Bir Kadın Kayboldu

8,29

( 12 kişi yorum yaptı )

Bir Kadın Kayboldu

Sinema Filmi

1971

Fausto Papetti’nin ‘8a Raccolta’ uzunçalarındaki (1968) ‘Over And Over (The World We Knew)’ (1967) (Bert Kaempfert).
Bir telefon görüşmesi.
Hümeyra; “Uyumadım hiç. Bütün gece hep seni düşündüm. Akşamın hasretini çekiyorum şimdiden. Geç kalma e mi, sevgilim.”
Necmi; “Çok isterdim ama bu gece için affet beni. Çok sık buluştuk bu ara. ‘Karım’ şüphelenebilir! Erkenden evime dönmeliyim.”
Hümeyra; “Kapıdan dön, ona da razıyım. Ama gel, birkaç dakika için bile olsa görmeliyim seni. Yalnız geçecek bir gecenin ufacık bir tesellisini bana çok görme.”


Aynı adlı ‘Bir Kadın Kayboldu’nun (Esat Mahmut Karakurt-1948) (Dördüncü basım–1970-İnkılâp ve Aka Kitabevleri) Yeşilçam uyarlaması.
Maçka, Toprak Sokak, 12 numarada oturan Kora ailesi. Herkesin kısaca Necmi dediği Necmettin, bir müteahhit mühe ndis. ‘Güzel, mağrur bir erkek. Kadınlarda irade kuvveti ve mukavemet diye bir şey bırakmıyor (sf. 9–10)’. İyi bir işi, evi, Mercedes’i var.
Güzel karısı, sabah yolcu ederken ‘akşam erken gelmesini’ istemişti. Evliliklerinin beşinci yıldönümüymüş. Kahramanımız, bunu hatırlamadığı gibi o saatlerde sevgilisi Hümeyra’nın kollarındaydı!
Selma, ‘çok bedbaht’. Kocası ‘aylardır uzak’ ama sevdiği, kaybetmek istemediği için üzerine gitmiyor. (Abisi Avukat İrfan da, ‘kulağına bazı şeyler çalınmış’, durumu öğrenmek, yardımcı olmak istiyordu. Ev işlerindeki yardımcısı Mahmure Handan, sonraki bir gün, “Evlilikte olur böyle şeyler. Ben de az mı çektim rahmetli kocamdan” diyecektir).
Kuaförde konuşulanlardan ve arkadaşı Şermin’den gerçeği öğrenir; “İsmi Hümeyra. Fabrikatör İhsan Kiper’in kızı. Babası iflas etmiş, ölmüş sonra. Annesi bir başkasıyla evlenmiş.”
Evine kadar gidip konuşmak; Eyüp Sultan’da mum yakması; İki aylık hamileliği, hiçbir şeyin yararı olmuyor. Kocası hâlâ Hümeyra ile beraber.
1968’i 69’a (romanda “47’yi 48’e”) bağlayan yılbaşı gecesi, Necmi yine ortalıkta yok. Oysa Uludağ’a gideceklerdi. Günlerdir kararsızlık içindeki Selma’nın elinde, şimdi, bir tabanca!
“Gururum öyle derinden yaralanmıştı ki… Bir başka kadına yenilmek, mücadelesiz kadere teslim olmak, kocamı bırakıp kaçmak ağır geliyordu bana.”
Hümeyra’yı öldürüp Necmi’yi yaralar. Artık kaybolmuş, o geceden sonra saçları bembeyaz olmuş bir kadın. Polisten kaçışı sırasındaki kazada çocuğunu da kaybeder. “Elini kana bulamış, katil damgası yemiş, sevdiği erkeği, mutluluğunu, hayallerini, yuvasını ebediyen kaybetmiş bir kadın.”
İdamdan kurtulsa bile uzun yıllar hapiste kalacak.
Keşke, abisinin dediği gibi, hayatını yeniden kursaydı.


Francis Lai ve Orkestrası’ndan ‘Love Story’ (1970).
Necmi; “Kurtulacaksın Selma. Ben de insanlardan kaçacağım. Yalnızlığa mahkûm edeceğim kendimi. Seni bekleyeceğim, kaç yıl olursa olsun. Belki bir gün affedersin diye bekleyeceğim.”
Selma; “Şimdi sana karşı da hiçbir kin, hiçbir kırgınlık yok içimde. Kadere mahkûm, kadere teslim olmayacağım. Bir gün hayata yeniden başlayacağım. Yaşıyorsa insan, hiçbir şey için geç kalmış sayılmaz. ‘Kaybolan kadın’ da bir gün yeniden kendini bulacak.”
(Yazan: Murat Çelenligil)

Künye

Yönetmen Safa Önal
Senaryo
Yapımcı Berker İnanoğlu
Görüntü Yönetmeni Özdemir Öğüt , Nejat Okçugil
Eser
Vizyona Giriş Tarihi 01 Şubat 1972
Süre 75 dk
Tür Dram, Duygusal
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Hapishane, İhanet, İntikam, Kadın, Mahkeme , Daha Fazlası

