Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Düş GezginleriGöztepe

14 Ekim 2019 17:22

Herkesin bakış açısı farklı film için benim bakış açım normaldir hem doktor yada diğer mesleklerden lezbiyen hayatı yaşayan kadınlar olabilir. Ama bu filmi insanın Atıf Yılmaz'ın çektiğine bir türlü inanamıyor her bakımdan seks filmi duygusal yönüde var hem Meral Oğuz hemde Lale Mansur'un üstsüz görüntüleri nerdeyse komple mevcut.Bugüne kadar seyrettiğim en sıradışı Türk filmi İzmir,Bergama ilçesi ve devamı İstanbul'da çekilmiş bir film.

Cevap Yaz

AlınYazısı

1 Mart 2017 10:00

Çocuk yaşta arkadaş olup, yıllar sonra birbirlerini farklı bir yerde görmeleri ile başlayan etkileşim kısa sürede büyür. sırf erotizm üzerine yapılmış toplumun nabzını ölçen, türk sinemasında bir örneği daha olmayan, bir film yapalım da şansımızı deneyelim gibisinden ortaya çıkmış anlamsız bir hikaye. Filmde ne kadar aşk ve sevgi teması işlenmek istesede, Olmayan ve samimi gelmeyen birşeyler var. Böyle bir senaryo ve hikayeye ödül vermek o zamanın türkiyesinde batılılaşma ve çağdaşlaşma gibi durumların artı modern hayatın ve özgürlüğün, özgür sinemanın önüne konulan engelleri yıkmak ve aşmak adına yapıldığı kanısındayım. O dönem çok tepki aldığını düşünüyorum. ‘’ Kadının Adı Yok’’ filmindeki yaşanılanların benzeri ve eksik olanlar bu filmde sanki onun bir devamıymış gibi izlenim vermekte. Yine kadının özgürlüğü yine yaşanılan buhran ve kelepçelenmiş esir olmuş bir kadın ruhu. Senaryo ve yönetmen koltuğunda iki filmde de Atıf Yılmaz var. Bu filmi bir kadın yönetmen yönetse belki cok daha farklı olacaktı. Yaşanılanların Aleni yaşanması gizliliğinin olması sanki bu durumu içinde yaşayan kişilere bir yol gösterip bir kabuğundan sıyrıl mesajı vermekte. Çocuk yaşta olup doğar doğmaz oluşan böyle bir eğilimin neticesinde bırakılmamış gizli duyguların yıllar sonra meydana çıkması. Ama yaşamak için bir erkeğin olma şartının aranması da filmde işlenmiş. Çok cesur sahneler var. İki oyuncunun böyle bir rolü kabul etmeleri de ayrı bir cesaret. Çok farklı bir senaryo. Herkesin izlenimi ve yorumu farklı olacaktır. İki kadın da yaşanılan o kadar şeyden sonra ruhsal bir bozukluk içinde, ne istediğini bilmeden köhneleşip, sevgiye ilgiye aç kalmış yanlarını doldurabilmek, girmiş oldukları çukurdan çıkmaya çalışıp ama biraz daha batan iki insanın yaşam hikayesi. Filmin özeti bu.

Cevap Yaz

SarpBayhan

29 Temmuz 2015 23:08

90'ların başında ve ortalarında çekilen soğuk filmlerden biri. O dönem Yumuşak Ten, Gece Melek ve Bizim Çocuklar, Cazibe Hanımın Gündüz Düşleri, Sarı Tebessüm tarzı soğuk ve erotik filmler çekilmişti. Düş Gezginleri'de bu furyadan.

Cevap Yaz

Avcı24

16 Haziran 2014 20:49

ilginç bir film

Cevap Yaz

bysiirtli56

23 Aralık 2013 22:58

psikolojik olarak iyi bir film.yoksa çok vasat kalıyor

Cevap Yaz

synallagmatiquelover

4 Ağustos 2009 13:33

Lütfen kadının bir cinsel obje ve seks vasıtası gibi gösterildiği seks furyası ile kadının özgürlüğünü ilan ettiği 90'lar furyasını bir tutmayınız. Zerrin Egeliler ile bu isimler bir arada anılamazlar...

