Drakula İstanbul'da

8,40

( 19 kişi yorum yaptı )

Drakula İstanbul'da

Sinema Filmi

1953

Avukat Azmi trenle Bistriç kasabasına gider. Azmi kaldığı otelde kontun şatosunu sorduğunda korku dolu tepkiler alır, bir araba jle şatoya giider. Yemeği kontla beraber yerler, her şey esrarengizdir Kont gündüzleri kaybolur, geceleri ortaya çıkar; İstanbul'a yerleşmeyi düşünmektedir. Azmi, şatoda vampir bir kadınla karşılaşır, öpüşmeleri sırasında kont gelerek müdahale eder. Azmi okuduğu kitaplardan hareketle Drakula'nın sırrını çözer; girdiği bir gizli kapı arkasında Drakula'yı tabut içinde yatar bulur, tabut diğer tabutlarla birlikte İstanbul'a gönderiiecek şekilde hazırlanmıştır.

Azmi duvardan sızan duman etkisi ile uyuyacak iken, kontun kambur uşağı yardım eder, gelen kont, uşağı öldürür. İstanbul'a gelinmiştir, Azmi'nin eşi Güzin sahnede dans gösterisi yapar. Azmi'den bir mektup gel ir, Edirne'de bir hastanededir. Güzin oraya gider. Güzin'in kardeşi Şadan hem uyurge-zer hem vampirdir. Drakula ile buluşur. Bu arada da tedavi görmektedir, doktoru ve nışanlıs 'Turan şaşkın durumdadır. Dr. Naci ile tedavi ederler ama geç kalınmıştır. öldürülür.

Şadan'ın vampir olduğu anlaşılmıştır. ölen Şadan geceleri tabutunu terk etmektedir, bu fark edilince gündüz kalbine kazık çakılmak öldürülür. Drakula Güzin'in peşine düşer, gazinoda ipnotizma ederek dans ettıirir o dans ederken piyano kendi başına çalmaktadır. Drakula, Güzin'e sarılmak üzere iken Azmi gelir, Drakula kaçar, Kasımpaşa mezarlığındaki tabutuna saklanır, peşinden gelen Azmi, kalbine kazık çakarak ve sarımsak kullanarak Drakula'yı öldürür.
(Arşt: yalçın özgül)


ÖDÜL:

1. Türk Filmleri Festivalinde (1953)”Türk Film Dostları Derneği’nce”
►Drakula İstanbul’da” filmi “Kanun Namına”, “İki Süngü Arasında”, “Kanlı Para” ve “Efelerin Efesi” ile birlikte “En Başarılı Film”
►“Özen Sermet” ile beraber, “Kriton İlyadis”, “Enver Burçkin”, “İlhan Arakon” ve “Şadan Kamil” “En Başarılı
► “Ümit Deniz” ile beraber; “Adnan Fuat Ural”, “Orhan M. Arıburnu”, ve “Osman F. Seden” “En başarılı Senaryo yazarı”
► “Atıf Kaptan” ile beraber; “Turan Seyfioğlu”, “Orhan Murat Arıburnu”, ve “Ayhan Işık” “En Başarılı Erkek Oyuncu”

(Jüri Üyeleri: Burhan Arpad, Max Minecke, Semih Tuğrul, Hüsamettin Bozok, Azra Erhat, Mina Urgan, Orhan Hançerlioğlu, Nevzat Üstün, Zeki Faik izer, Asude Zeybekoğlu)


İlk korku filmi denemesi

Oynayanlar

Bülent Oran Bülent Oran Avukat Azmi
Atıf Kaptan Atıf Kaptan Kont Drakula
Ayfer Feray Ayfer Feray Şadan
Annie Ball Annie Ball Güzin Arsoy
Cahit Irgat Cahit Irgat Turan
Münir Ceyhan Münir Ceyhan Doktor Afif
Kemal Emin Bara Kemal Emin Bara Doktor Naci Eren
Osman Alyanak Osman Alyanak Tiyatrocu
Eser Tezcan Eser Tezcan
Danyal Topatan Danyal Topatan Mezarlık Bekçisi
Eşref Kolçak Eşref Kolçak Dansçı
Kadri Ögelman Kadri Ögelman Uşak
Toron Karacaoğlu Toron Karacaoğlu Bülent Oran Seslendirmesi

