Sinekli Bakkal

8,76

( 13 kişi yorum yaptı )

Sinekli Bakkal

Sinema Filmi

1967

Sinekli Bakkal filminde Din ve musıkî eğitimiyle yetiştirilen Rabia ile uğruna Müslüman olan İtalyan piyanisti Peregrini’nin aşk ve evlilik öyküsü anlatılıyor. (Agah Özgüç, Türk Filmleri Sözlüğü, S.252)


12.2.1968 pazartesi günü Lale,Şan,Suatpark,Yeni,Çeliktaş,Şık,Opera,ATLANTİK,Şehzade,Işık,Nilgün,Çorum,Kervan sinemalarında gösterime girmiş. Zafer ALGAN

Künye

Yönetmen Mehmet Dinler
Senaryo
Yapımcı Osman F. Seden
Müzik Metin Bükey
Görüntü Yönetmeni Kenan Kurt
Eser
Süre 90 dk
Tür Dram, Duygusal, Tarihi
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler 1890lar, 1900ler, Dram, Genç Türk, Komedyen, Daha Fazlası

Ekip

Yapımcı Adnan İrkut (Yapım Yönetmeni)
Kurgu Özdemir Arıtan (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Saim Bilge (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Hasan Nurdan (Yapım Amiri)
Cemil Paskap (Yapım Asistanı)
Rıza Şenışık (Set Amiri)
Avni Keser (Set Ekibi)
Ercüment Saraç (Set Ekibi)
Kamera Ekibi Özer Korkmazlar (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Ali Berkan (Negatif Kurgu)
Işık Ekibi İlhan Aslım (Işık Şefi)
Sanat Ekibi Saim Bilge (Dekor Şefi)
Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Mühendisi)
Özdemir Arıtan (Senkron)
Arif Özalp (Senkron)
Kemal Çokcan (Senkron)
Müzik ekibi Belkıs Özener (Şarkılar)

Firmalar

Kemal Film (Yapım)
Acar Film (Seslendirme)
Kemal Film (İşletma)
Seden Film (Yapım)
Eray Ofset (Afiş Baskı)
Mimcim (Lobi Kart Baskı)

Son Yorumlar (13)

burcusara avatar burcusara 17 Ağustos 2019 22:00:05

9

Yurt dışında büyüyüp okulda yabancı kitaplar okuduğumuz için bu eseri okumadım. Adı da biraz garip gelince hiç izleme gereği duymamıştım bu zamana kadar. İzlemem biraz Türkan Şoray için oldu ve filmin konusunu görünce çok şaşırdım. Bence güzel bir fi lm. Dini konuları işleyen filmler görmek güzel oluyor benim için. Keşke Kartal Tibet de böyle bir filmde rol alsaymış dedim kendimce. Keşke Peregrinin ailesiyle ilişkisi daha iyi olabilseydi ama sanırım müslüman olduğu gün yine reddederlerdi onu.

TubaArtan avatar TubaArtan 20 Ağustos 2017 03:33:01

10

Kitabını da okumuştum filmini de izledim nihayet... tek diyebildiğim diğer filmlerden çok ayrı bir yerde olduğu...

AlınYazısı avatar AlınYazısı 18 Temmuz 2016 19:02:10

7

Filmi birçok yönüyle yorumlayıp eleştirmek lazım, Abdülhamid dönemi, Meşruriyet ilanı, Laiklik, Batı dünyası v.s
Kitabı okumadım ama filmi beğendim. Bir aşk hikayesinden tutunda bir ülkenin dini dili sınıf ayrımı şeriatı ve daha bir çok teması işlenm iş.

benimsinema avatar benimsinema 13 Ağustos 2014 00:48:23

8

severek izledigim filmlerden biri... romandan uyarlanmis dini güzel sekilde anlatmmis... ediz hunun müslüman olmasi izlemek, erol günaydin harika bir oyunculuk sergilemis... yalniz burada yazildigi gibi süleyman turan oynamiyor, malesef colpna ilhani n rolude az..

