Oyunbozan

7,32

( 10 kişi yorum yaptı )

Oyunbozan

Sinema Filmi

2000

Nişanlısı Semiha (Melda Arat Mutu) ile evlilik planları yapan taksi şoförü Metin (Okan Bayülgen) hasta ve çok az ömrü kalan şair Kemal’i (Zeki Alasya) hastaneye götürür, ve alıp evine bırakır. Geri almaya gittiği bir gün polis memuru (Şafak Sezer) durmasına izin vermez, biraz ısınmak için taksiye biner tur atarlarken kırmızı ışıkta geçen bir arabayı Metin’e (Okan Bayülgen) izlettirir. Arabada kiralık katil vardır. Şef (Nikos Sergianopoulos) durup teslim olmasını söyleyen polisi vurur. Metin kaçar ve polise her şeyi anlatır. Olay yerine geldiklerinde taksisini bulamaz. O sırada Şefin kuryesi Sevda ve adamı ı Metin’i korkutarak, onun paranoyak olduğunu, tedavi için getirdiklerini ama ürküp kaçtığını polise anlatırlar. Şef ve adamları Metin’i sorgular. Bir çok cinayeti n işlendiği bir silaha Metin’in parmak izini basarak şantaj yaparlar. Taksisini de, vurdukları polisle birlikte yakarlar. Yanan cesedin ona ait olduğu sanılarak Metin’e cenaze töreni yapılır. Diğer yanda Şef Metin’e silah kullanmasını öğretir. Kendini kanıtlaması için hastanede bir odaya girip herkesi öldürmesini ister. Metin odada Şair Kemal’le karşılaşır, vurmuş gibi yapar. Kemal Metin’deki silahın cinayetlerde kullanıldığını anlamıştır. Şef, kimseyi öldürmediğini anladığı metin ve Kemal’i bulmak için annesini, babasını ve Semiha’yı sıkıştırır. Onlara faili meçhul cinayetleri kimin işlediğini sorar. Sinirlenen Şef, Metin’den Kemal’i öldürmesini ister. Sevda buna karşı çıkınca Şef genç kadını öldürür. Metin’e de tekrar Kemal’i kendi eliyle öldürmesi için baskı yapar. Metin, önce Kemal’e doğrulttuğu silahı çevirir, şefi ve adamını öldürür. Polis gelip Kemal’i hastaneye, Metin’i tutuklayıp cezaevine götürürken, Kemal suçu üzerine alır...

Künye

Yönetmen Nesli Çölgeçen
Senaryo ,
Yapımcı Christo Elmacıoğlu , Nino Elmacıoğlu , Türker İnanoğlu
Müzik Nadir Göktürk
Görüntü Yönetmeni Erdal Kahraman
Vizyona Giriş Tarihi 27 Ekim 2000
Süre 104 dk
Tür Dram, Komedi, Polisiye
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Kiralık Katil, Taksi Şoförü, Yazar Daha Fazlası

Ekip

Yapımcı Güven Kaprol (Yapım Koordinatörü)
Nurcan Kuran (Yapım Koordinatörü)
Nula Kutela (Yapım Koordinatörü)
Mustafa Demirhan (Yapım Koordinatörü)
Yılmaz Ekmekçi (Yürütücü Yapımcı)
Kurgu Mehmet Bozkuş (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Yalçın Uğurlu (Sanat Yönetmeni)
Selda Çiçek (Sanat Yönetmeni)
Cansu Durmaz (Sanat Yönetmeni)
Yönetmen Ekibi Ahmet Ilgaz (Yönetmen Yardımcısı)
Işık Ekibi Ercan Durmuş (Işık Şefi)
Sanat Ekibi Sevinç Çiftçi (Kostüm Uygulama)

Firmalar

Erler Film (Yapım)
Toplam İzleyici 91.597

Son Yorumlar (10)

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 29 Nisan 2015 07:22:43

6

Aslında kötü film değil ama filmin temposu düşük ve film durağan ilerliyor ve filmin en zayıf yanı mafya rolündeki oyuncular güya türk mafyası ama oyuncular yunan ve türkçe dublajlı bu filmin inandırıcılığını bozmuş oyuncuların yabancı olduğu ve dub lajlı oldukları çok belli oluyor film çekiliş tarzı olarak 90 lı yıllardaki tv filmlerine hatta video filmlerine benziyor film bir türlü yolunu bulamıyor saçma sapan ilerliyor zeki alasyanın başarılı performansı olmasa film çekilir gibi değil okan bayülgen malesef abartılı oynamış zaten bir daha ağır roman filmindeki başarısını hiç bir işte gösteremedi malesef film orta düzey bir film beklentiyle izlenirse hayal kırıklığına uğratabilir.

emre84 avatar emre84 07 Aralık 2009 11:30:12

Tek kelimeyle mükemmel

Yuxel1907 avatar Yuxel1907 07 Aralık 2009 05:10:12

3

Bu filme 2 sene önce de yorum yapmıştım. Bu Filmi seyrettiğimde Bakırköy'deki sinemada ben ve arkadaşım dışında bir kaç kişi ya var ya da yoktu, zaten gişede hiç işte yapmadı. İyi bir film olduğu düşüncelerine katılmıyorum, alenen kötüydü. Filmi TV'd e yayınlandığında şöyle bir göz atarken, cenaze namazı öncesi sala yerine ezan okunuyordu, hadi buna olabilir diyelim ama ezan da güpe gündüz öğle vakti olmasına rağmen sabah ezanı (içinde es salatu hayrun minen nevm gectiğinden anladım) okunuyordu. Bu kadar kendi kültüründen uzak bir guruh sadece bizde var sanırım..

performer avatar performer 04 Temmuz 2009 21:14:07

kışın çekilen filmlerde ayrı bir hava olur. bu film'de kışın çekilmiş. güzel bir film. fakat son yıllarda çekilen filmlerin genel sorunu kurgu yani tempo sorunu, bu filmde'de var. metin'in yani okan bayülgen'in anne ve babasının mafya adamları tarafı ndan koli bant'ı ile bağlandıkları ve ayakları ile tv kumandasına ulaşmaya çalıştıkları sahne gerçekten güzel olmuş. bu film bugün veya 2000 yılında belki çok dikkat çekmemiş olabilir. fakat eminim bundan 20 yıl sonra değeri anlaşılacak.

Glasscow avatar Glasscow 30 Ekim 2008 20:04:10

nesli çölgeçen'den nefis bir film daha. okan bayülgen epey iyi rol kesmiş. dvd olarak basılması gereken filmlerden biri...

Naklow avatar Naklow 23 Ağustos 2008 04:53:08

10

güzel bir film.. filmin sonunda gizli bir zafer var...

Yandex.Metrica