Oynayanlar

Türkan Şoray Türkan Şoray Selma
Ekrem Bora Ekrem Bora Necmi
Kayhan Yıldızoğlu Kayhan Yıldızoğlu Savcı
Peri Han Peri Han Hümeyra
Aynur Aydan Aynur Aydan Şermin
İlhan Hemşeri İlhan Hemşeri Ağır Ceza Üyesi
Yılmaz Gruda Yılmaz Gruda İrfan
Asım Nipton Asım Nipton Asım
Nubar Terziyan Nubar Terziyan Komiser
Diclehan Baban Diclehan Baban Terzi
Muzaffer Yenen Muzaffer Yenen Doktor
Muammer Gözalan Muammer Gözalan Ağır Ceza Üyesi
Necabettin Yal Necabettin Yal Doktor
Diler Saraç Diler Saraç Kuaför'deki Kadın
Arap Celal Arap Celal Meyhaneci
Sacide Keskin Sacide Keskin Mahmure Handan Seslendirmesi
Jeyan Mahfi Tözüm Jeyan Mahfi Tözüm Türkan Şoray Seslendirmesi
Hayri Esen Hayri Esen Ekrem Bora Seslendirmesi
Nevin Akkaya Nevin Akkaya Peri Han Seslendirmesi
Rıza Tüzün Rıza Tüzün Nubar Terziyan Seslendirmesi
Ayton Sert Ayton Sert Asım Nipton Seslendirmesi
Nilgün Ceylan Nilgün Ceylan
Erdoğan Esenboğa Erdoğan Esenboğa Kayhan Yıldızoğlu Seslendirmesi

Ekip

Post-Prodüksiyon Refik Onubil (Jenerik Tasarım)
Işık Ekibi Aydın Yurteri (Işık Şefi)
Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Kayıt)
Müzik ekibi Neşe Karaböcek (Şarkılar)
Orhan Gencebay (Şarkılar)
Seslendirme Sacide Keskin (Seslendirme Yönetmeni)

Firmalar

Er Film (Yapım)
Acar Film (Film Hazırlık)
Acar Film (Seslendirme)
Ender Işık Servisi (Işık)

Son Yorumlar (12)

Tuba.Artan avatar Tuba.Artan 24 Ekim 2018 22:23:44

8

Çocukluk yıllarımda ilk izlediğim Ekrem Bora filmiydi. Senaryoda ki karakterden mütevellid kötü bir tanışmaydı ve uzunca süre olumsuz bir imaj bırakmıştı bende. Mütemadiyen izlenmek istenmeyecek bir film bana göre. Sultan hatrına da olsa...

Sinecan06 avatar Sinecan06 31 Ekim 2016 23:19:21

Türkan Şoray'ın oyunculuğunu konuşturduğu ve kadim dostu Ekrem Bora ile severek oynadığı bi çalışma

Göztepe avatar Göztepe 06 Ocak 2014 21:43:54

9

Yeşilçamın sultanı Türkan Şoray ve yeşilçamın en karizmatik aktörlerinden biri olan rahmetli Ekrem Bora'dan harika bir film. Karısını aldatan soğukkanlı adam rolünde Ekrem Bora'yı çok başarılı buldum Türkan Şoray'da mağduru bir o kadar güzel olmuş. F ilmde herşey uyumlu. Aldatılan bir kadın ne kadar tehlikeli olurmuş bu filmde görmüş oldum beyzaçetin'ninde bahsettiği gibi filmin tek abartılı tarafı sultan'ımızın bir gecede saçlarının beyazlaması !

beyzacetin avatar beyzacetin 25 Haziran 2013 14:17:58

10

Bu kadar zayıf bu kadar zavallı bu kadar nefsinin esiri olan bir "adam" için bence 1 gün bile hapiste yatmaya degmez. İkisi de ölmeyi haketti ama degmez ömür cürütmeye. Film bastan sona cok basarılı. Senaryo cok basarılı, replikler tüylerimi diken di ken ediyor. Selma nın Hümeyra ya söyledigi her söz bastan sona alkışlanmalı. Favori filmlerinden biri. Her gördügümde izledigim ve agladıgım bir film. Tek abartısı bir gecede Selma nın saclarının bembeyaz olması. Tamam beyazlar ama tamamen bir gecede beyazlamaz biraz zaman alır yani o kadar da degil :))

dieFohlen avatar dieFohlen 08 Kasım 2012 12:18:18

10

Güzel bir film, izlenilmesini tavsiye edebilirim.

benimsinema avatar benimsinema 11 Ağustos 2012 19:03:11

9

filmin sonunu izlemeye deger. türkanin mahkemede haykirisi, isyani ve tabii ki kabileyeti herseyi tamamlamis... roman gibi film, türkanin düsüncelerini seslerdirilmeside filme ayri bir renk katmis...emegi gecen herkese sonsuz tesekkürler

Yandex.Metrica