Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Yol

Yol
12 Şubat 1999 1 Saat 54 Dk Gerilim, Dram, Politik
IMDb puanı: 0

Yönetmen: Yılmaz Güney, Şerif Gören

Ülke: isviçre, fransa, türkiye

Gişe: 459.016

Oyuncular: Enver Güney, Osman Bardakçı, Hikmet Taşdemir, Turgut Savaş, Hale Akınlı, Semra Uçar, Sevda Aktolga, Meral Orhonsay, Şerif Sezer, Tarık Akan Devamını Gör...

Ödüller: En İyi FilmHristiyan Birliği Özel MansiyonuFipresci ÖdülüEn İyi Yabancı Film

Konusu : İmralı Açık Cezaevi'nden bayram izni- ne çıkan beş mahkumun öyküsü içiçe gelişir. Seyit Ali (Tarık Akan), şeytana uyup kendisini aldatarak namusuna leke düşüren karısı Zine' (Şerif Sezer) cezasını vermek için köyüne gider. Filmin en ilginç ve sarsıcı bölümünü oluşturan öykü. Özellikle de kar sahneleri, Seyit'in kansını sırtında taşıması ve tövbekar Zine’nin donmaması için kamçıyla dövülmesi ama sonuçta ölmesi, Batının da ilgisini çektiği insan dramlarından biridir. Zine'nin törelere göre öldürülme görevi öncelikle ihanete uğrayan kocaya düşmektedir. Karısını, ailenin ceza olarak zincire vurduğu ahırda bulan Seyit Ali, bir ölüm yürüyüşüne çıkar. Dondurucu soğuğa dayanamayan Zine, kendisini kurtarması için yalvarır. Gerçekte Seyit, baştan beri kansını öldürmeye karşıdır. Onu kurtarmak için çırpınır durur. Ama vahşi doğanın ölümcül soğuğuna karşı gücü yetmeyecektir. Diğer dört mahkümun öyküsü çeşitli olaylar içinde sürüp gider. Sorunları ve özlemleri törelerin mahkum ettiği kadınlardır. (Agah Özgüç'ün 100 Filmde Türk Sineması kitabından)acarkentli49

28 Aralık 2019 17:15

film 1981 de gösterimde iken ülkemizde baskıcı zihniyet yüzün ülkemizde yasaklanmıştır film cannes film festivalinde ödül almıştır ancak ülmizde 1999 da gösterime girmiştir demek oluyor ki avruda özgürlük varken ülkemizde özgürlüklerin gölgesinde yaşıyoruz

Cevap Yaz

performer

27 Ağustos 2019 23:31

muhteşem bir film... sanırım filmin 2 dublajı var biri o dönem yurt dışında yapılan tamamen amatör seslendirmecilerle yapılmış sanırım diğeri yıllar sonra yapılan ama ben ilk yapılan dublajı sevdim bunun sebebi şu hem çekildiği yıllarda yapılmış olması hemde seslerin çok popüler dublaj sanatçısı olmamaları nedeniyle film daha gerçekçi olmuş. bu arada şerif gören bu eşsiz filmden sonra tahmin ediyorum ki bu filmin etkisiyle olsa gerek daha sonra derman ve katırcılar adlı muhteşem filmleri yönetmişti.

Cevap Yaz

vatansever10

25 Mayıs 2017 11:56

Öncelikle belirtmek isterim ki film konu itibariyle çok ağır.Tarık Akını Erdal Özyağcıların seslendireceğini hiç düşünmemiştim.. Dilan(198) filminde ki gibi dengbej türü müziği bu filmde de duydum.Vapurda içki içen kişilerle,diyarbakırda tek dal sigarayı elden ele dolaştırarak içen çocuklar ilginçti. Güzel bir film olmuş.Emeği geçenlerin ellerine sağlık.

