Düş Gezginleri

8,08

( 18 kişi yorum yaptı )

Düş Gezginleri

Sinema Filmi

1992

1994'de Torino Gay ve Lezbiyen Film Festivali'ne katılan ‘‘Düş Gezginleri’’, uluslararası bir ‘‘eşcinsel film şenliği’’ne katılan ilk Türk filmi olma özelliğine sahip

Ödüller

En İyi Kadın Oyuncu (29. Antalya Film Şenliği-1992)

En İyi Kadın Oyuncu (5. Ankara Film Festivali-1993)

Ekip

Kurgu Mevlüt Koçak (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Kezban Batıbeki (Sanat Yönetmeni)
Kamera Ekibi Volkan Kocatürk (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Tamer Eşkazan (Negatif Kurgu)
Uğur Orbay (Film Baskı)
Işık Ekibi Ercan Durmuş (Işık Şefi)
Ses Ekibi Erkan Esenboğa (Ses Kayıt)
Burhan Şahin (Ses Kayıt Asistanı)
Seslendirme Ersin Sanver (Seslendirme Yönetmeni)
Berna Terzierol (Seslendirme Yönetmeni Yardımcısı)

Firmalar

Yeşilçam Film (Yapım)
Pan Nakliyat (ulaşım)
Kanal 6 (Yapım)

Son Yorumlar (18)

AlınYazısı avatar AlınYazısı 01 Mart 2017 10:00:12

5

Çocuk yaşta arkadaş olup, yıllar sonra birbirlerini farklı bir yerde görmeleri ile başlayan etkileşim kısa sürede büyür. sırf erotizm üzerine yapılmış toplumun nabzını ölçen, türk sinemasında bir örneği daha olmayan, bir film yapalım da şansımızı de neyelim gibisinden ortaya çıkmış anlamsız bir hikaye. Filmde ne kadar aşk ve sevgi teması işlenmek istesede, Olmayan ve samimi gelmeyen birşeyler var. Böyle bir senaryo ve hikayeye ödül vermek o zamanın türkiyesinde batılılaşma ve çağdaşlaşma gibi durumların artı modern hayatın ve özgürlüğün, özgür sinemanın önüne konulan engelleri yıkmak ve aşmak adına yapıldığı kanısındayım.
O dönem çok tepki aldığını düşünüyorum.
‘’ Kadının Adı Yok’’ filmindeki yaşanılanların benzeri ve eksik olanlar bu filmde sanki onun bir devamıymış gibi izlenim vermekte. Yine kadının özgürlüğü yine yaşanılan buhran ve kelepçelenmiş esir olmuş bir kadın ruhu.
Senaryo ve yönetmen koltuğunda iki filmde de Atıf Yılmaz var.
Bu filmi bir kadın yönetmen yönetse belki cok daha farklı olacaktı.
Yaşanılanların Aleni yaşanması gizliliğinin olması sanki bu durumu içinde yaşayan kişilere bir yol gösterip bir kabuğundan sıyrıl mesajı vermekte. Çocuk yaşta olup doğar doğmaz oluşan böyle bir eğilimin neticesinde bırakılmamış gizli duyguların yıllar sonra meydana çıkması. Ama yaşamak için bir erkeğin olma şartının aranması da filmde işlenmiş.
Çok cesur sahneler var. İki oyuncunun böyle bir rolü kabul etmeleri de ayrı bir cesaret.
Çok farklı bir senaryo. Herkesin izlenimi ve yorumu farklı olacaktır.
İki kadın da yaşanılan o kadar şeyden sonra ruhsal bir bozukluk içinde, ne istediğini bilmeden köhneleşip, sevgiye ilgiye aç kalmış yanlarını doldurabilmek, girmiş oldukları çukurdan çıkmaya çalışıp ama biraz daha batan iki insanın yaşam hikayesi. Filmin özeti bu.

SarpBayhan avatar SarpBayhan 29 Temmuz 2015 23:08:25

90'ların başında ve ortalarında çekilen soğuk filmlerden biri. O dönem Yumuşak Ten, Gece Melek ve Bizim Çocuklar, Cazibe Hanımın Gündüz Düşleri, Sarı Tebessüm tarzı soğuk ve erotik filmler çekilmişti. Düş Gezginleri'de bu furyadan.

Avcı24 avatar Avcı24 16 Haziran 2014 20:49:25

ilginç bir film

bysiirtli56 avatar bysiirtli56 23 Aralık 2013 22:58:12

10

psikolojik olarak iyi bir film.yoksa çok vasat kalıyor

synallagmatiquelover avatar synallagmatiquelover 04 Ağustos 2009 13:33:08

10

Lütfen kadının bir cinsel obje ve seks vasıtası gibi gösterildiği seks furyası ile kadının özgürlüğünü ilan ettiği 90'lar furyasını bir tutmayınız. Zerrin Egeliler ile bu isimler bir arada anılamazlar...

synallagmatiquelover avatar synallagmatiquelover 04 Ağustos 2009 13:31:08

10

Film gösterime girdiğinde 7 yaşında olmama rağmen, küçük kıyamet koptuğunu hatırlıyorum. Bu nedenle bu film, 14 yaşıma kadar benim için hep bir tabu oldu. Sadece iğrençlik ve ucuzluk simgesi bir tabu... Fakat filmi izleyince gördüm ki film, insanın k adın yada erkek olmasından bağımsız bir şekilde, ruhun özgürleşmesi üzerine anektodlar içeriyor. 10 numara bir film.

Yandex.Metrica