Cevap Yaz

synallagmatiquelover

4 Ağustos 2009 13:31

Film gösterime girdiğinde 7 yaşında olmama rağmen, küçük kıyamet koptuğunu hatırlıyorum. Bu nedenle bu film, 14 yaşıma kadar benim için hep bir tabu oldu. Sadece iğrençlik ve ucuzluk simgesi bir tabu... Fakat filmi izleyince gördüm ki film, insanın kadın yada erkek olmasından bağımsız bir şekilde, ruhun özgürleşmesi üzerine anektodlar içeriyor. 10 numara bir film.

Cevap Yaz

enigmacuture

6 Haziran 2009 23:35

Meral Oğuz(Nilgün), kocasından yeni boşanmış bir hekimdir. Yeni tayin edildiği küçük kasabada, genelev kadınlarını kontrol için görevlendirildiğinde aslında hayatının bir anda değişeceğinin farkında değildir. Genelevin en güzel sermayesi Lale Mansur(Havva/Anjelik), Nilgün"ün çocukluk arkadaşı çıkar. Nilgün onu sırtındaki doğum lekesinden tanır.

Kasabanın tutucu kuralları ve dedikodular Nilgün"ün, hastalanan Anjelik"i kendi evine yerleşmesi ile ayyuka çıkar bir yandan da Yaman Okay(Nazif)"in lezbiyen karısı Sema Çeyrekbaşı(Şükran) Nilgün"e asılmaya başlar. Biryandan da kasabanın taze dulu dişçi Tarık Günersel(Necdet) ile Nilgün"ü baş göz etme uğraşı içine giren kasaba halkı ve Baş hekim Memduh Ün(Ali) giderek Nilgün"e dozu günden güne artan baskılar yapar.

Dedikodulara aldırmayan Nilgün ve Anjelik bir günlüğüne kasabadan kaçarak, onları kimsenin tanımayacağı bir tatil beldesine giderler. Burada alkolü fazla kaçıran Nilgün bağırmaya başlar ve fahişeliğin bedenle değil beyinle alakalı olduğunu haykırır. Bir yandan da Anjelik"e bağıran kadın iyice çığırından çıkan davranışları ile hırçınlaşır. Onu sakinleştirmek isteyen Anjelikj Nilgün"ün kıyafetlerini partçalar ve çift sevişmeye başlar. Nilgün"le bir erkek gibi sevişen Anjelik, Nilgün"ün kötü psikolojisini daha da bozar.

Geneleve dönen Anjelik, burda yapılan eğlecenin ardından onu çok arzulayan Nazif"le yatar. Nazif ,Anjelik"i yattıktan sonra döver. Genelevdekiler odaya dalarak onları zorla ayırır. Sinirleri bozulan ve hastaneden o hışımla çıkan Nilgün"ü Necdet durdurur ve adama içini döker.

Anjelik"i geneleve ziyarete giden Nilgün ona beraber İstanbul"a gitmeyi teklif eder ancak Anjelik kararsızdır ta ki hareket vaktine kadar. Anjelik Otobüsün hareket saatinden evvel otogara gelerek Nilgün"le beraber otobüse biner. Anjelik, İstanbul"u filmlerden gördüğü kadarı ile bilir.

Nilgün, sevgilisini sırası ile Nilüfer Aydan ve Deniz Türkali(Olay) ile tanıştırır. Çift İstanbul"da birlikte yaşamaya başlar. Aynı eve paylaşmaya başladıktan sonra filmin seyri de birden değişir. Artık iki kadının psikolojisini irdeleyen katıksız bir eşcinsel filmine dönüşen filmde iki sevgilinin cüretkar sahnelerini izlemeye başlıyoruz.

Bir gece partiye giden ikili burada Alp Buğdaycı(Murat)"ın Anjelik ile fazla samimi olması nedeni zor bir gece yaşar. Eve dönüşte tartışırlar ve Anjelik, Nilgüne tokat atar. Ancak çift karı koca gibi yaşamaya başlamışken Nilgün bir yanda ona aşık olan Selçuk Özer(Faruk) ile sevişmeyi ihmal etmez.

Deniz Türkali(Olay) ise filmde resim yapan, evini stüdyo gibi kullanan bir sanatçı rolünde. Ev oldukça fetiş resimler ve objelerle dolu. Anjelik"in portresini yapmaya kalkınca ikili arasında yine kıskançlık krizi çıkar. Tokatlar havada uçuşurken, ikili souluğu yeniden yatakta alır.

Faruk"a ilanı aşk eden Nilgün, kadının psikolojisini bir kenara bırakarak adamı yemeğe davet eder. Üçü birlikte yemek yerler. Nilgün yemek masasında Faruk"la oynaşırken, Anjelik evden kaçarak Olay"ın yanına gelir. Bir yandan ağlar bir yandan da içini boşaltır. Eve döndüğünde ise Faruk ile Nilgün"ün aynı yatakta çırıl çıplak olduğunu görür. Uyanan Nilgün masada bulduğu not ile şok geçirir. Üzerini bile değiştirmeden kendini dışarı atarak Anjelik"i aramaya başlıyor. Olay"ın stüdyo evini basar. Sokaklarda çılgınca koşar. Murat"ın evini de arar ama bulamaz.

Anjelik"i batakhanelerde aramaya başlayan Nilgün, onu fahişelik yaparken bulur. Birlikte eve dönerler. Bu kez bir sevgili olarak değil paralı bir fahişe olarak eve gelen Anjelik, Nilgün"ü sadece bir müşteri olarak görür. Nigün onla yatmak yerine kavga edip evden kovar. Anjelik sokalardaki yaşamına geri döner.

Film escinsel aşkların imkansızlığı daha doğrusu imkansızlaştırılmaya çalışılması ve doğru gibi görünen kapalı çevrelerin aslında nasıl bir çarpıklık ve yozlaşma içinde olduklarının dikiz aynası gibi. Ne eksik ne fazla.

Ama ilişkinin adı ne olursa olsun ister lezbiyen ister streigh önemli olanın sadakat olduğunu düşünüyorum.

Bir Atıf Yılmaz klasiği...

 

Cevap Yaz

Exotic

16 Mart 2009 22:10

haha yeniden yorumumu yapicam son yorumumda okadar filmden etkilenmistimki, saat zaten cok gecti..Filmin afisinde ''Yonetmen : Atif Yilmaz '' yazisi yazmasa bile anlardim onun filmi oldugunu..Filmdeki sahneler cok etkiliyeciydi..Meral Oguz ''Doktur'' Rolunde , Lale Mansur ise fahise rolundedir..Uzun zaman sonra iki arkadas yeniden karsilasir ve birbirlerine arkadasliktan ote briseyler hissetmeye baslarlar..Atif Yilmaz iki kadin arasindaki farklarida bize anlatmistir.. Biri kulturlu okumus bir kadindir oburu ise okuyamamis ve sonradan istemiyerek bile olsa fahise olmustur.Doktor hanim farkli muzikler dinler , kitap okur ,cevresi farklidir bildigimiz entel dantel kadin rolundedir.. Fahise (lale mansur) ucuz genelevlerde calisan , arabesk dinleyen,orgu oren, ve televizyonun ustune ucuz dantel mantel koyan bir kadindir.. Lale Mansur tecavuze ugrayip istemiyerek fahisue olmus bir kadindir.Cocukluk arkadasi Doktor Nilgun ''fahise'' Anjelike asik olur ve evinin kadini yapmaya calisir..Super oyuncular,super senaryo,super muziklerden olusan bir Atif Yilmaz filmi..Biz seni bu entel filmlerinden dolayi seviyoruz Atif hoca... BU filmi ne kadar izlesem bikmam..

Cevap Yaz

Exotic

9 Şubat 2009 12:33

bu film gercekten bir harika bu tarz filmler artik turkiyede yok...meral oguz ve lale mansur cok iyi rol yapmislar ikiside odullerini hak ettiler. muzik,isik sistemi oyuncular hersey harika bu filmde tabiki ATIF YILMAZIN FILMI.ONU UNUTMADIM UNUTMUCAM TURKIYENIN EN IYI YONETMENI.ama meral oguz ve lale mansuruda cok seviorum bu filmi cok zor buldum.ama daha demin izledim mesela

Cevap Yaz
Yandex.Metrica