Cevap Yaz

Alpatros1905

3 Ocak 2017 13:33

Bu başarılı filmin ilk ismi bayram olacaktı bazı sıkıntılar oldu çekşmler Durmuş yönetmen erden kıral yönetmenlikten alınmış oyuncu kadrosu Tarık akan Aytaç Arman Mahmut cevher olacakmış Şerif gören değiştirmiş Aytaç Arman vazgeçmiş temposu düşük ama büyük başarı yakaladı ödül dalında

Cevap Yaz

jepgambardella

21 Eylül 2016 10:13

+ Uyku girmiyor gözüme. - Benimde + Okumuşluğun var mı? tahsilin yani? - Ortayı bitirdim. + Ben üçten ayrıldım, ilk üçten. Bir dayım vardı rahmetli, derdi ki aklının yetmediği yerde birine danış. Adamın aklı kendine düşman olur mu? Benim aklım bana düşman. - Nasıl yani? + Düşman işte. Sır, aramızda kalacak. - Merak etme. + Sırf burasını oku. (Onu Soğukoluk' da bir kerhanede bulduk, aldık memlekete getirdik, cezası ölümdür!) Yaa, şeytana uydu işte. Beni, oğlumuzu, aile şerefimizi düşünmedi hiç. Hapse ilk düştüğümde çağırdım, dedim ki.. dedim ki, Zine bak böyle,böyle ne diyorsun, bir düşün? Bana cevap ver dedim. Dedi ki, mühim değil, beklerim dedi, gözün arkada kalmasın dediydi, lakin bekleyemedi teslim oldu şeytana. Bekleseydi beni, boynumu bükmeseydi... - Sebep? + Çocukluğumuz beraber geçti, aynı köyde büyüdük. Amcamın kızıydı. Ben ondan 3-4 yaş ileriydim. Benim bir kavalım vardı, ben kaval çalardım o ağlardı, dayanamazdı. Nasıl uydu şeytana bilemiyorum, aklım almıyor, aklım ermiyor inanamıyorum!! - Emin misin? + Hıı hıı.. Okudun ya mektubu, bunu yazan ailesi, nevatur olsa yazarlar mı? Yok yere namuslarına leke sürerler mi? - Senin fikrin nedir? Onların dediğini yapacak mısın? + Yüreğimin bir köşesinde acıma var, bir köşesinde nefret.! Yol "Şerif Gören"

Cevap Yaz

mansuryıldırım

25 Haziran 2015 16:48

Gerçekten başarılı bir film biraz temposu düşük olsada son yarım saati çok başarılı bu tempodaki filme 114 dakika yerine 90 dakika yeterdi yinede türünün başarılı örneklerinden bir film üstelik altın palmiye almış kesinlikle izlemeye değer iyi bir film.

Cevap Yaz

enginyuksel1982

16 Kasım 2014 21:20

sadece bir film değil bir dönemin sosyolojik tüm çarpıklıklarını ortaya koyan bir yapım 8/10

Cevap Yaz

dioy

3 Ağustos 2014 17:09

"sinema delisi"nin yorumuna katılıyorum. Küçücük çocukların ellerine sigara verilmesi çokmu gerekliydi? Ayrıca film için canlı bir atı feda etmişler gibi geldi bana, üzüldüm doğrusu. Emine ye sahip çıkamayan gelinin kayınpederinden yediği dayaktan kaçarken kocasına yakalanıp "bubamın önünden kaçarsın ha" diye yediği ekstradan kötek çok tuhafıma gitti. Sonrası dahada ilginç, adam babasına dönüp soruyor " ne olmişki buba?" . Gelinmi yoksa kölemi belli değil. Kadının toplumumuzdaki yerini dramatik bir şekilde çok güzel anlatmış. Güzel bir filmdi.

Cevap Yaz

liondaddy

3 Ocak 2014 17:13

Böyle güzel filmlerimizi Televizyon ekranlarında izlesek daha iyi olur diye düşünüyorum , ama maalesef politik ve siyasi mesajlar içeren filmleri günümüzde izleyebilmek halen mümkün değil.

Cevap Yaz

ahmetdemir

23 Ekim 2013 21:26

İlk yarısı ile ikinci yarısı arasında büyük fark var ve eğer 2. yarıdaki karlı Doğuanadolu sahneleri olmasa sıradan sayılabilecek bir film. Tarık Akan, neredeyse hayatının en iyi rolünü çıkarmış.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica