Şahmaran

8,08

( 18 kişi yorum yaptı )

Şahmaran

(Şahmaran)

Sinema Filmi

1993

Yusuf,Haliç kıyısında kahve işleten dedesiyle beraber yoksul ama huzurlu bir hayat sürmektedir. Dedesinin ona anlattığı,yılanlar sultanı Şahmaran hikayesinden olduça etkilenmiştir. Dedesi de eski define avcısı olan Yusuf'un hayal dünyası oldukça gelişmiştir. Arkadaşıyla birlikte macera yaşamak için Bizanstan kalma tarihi Anemaz Zindanları'na giden Yusuf günün birinde kaybolur ve antika kaçakçılarının eline düşer. Kaçakçıların başında ise güzel sultan bulunmaktadır. Yoksa o hep hayalini kurduğu Şahmaran'ın kendisi midir?


Eurimages\'ten ek yardım ve ATV\'den 1,2 milyar aldı

Künye

Yönetmen Zülfü Livaneli
Senaryo ,
Yapımcı Ülker Livaneli , Zülfü Livaneli
Müzik Zülfü Livaneli
Görüntü Yönetmeni Ümit Gülsoy
Vizyona Giriş Tarihi 11 Şubat 1994
Süre 96 dk
Tür Aile, Fantastik, Macera
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Gerilim, Gizem, Hamam, Kaçakçı, Macera, Daha Fazlası

Ekip

Kurgu Mevlüt Koçak (Kurgu)
Yönetmen Ekibi Aynur Başgök (Yardımcı Yönetmen)
Post-Prodüksiyon Ufuk Kayar (Negatif Kurgu)
Sanat Ekibi Tural Polat (Sanat Yönetmeni yrd.)
Tural Polat (Sanat Asistanı)

Firmalar

Interfilm (Yapım)
Pan Nakliyat (Ulaşım)
Pan Nakliyat (Ekipman nakliye)
Toplam İzleyici 36.221

Son Yorumlar (18)

CerenSelim avatar CerenSelim 27 Haziran 2018 01:15:14

10

Çocukluğumda gözümü kırpmadan izlediğimi dün gibi hatırlarım. O zamanın şartlarına göre cesur ve enteresan bir filmdir. Aynı zamanda esrarengiz ve çarpıcı. Türkan Şoray efsanesi, bu filmde yılanların sultanı şahmaran olarak devam ediyor. Faruk Peker de karizmasının zirvesinde. Zülfü Livaneli'ye sonsuz teşekkürler.

mansur34 avatar mansur34 16 Mart 2016 00:42:27

6

Film baştan sona çekiliş tarzı olarak tv dizisi havasında ilerliyor daha çok trt nin 90 lar da yaptığı tv dizileri havasında ilerliyor türkan şoray ve mehmet balkız rollerinde elinden geleni yapmış filmin konusu güzel ama pek iyi anlatılamamış filmin ortalama bir başarısı var biraz daha özenilse iyi bir filmde olabilirmiş kısaca izlenebilecek bir film.

SarpBayhan avatar SarpBayhan 29 Temmuz 2015 23:43:19

Çocukluğumda 1-2 sefer ATV'de izlemiştim bu filmi. Can sıkıntısından ve farklı bir seyirlik arayanlar için izlenebilir bir film. Türkan Şoray'ın filmdeki çocukla olan sahneleri ilginç gelmişti bana hafifte saçma gelmişte o dönem. Filmin Sonlarına doğ ru Yılanı kestikleri sahneler falan ilgimi çekmişti. Güzel film yinede en azından bir kez sıkılmadan oturup izleyin derim, şimdilerde TV'lerde hiç yayınlanmıyor bu tarz filmler ama arşivlerden yada DVD-VCD satılan yerlerden bulup seyredebilirsiniz pekala.

black_eagle_09 avatar black_eagle_09 09 Ekim 2013 15:14:35

5

Efsanenin filme uyarlanması yapılmış ama film bana o ruhu vermedi. Berbat diyemem ama iyi film olmadığını düşünüyorum.

oğuzzz avatar oğuzzz 25 Aralık 2011 03:07:12

7

türkan şoray bu filmde müthiş oynamış

demagoji 10 Kasım 2009 12:45:11

8

Filmin soundtracki Zülfü Livaneli'ye ait; Crossroads albümündeki parçaların hepsi senaryonun farklı bölümlerinde kullanılmış.. önce albümü epeyce bir süre dinleyip, sonrasında filmi izlemek hoş bir deneyimdi benim için..

Yandex.Metrica