Acı

8,35

( 21 kişi yorum yaptı )

Acı

Sinema Filmi

1971

İtalyan "spagetti westernτ lerinin özelliklerini taşıyan kan davası karşıtı bir deneme. Filmin ana teması pişmanlık üzerine kurulmuş. Yılmaz Güney' in hem yönetmenliğini yapıp hem de başrolünü oynadığı film, Fatma Girik' in gazino çalışmaları nedeniyle hızlı bir çalışma temposu içinde 14 günde çekildi. 15 yıllık mahpusluk yaşamından sonra, yıllar önce öldürdüğü adamın ailesine gidip bağışlanmasını isteyen, düşman kapısında it olmaya bile razı olan Çiçek Ali rolüyle ilginç bir tipleme çizer Yılmaz Güney. Filmin son sahneleri son derece hareketli ve başarılı. Dağlarda silahıyla atış talimleri yaptığı sahnelerde Güney, giydiği beyaz giysileriyle samuraylara gönderme yapar. Düşmanları tarafından gözleri kör edilen Çiçek Ali'ye Zeliha rolündeki Fatma Girik yardımcı olur. Ağaç dallarına, kayalar a ve gerdiği iplere çanları bir bir dizer ve Güney çan seslerini duyduğu yöne doğru ateş eder. Önce "Çan” adıyla yazılıp sonra da “Acı” olarak değişti rilen film, 3. Adana Şenliğinde (1971) "ikinci” oldu ve Metin Bükey'le (müzik) Fatma Girik (oyuncu) ödül aldılar (1971) (Agah Özgüç'ün 100 Filmde Türk Sineması Kitabından)

Künye

Yönetmen Yılmaz Güney
Senaryo
Yapımcı Üveyis Molu , Nami Dilbaz
Müzik Metin Bükey
Görüntü Yönetmeni Gani Turanlı
Vizyona Giriş Tarihi 01 Şubat 1972
Tür Dram
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Af Dilemek, Çan, Hapishane, İki Yüzlülük, Kan Davası, Daha Fazlası

Ödüller

En İyi 2. Film (3. Adana Altın Koza Film Şenliği-1971)

En İyi Görüntü Yönetmeni (3. Adana Altın Koza Film Şenliği-1971)

En İyi Erkek Oyuncu (3. Adana Altın Koza Film Şenliği-1971)

En İyi Kadın Oyuncu (3. Adana Altın Koza Film Şenliği-1971)

En İyi Müzik (3. Adana Altın Koza Film Şenliği-1971)

En İyi Stüdyo Çalışması (3. Adana Altın Koza Film Şenliği-1971)

Daha Fazlası

Oynayanlar

Yılmaz Güney Yılmaz Güney Çiçek Ali
Fatma Girik Fatma Girik Zeliha
Hayati Hamzaoğlu Hayati Hamzaoğlu Haceli Ağa
Dündar Aydınlı Dündar Aydınlı Haceli'nin Adamı
Osman Han Osman Han Haceli'nin Adamı
Niyazi Gökdere Niyazi Gökdere Haceli'nin Adamı
Şahin Dilbaz Şahin Dilbaz Ördek
Zafer Önen Zafer Önen Niyazi Gökdere Seslendirmesi
Vala Önengüt Vala Önengüt Oktay Yavuz Seslendirmesi
Oktay Yavuz Oktay Yavuz Elmas
Erdoğan Esenboğa Erdoğan Esenboğa Osman Han Seslendirmesi
Sadettin Erbil Sadettin Erbil Hayati Hamzaoğlu Seslendirmesi
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz Dündar Aydınlı Seslendirmesi
Nevin Akkaya Nevin Akkaya Fatma Girik Seslendirmesi
Agah Hün Agah Hün Mehmet Büyükgüngör Seslendirmesi
Mehmet Büyükgüngör Mehmet Büyükgüngör Avanos Ağa
Abdurrahman Palay Abdurrahman Palay Yılmaz Güney Seslendirmesi
Orhan Alkan Orhan Alkan Şahin Dilbaz Seslendirmesi

Ekip

Kurgu Şerif Gören (Kurgu)
Yapım Ekibi Cevat Alkan (Yapım Amiri)
Işık Ekibi Turgut Köse (Işık Asistanı)
Ses Ekibi Necip Sarıcıoğlu (Ses Kayıt)
Mustafa Kent (Senkron)
Celal Köse (Senkron)

Firmalar

Özleyiş Film (Yapım)
Lale Film (Seslendirme)
Ören Film (Renklendirme)

Son Yorumlar (21)

eskiseyyah avatar eskiseyyah 06 Haziran 2019 14:32:19

10

izledikçe hüzünlenindiren bir film.. oyuncu kadrosu taktire şayan.. yılmaz güney 71 yılındaki ağıt filmi ödül almış. hayati hamzaoğlu ile beraber güzel işler çıkartmışlar Allah rahmet eylesin.