lebkuchen avatar lebkuchen 23 Mayıs 2014 11:22:19

Sinekli Bakkal,Olaylar, II. Abdülhamit dönemi istanbul’unun Aksaray semtinde, Sineklibakkal sokağında, geçer. Mahalle imamının kızı Emine, babasının karşı çıkmasına rağmen belli ve sürekli bir işi olmayan, karagöz oynatan, ortaoyununda “zenne” (kadın ) rolüne çıkan Tevfik’le evlenir. Babası, bu olay üzerine Emine’yi evlatlıktan reddeder.Ve olaylar,1908 Mesrutiyetin ilanina kadar sürer gider..Yazar Halide Edip Adivar Ideal,idealist Türk Kadinin Dogu kültürünü,Batiya yönelik bakisnii o ince cizgede o kadar güzel anlatiyorki Kitapta..Yönetmen Mehmet Dinlerin,Merceginden bu ince detaylarin kacmamasi,Birebir Kitaba bagli kalip,Kitabin o essiz ruhunu,Cok basarili bir Sekilde Filme almak,her babayigit Yönetmenin harci olmasa gerek..Filmdeki Oyunculuklar,Muhtesem,Bütün dev isimler,Adeta Oyunculuk Dersi veriyorlar..Feridun Cölgecen,Erol Günaydin..Ikisinide Rahmetle aniyor..Altin Portakal Ödüllerininin kimlere ne amacla verildigini,bu iki ismi Ödüllendirmemekle,daha cok inandiriciligina benim Gözümde daha cok gölge düsürmüstür.! -

ozkaracam avatar ozkaracam 28 Aralık 2010 10:41:12

7

Sinekli Bakkal, Türk Edebiyatı'nın tartışmalı eserlerinden biridir. Önce yurt dışında yayınlanmış, daha sonra Türkiye'de yayınlanınca da, o zamanlar ülkenin tek siyasi partisi olan CHP'nin roman ödülünü kazanmıştı. Amerikan koleji mezunu, Türkiye'dek i kadın hareketinin öncülerinden sayılabilecek Halide Edib'in, Doğu-Batı çelişkisine bu kadar muhafazakar bir gözle bakabilmiş olması, bana ayrıca ilginç gelir. Filme gelirsek: Bence, Mehmet Dinler'in filmografisindeki en iyi film, bu olabilir. Bence aslında kötü bir yönetmen sayılmayacak olan Dinler, dönemin koşulları gereği piyasa taleplerine uygun filmlerde sık sık adını gördüğümüz bir isim olmuştur. Oyuncu seçiminin oldukça iyi olduğunu düşünüyorum. Gişe gelirini garanti etmek adına, başroller o dönemin iki büyük starına verilmiş. "Dört yapraklı yonca" içinde, Rabia rolüne en uygun kişi de, bana göre Türkan Şoray. Peregrini'yi oynamak, dönemin gözde yakışıklılarından Ediz Hun'a düşmüş. Hilmi rolündeki Toygar Belevi, büyük karakter oyuncuları Ali Şen, Kadir Savun, Nubar Terziyan, Feridun Karakaya rollerinin hakkını veriyorlar. Özellikle henüz 34 yaşında olan Erol Günaydın adlı büyük oyuncunun, yaşı giderek ilerleyen Kız Tevfik karakterine verdiği canlılığın altını çizmek isterim. Bunun dışında, yaşa ayarlaması ve zaman içinde karakterlerin gelişimi konusunda ceyhun_mr'nin getirdiği eleştirilere katılıyorum. Mesela, filmin başında, Madrid'de yetişkin bir Peregrini görüyoruz, öte yandan İstanbul'daki Rabia henüz küçük bir çocuktur. Sonraki dönemde, Ediz Hun'a, aralarındaki  yaş farkına uygun bir makyaj yapılmamış. Bir de, romanda ne İspanyol, ne de papaz eskisi olan Peregrini karakterine getirilen değişiklikler. Vehbi Dede bir ara Peregrini'ye: "Atalarının İspanyol olduğunu söylemiştin. Belki de aslında Endülüs Emevileri'nden geliyorsun. Böylece özüne dönmüş olacaksın" mealinde bir şeyler söylüyor. Bu şekilde, bir rahibin giderek İslamiyet'e yönelmesi, daha çarpıcı olur diye düşünülmüş herhalde.   

Yandex.Metrica