 21:03

Film gercekten cok etkileyici.özellikle dogum sahnesi tüm ciplakligi ile ortada.

Cevap Yaz

FOSTERKANE

21 Mayıs 2011 03:24

duvar filmi yurt disinda cekilmis, galiba fransada

Cevap Yaz
Yandex.Metrica