Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Sinekli Bakkal

Sinekli Bakkal

8,75

(14 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 1 Saat 30 Dk Dram Duygusal Tarihi Dram, Duygusal, Tarihi

Yönetmen: Mehmet Dinler Mehmet Dinler

Ülke: türkiye

Oyuncular: Süleyman Turan, Nubar Terziyan, Ali Şen, Mürüvvet Sim, Kadir Savun, Feridun Karakaya, Toygar Belevi, Funda Gürçen, Erol Günaydın, Ediz Hun Devamını Gör...

Konusu : Sinekli Bakkal filminde Din ve musıkî eğitimiyle yetiştirilen Rabia ile uğruna Müslüman olan İtalyan piyanisti Peregrini’nin aşk ve evlilik öyküsü anlatılıyor. (Agah Özgüç, Türk Filmleri Sözlüğü, S.252)Fahri07

30 Mart 2021 10:57

Çok güzel,anlamlı bi film.Oyunculuklar çok başarılı.10/7

Cevap Yaz

burcusara

17 Ağustos 2019 22:00

Yurt dışında büyüyüp okulda yabancı kitaplar okuduğumuz için bu eseri okumadım. Adı da biraz garip gelince hiç izleme gereği duymamıştım bu zamana kadar. İzlemem biraz Türkan Şoray için oldu ve filmin konusunu görünce çok şaşırdım. Bence güzel bir film. Dini konuları işleyen filmler görmek güzel oluyor benim için. Keşke Kartal Tibet de böyle bir filmde rol alsaymış dedim kendimce. Keşke Peregrinin ailesiyle ilişkisi daha iyi olabilseydi ama sanırım müslüman olduğu gün yine reddederlerdi onu.

Cevap Yaz

TubaArtan

20 Ağustos 2017 03:33

Kitabını da okumuştum filmini de izledim nihayet... tek diyebildiğim diğer filmlerden çok ayrı bir yerde olduğu...

Cevap Yaz

AlınYazısı

18 Temmuz 2016 19:02

Filmi birçok yönüyle yorumlayıp eleştirmek lazım, Abdülhamid dönemi, Meşruriyet ilanı, Laiklik, Batı dünyası v.s Kitabı okumadım ama filmi beğendim. Bir aşk hikayesinden tutunda bir ülkenin dini dili sınıf ayrımı şeriatı ve daha bir çok teması işlenmiş.

Cevap Yaz

benimsinema

13 Ağustos 2014 00:48

severek izledigim filmlerden biri... romandan uyarlanmis dini güzel sekilde anlatmmis... ediz hunun müslüman olmasi izlemek, erol günaydin harika bir oyunculuk sergilemis... yalniz burada yazildigi gibi süleyman turan oynamiyor, malesef colpna ilhanin rolude az..

Cevap Yaz

lebkuchen

23 Mayıs 2014 11:22

Sinekli Bakkal,Olaylar, II. Abdülhamit dönemi istanbul’unun Aksaray semtinde, Sineklibakkal sokağında, geçer. Mahalle imamının kızı Emine, babasının karşı çıkmasına rağmen belli ve sürekli bir işi olmayan, karagöz oynatan, ortaoyununda “zenne” (kadın ) rolüne çıkan Tevfik’le evlenir. Babası, bu olay üzerine Emine’yi evlatlıktan reddeder.Ve olaylar,1908 Mesrutiyetin ilanina kadar sürer gider..Yazar Halide Edip Adivar Ideal,idealist Türk Kadinin Dogu kültürünü,Batiya yönelik bakisnii o ince cizgede o kadar güzel anlatiyorki Kitapta..Yönetmen Mehmet Dinlerin,Merceginden bu ince detaylarin kacmamasi,Birebir Kitaba bagli kalip,Kitabin o essiz ruhunu,Cok basarili bir Sekilde Filme almak,her babayigit Yönetmenin harci olmasa gerek..Filmdeki Oyunculuklar,Muhtesem,Bütün dev isimler,Adeta Oyunculuk Dersi veriyorlar..Feridun Cölgecen,Erol Günaydin..Ikisinide Rahmetle aniyor..Altin Portakal Ödüllerininin kimlere ne amacla verildigini,bu iki ismi Ödüllendirmemekle,daha cok inandiriciligina benim Gözümde daha cok gölge düsürmüstür.! -