Ekip

Kurgu Özen Sermet (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Sohban Koloğlu (Sanat Yönetmeni)
Dekor Tasarım Sohban Koloğlu (Dekor Tasarım)
Yapım Ekibi Mehdi Özgürel (Yapım Amiri)
Yönetmen Ekibi Nişan Hançer (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Orhan Çağman (Kamera Asistanı)
Işık Ekibi Şevket Kıymaz (Işık Şefi)
Sanat Ekibi Osman Çıplak (Aksesuar)
Necdet İnce (Aksesuar)
Ses Ekibi Rauf Tözüm (Ses Mühendisi)
Müzik ekibi Karlo Kapoçelli (Müzik Ekibi)
Jak Biçacı (Dans)
Ferit Alnar (Kanun)

Firmalar

And Film (Yapım)
And Film (Plato)
Erman Film (Seslendirme)

Son Yorumlar (19)

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 04 Haziran 2015 08:00:13

7

Korku türünde başarısız olduğumuzu düşünürselk 1953 yılına göre iyi bir film sevgili özcan ın dediği atıf kaptan gerçekten çok iyi oynamış bu filmin ayrı bir özelliği uzun köpek dişli drakula ilkez bu filmde yer almıştır izlemeye değer macera ağırlık lı iyi bir korku denemesi.

Göztepe avatar Göztepe 28 Şubat 2013 15:39:24

10

Rokertmen senarist,yazar çizer yeşilçamın çeşitli branşlarında hizmet vermiş olan rahmetli Bülent Oran'ın ilk başrol filmi. 1953 yapımı olmasına rağmen son derece başarılı o dönemin sinemasına göre gayetde değişik ilgi çekici bir film. Yorumlar ve si nema tarihine bakıldığında ilk Türk korku filmi olarak geçiyor. Fakat korku filminden ziyade macera filmi desek daha doğru olur bence film için . Filmde öyle korku veren sahneler yok mesela 1974 yapımı Canan Perver'in rol aldığı Şeytan adlı korku filminde belki korkabilirsiniz . Fakat bu filmde böyle bir olay söz konusu değil. Sarımsakı sevmeyen drakulanın varlığı biraz mantık dışı olsada filme gitmiş diyebiliriz. Öncelikle başrole Bülent Oran yakışmış diyebiliriz fakat jenerikten itibaren. Filmin sonlarına kadar Atıf Kaptan'ın drakula rolüyle sergilediği vampir adam rolü muhteşemdi. Gerek kıyafetleri gerek o korkunç gözleri ve vampir dişleriyle gerçekten filmin bence en göze çarpan en iyisiydi. Sıkılmadan izlenebilecek 102 dakikalık bir sinema şöleni diyebilirim bu film için.!

serden avatar serden 12 Şubat 2013 23:26:10

8

ozamanın şartlarına olanaklarına rağmen ortaya bu çıkıyorsa helal olsun ... her şeyi bir yana bırakıp sonunda imam bayıldıyı da sarımsaksız pişiriyim olayı güzel olmuş :D

benimsinema avatar benimsinema 11 Kasım 2012 14:19:22

7

o dönemin sartlarina bakarak, oldukca basarili bir film...hele ki müzikleri harika...filmde dans sahnelerini cok sevdim..ve tabii ki rolunu iyi bir sekilde canlandiran atif kaptani alkisliyorum...

dogankoseoglu avatar dogankoseoglu 08 Ağustos 2012 15:21:11

fena değildi ama ilk korku filmi olduğunu göz önüne alınca o şartlara göre harika bir film.

delikadir39 avatar delikadir39 23 Şubat 2010 22:00:02

10

Niye beğenemediniz küçük hanım?

Yandex.Metrica