Mayıs Sıkıntısı

7,93

( 14 kişi yorum yaptı )

Mayıs Sıkıntısı

Sinema Filmi

1999

Kimse bize baharın sıkıntı verdiğini söylememişti. Öyle kolay bir alışkanlıktı ki baharla yaşama sevincini, umudu bir tutuvermek... Tıpkı sonbahar denilince aklımıza hüznün düşüvermesi gibi. Ve buna benzer daha ne çok şeyi hazır kalıplar içinde düşünüp, başka şeylerle özdeşleştirerek çabucak kabul ediveriyorduk! Her iyi film için geçerli olan şey "Mayıs Sıkıntısı" için de geçerli; yani sözcüklere dökülerek anlatılması çok zor. Yıllar sonra ailesinin-akrabalarının yaşadığı, çocukluğunun geçtiği kasabaya elinde bir kamera, kafasında bir film yapma tasarısı ile giden bir adamın öyküsü bu film... Belki de, yıllardır bin bir emekle yetiştirdiği meşe ağaçlarını orman idaresine kaptırmamanın savaşını veren babasının; "her mayıs içini sıkıntı basan", bir toprak ve gönül adamı olan babasının öyküsü ... Belki de müzikli bir saat edinmenin hayali ile yaşayan, bu hayalin gerçekleşmesi için, bir yumurtayı kırmadan kırk gün cebinde taşımak zorunda olan küçük yeğenin öyküsü... Belki de... Belki de küçük dertleriyle, büyük düşleriyle, sevinciyle, sıkıntısıyla tüm bir "yaşamın" öyküsü demek daha doğru olur Mayıs Sıkıntısı için. Olağandışı bir içtenlikle yoğrulmuş, son derece yalın fakat bir o kadar inceliklerle dolu bir film. Her karesinde "hayatın nabzı" atan bir filmin yanında kelimelerin yetersiz kalması mümkün mü? Bu soruya filmi izledikten sonra bir yanıt da siz verin ya da bırakın yaşamın içinize sinen görüntüleri sıkıntılı da olsa derin bir soluk alsın!

Künye

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan
Senaryo
Yapımcı Nuri Bilge Ceylan
Görüntü Yönetmeni Nuri Bilge Ceylan
Vizyona Giriş Tarihi 10 Aralık 1999
Süre 117 dk
Tür Aile, Dram, Psikolojik
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Aile, Akrabalık, Anton Çehov, Baba, Bisiklet, Daha Fazlası

Ödüller

Fipresci Ödülü (Uluslararası) (19. İstanbul Film Festivali-2000)

Altın Lale (19. İstanbul Film Festivali-2000)

En İyi Türk Filmi (19. İstanbul Film Festivali-2000)

Jüri Özel Ödülü (İskenderiye Film Festivali-2000)

En İyi Erkek Oyuncu (İskenderiye Film Festivali-2000)

En İyi Kurgu (İskenderiye Film Festivali-2000)

Jüri Özel Ödülü (Fajr Film Festivali-2001)

En İyi Yönetmen (Buenos Aires Uluslararası Film Festivali-2001)

En İyi Yönetmen (Beyrut Film Festivali-2001)

Sılver Rosa Camuna Ödülü (Bergamo Uluslararası Film Festivali-2001)

En İyi Senaryo (Bangkok Film Festivali-2001)

En İyi Yönetmen (36. Antalya Film Şenliği-1999)

Dr. Avni Tolunay Özel Ödülü (36. Antalya Film Şenliği-1999)

En İyi 2. Film (36. Antalya Film Şenliği-1999)

En İyi Film (12. Ankara Film Festivali-2000)

En İyi Film (12.Angers Festivali-2000)

Halk Jürisi Ödülü (19. İstanbul Film Festivali-2000)

Jüri Özel Ödülü (Mayorka Film Festivali-2001)

En İyi Yönetmen (21. Siyad Türk Sineması Ödülleri-1999)

En İyi Film (21. Siyad Türk Sineması Ödülleri-1999)

Daha Fazlası

Ekip

Yapımcı Sadık İncesu (Yapım Koordinatörü)
Kurgu Nuri Bilge Ceylan (Kurgu)
Ayhan Ergürsel (Kurgu)
Post-Prodüksiyon Cenk Erol (Renk Düzenleme)
Ses Ekibi İsmail Karadaş (Ses Mühendisi)
Taylan Oğuz (Ses Miks)

Firmalar

NBC Film (Yapım)
Fono Film (Laboratuar)
Toplam İzleyici 24.082

Son Yorumlar (14)

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 24 Nisan 2015 06:42:31

8

Nuri bilge ceylanın en iyi filmlerinden biri üstelik ilk uzun metraj başarısından sonra o düzeyde filim çekmek kolay değildir hatta bu filmi kasaba filminden daha iyi buldum teknik ve duygu olarak ama başrolde babasını oynatmasını anlamadım tamam çok iyi oynamış babası ve bu sefer kasaba filmindeki gibi dublajlıda değil kendi sesiyle oynamış ama ne olursa olsun profesyonel oyuncularla çalışmalıydı bir çok işsiz yeşilçamcı ve tiyatrocu varken aklım almıyor ama en azından son filimlerinde bu huyundan vazgeçti kısaca 90 ların en iyi sanat filimlerinden biri.

sinemadelisi avatar sinemadelisi 09 Eylül 2013 12:55:47

9

Filmde her zamanki gibi Nuri Bilgenin dehasını gözlemleyebiliriz.Mükemmel görüntüler eşliğinde doğal oyunculuklar Nuri Bilge Ceylanın eşsiz anlatımıyla birleşince ortaya böyle efsane bir iş çıkmış.Muzaffer Özdemir ve Mehmet Emin Toprak bu filmde gerç ek bir Nuri Bilge oyuncusu olduklarını göstermişlerdir.Türk sinemasının en iyi 10 filminden biri olan Uzak filmine temel oluşturmuş gerçek bir sanat filmidir. Mayıs Sıkıntısı sadece bir film değil belgesel niteliği de taşır.Mayıs Sıkıntısının anlatımı pastoral şiir tadındadır ve bu sayede hakederek çok fazla ödül almıştır.Nuri Bilge filmde anne ve babasını da oynatmış ve çok başarılı olmuştur.Mehmet Emin Ceylan gerçek bir oyuncu gibi rolünü sahiplenmiş ve beklenmedik bir performans ortaya koymuştur.Küçük yeğenin müzikli saat alma isteği gibi basit bir konu bile o kadar güzel işlenmiş ki şapka çıkartmak gerekiyor gerçekten.Nuri Bilge Ceylan yeterki üretmeye devam etsin bizde izlemeye devam edelim.Ayrıca filminde anne ve babasını oynatan Muzafferin hatalardan sonra sinirlenmesi filmin komik yanının da olmasını sağlayan unsurlardandı.

MGUNAY avatar MGUNAY 10 Mayıs 2012 16:46:05

10

Nuri Bilge Ceylanın şu ana kadar dikkatimi vererek izlediğim üçüncü film Üç Maymunu hiç bir şeye benzetemedim ama bu film ile Bir Zamanlar Anadoluda filmlerini çok beğendim başta sıkıcı gibi gelsede filmin asmosferine kendinizi kaptırırsanız sanki ka mera arkasında değilde o bahçeyi soluyan kişi gibi kendinizi hissedeceksiniz hatta bazı diyaloglar insanı güldürüyor terzinin müşterisiyle telefonla konuşmasından sonraki konuşmalar, Saffet'in annesiyle iş ile ilgili konuşmaları yönetmen abimizin her yanlış çekimde kafayı yiyecek gibi olması beni güldüren sahneler Nuri Bilge abiye böyle bir film çektiği için teşekkür ederim. NOT: Yaşlı amcalarda çok doğal oynamış yani bu kadar olur.

sinemaaşığı avatar sinemaaşığı 28 Mayıs 2009 18:02:05

9

yönetmenimizin en iyi 2. filmi tabiki üç maymundan sonra

rasim78 avatar rasim78 23 Şubat 2009 23:40:02

6

Çok fazla sanat, çok fazla görüntü süsü.. 2 kez kesinlikle izleyemeyeceğiniz kendi tadında ama farklı, kendi sevdasında bir film.İzlemeye değer ama , abartıldığı kadar kesinlikle değil.   

jeniferdeniz avatar jeniferdeniz 15 Ocak 2009 21:16:01

aynen katılıyorum naklow... gece 12 de mi ne başladı sabaha kadar devam etti ertes günde tarihten sözlüm vardı yinede tınlamadm izledim sabah kalkamadm servisi kaçırdım baya geç olduğundan taksiye binmek zorunda kaldım burdan şişliye dünyann parasını baydım bir film sevdası bir nuri bilge ceylan sevdasına az kalsın sözlüden oluyordum dünyanın parasını da taksiye verdim öğrenci halimle... ah nuri bilge ceyla abimiz ah bu kadar güzel anlamlı filmler yapmak zorundamısın öğrenci insanım şunun şurasında yeni başladm liseye başka neler açılacak kim bilir amaan başka bir kanalda üç maymunu vermesinler bi hafta okula gidemem :D....

Yandex.Metrica