MGUNAY avatar MGUNAY 02 Eylül 2018 18:53:42

10

Oğlunu öldürüp 15 yıl hapiste yattıktan sonra pişman olan bir Ali'nin öyküsü. Ne yapar yapar öldürdüğü adamın babasına kendini affettirir. Ama amca oğulları Aliyi bırakmazlar. Zelihanın babasını öldürüp Aliyi de kör ederler. Ali artık emmioğullarında n bu yaptıklarının hesabını kör bir şekilde zillerlede olsa alır. finalde filmin adı gibi acı bir şekilde biter. Yılmaz Güney en iyi oyunculuklarından birini bu filmde gösteriyor.

MGUNAY avatar MGUNAY 10 Aralık 2015 16:13:02

10

Kraldan güzel bir vicdan muhasebesi. Kralın renkli filmleri gerçekden başarılı yiğidi öldür hakkını yeme.

benimsinema avatar benimsinema 08 Nisan 2012 12:29:04

7

köy ve ya kan davali filmlerin en iyi sekilde hakkini verecek iki uste fatma ve yilmaz. öldürdügü fatmanin kardesinin ardindan 15 yillik mapus yatan ve sonra cok pisman olan, affedilmesi icin hersey yapan ve sonra fatmaya asik olan bir adami oynuyor yilmaz....bi catismada kör olur...daha iyi duyabilmek icin fatmadan canlarin sesi ile yardim ister...elistirecegim tek konu. kör diye neden gözleri kapali ve hedefi vururken neden yan durup ve basini yana egiyiyor.. düz hedef alamiyormu ???

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 20 Şubat 2011 23:25:02

10

Kan davası yüzünden 15 yıl hapiste yatan. Çıktığında düşman kapısına kul köle olan bir gencin dramı. Adamı "Ali" Yılmaz Güney'e vurduran "Haceli Ağa" Hayati Hamzaoğlu ve adamların. "Ali" Yılmaz Güney'in bu değişimine anl am vermemesiyle başlayan olaylar. İki tanışığın buluştuklarında anlaşamamasıyla birbirlerine düşman kesilirler. Bir ara evine giderken "Haceli Ağa" Hayati Hamzaoğlu ve adamları "Ali" Yılmaz Güney ile "Avanos Dayı" Mehmet Büyükgüngör'ün yolunu keserler. Çıkan anlaşmazlıkta kavgaya dönüşür. "Avanos Dayı" Mehmet Büyükgüngör kafasına yediği kocaman taş ile yaşamını yitirir. "Ali" Yılmaz Güney uçurumdan yuvarlanır ve kör olur. İyileşemez ve düşman kızı "Zeliha" Fatma Girik ile yaşamaya başlar. Önce kaldığı yerin etrafına çardak biçiminde çanları yerleştirir. "Zeliha" Fatma Girik ile alışmak için sesin geldiği yere atış yapar. Bu antremana iyice alışır. "Ali" Yılmaz Güney'in hapishane arkadaşı "Elmas" Oktay Yavuz ise "Zeliha" Fatma Girik'e göz koyar durumu anlattığında. "Zeliha" Fatma Girik "Elmas" Oktay Yavuz'a çanı verir. Buluşma yerine gelen "Elmas" Oktay Yavuz çanı çalınca "Ali" Yılmaz Güney tarafından vurulur ve ölür. Daha sonra yerini öğrenen "Haceli Ağa" Hayati Hamzaoğlu ona adamlarıyla saldırır. "Zeliha" Fatma Girik'in çanı çalmasıyla ateş eder "Ali" Yılmaz Güney ve düşmanlarını vururak öldürür. Filmin sonlarına doğru ikili bu olayda vurulur ve yaşamını yitirir. Bu filmde özellikle çanın sesinin geldiği yere doğru ateş etmeler. "Ali" Yılmaz Güney'in arkadaşı "Elmas" Oktay Yavuz'u aynı yöntemle vurduğu sahneler ve filmin gidişatı muhteşemdi. Filmden aldığım  izlenimlerde bu filmin Nevşehir'in Avanos ilçesi, peribacaları ve civarı tarafında çekildiği kanaatindeyim. Köy konulu filmin ismi gibi acı'larla dolu bir yapım.

kartal tibet tutkunu avatar kartal tibet tutkunu 15 Eylül 2010 15:04:09

10

...fazlaca söze hacet yok. Böylesi, dram'ın üstesinden ancak! "Yılmaz GÜNEY & Fatma GİRİK" gelir. Onlarda bunun gereğini yapıp semeresi "ödül'ü" almıştır... Senaryo, Yönetmen, Aktör = "Yılmaz GÜNEY" İşte sinemada: Bi r "Yılmaz GÜNEY" farkı!..

Yandex.Metrica