Cevap Yaz

ozkaracam

28 Aralık 2010 10:41

Sinekli Bakkal, Türk Edebiyatı'nın tartışmalı eserlerinden biridir. Önce yurt dışında yayınlanmış, daha sonra Türkiye'de yayınlanınca da, o zamanlar ülkenin tek siyasi partisi olan CHP'nin roman ödülünü kazanmıştı. Amerikan koleji mezunu, Türkiye'deki kadın hareketinin öncülerinden sayılabilecek Halide Edib'in, Doğu-Batı çelişkisine bu kadar muhafazakar bir gözle bakabilmiş olması, bana ayrıca ilginç gelir. Filme gelirsek: Bence, Mehmet Dinler'in filmografisindeki en iyi film, bu olabilir. Bence aslında kötü bir yönetmen sayılmayacak olan Dinler, dönemin koşulları gereği piyasa taleplerine uygun filmlerde sık sık adını gördüğümüz bir isim olmuştur. Oyuncu seçiminin oldukça iyi olduğunu düşünüyorum. Gişe gelirini garanti etmek adına, başroller o dönemin iki büyük starına verilmiş. "Dört yapraklı yonca" içinde, Rabia rolüne en uygun kişi de, bana göre Türkan Şoray. Peregrini'yi oynamak, dönemin gözde yakışıklılarından Ediz Hun'a düşmüş. Hilmi rolündeki Toygar Belevi, büyük karakter oyuncuları Ali Şen, Kadir Savun, Nubar Terziyan, Feridun Karakaya rollerinin hakkını veriyorlar. Özellikle henüz 34 yaşında olan Erol Günaydın adlı büyük oyuncunun, yaşı giderek ilerleyen Kız Tevfik karakterine verdiği canlılığın altını çizmek isterim. Bunun dışında, yaşa ayarlaması ve zaman içinde karakterlerin gelişimi konusunda ceyhun_mr'nin getirdiği eleştirilere katılıyorum. Mesela, filmin başında, Madrid'de yetişkin bir Peregrini görüyoruz, öte yandan İstanbul'daki Rabia henüz küçük bir çocuktur. Sonraki dönemde, Ediz Hun'a, aralarındaki  yaş farkına uygun bir makyaj yapılmamış. Bir de, romanda ne İspanyol, ne de papaz eskisi olan Peregrini karakterine getirilen değişiklikler. Vehbi Dede bir ara Peregrini'ye: "Atalarının İspanyol olduğunu söylemiştin. Belki de aslında Endülüs Emevileri'nden geliyorsun. Böylece özüne dönmüş olacaksın" mealinde bir şeyler söylüyor. Bu şekilde, bir rahibin giderek İslamiyet'e yönelmesi, daha çarpıcı olur diye düşünülmüş herhalde.   

Cevap Yaz

desree

23 Kasım 2009 20:06

Eseri okumuş ve beğenmiştim, bu film uyarlamasını izlemek isterdim, iyi bir oyuncu kadrosu var

Cevap Yaz

ceyhun_mr

11 Ekim 2009 06:04

oyunculukların başarılı olduğu,içince yer yer güzel diyalogları barındıran,yer yerse 'olmamış',keşke olmasaymış'dedirten sahneler bulunduran bir tür uyarlama.Filmdeki oyuncuların yaş ayarlaması yapılamamış,karekterlerin zaman içerisindeki büyümeleri,gelişmeleri tutarsız olmuş.Bunun da nedeni çekildiği dönem olsa gerek.Sonuç olarak, birçok büyük oyuncunun rol aldığı ve iyi de oynadığı başarılı sayılabilecek bir film.

Cevap Yaz

B a r b a r o S

27 Ağustos 2008 00:11

Halide EDİP ADIVAR'ın aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanmış mutalaka izlenmesi gereken bir film. Din değiştirip müslüman olan İspanyadan Osmanlı devletine göçeden eski bir rahiple Hafız Rabia'nın aşk öyküsü. Filmde ''KIZ TEVFİK'' rolüyle Erol GÜNAYDIN'ın performansı mükemmeldir.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica