Garip Bir İzdivaç

7,97

( 7 kişi yorum yaptı )

Garip Bir İzdivaç

Sinema Filmi

1965

‘6 Numaralı Si Minör Op. 74 (Pathétique) Senfoni; I. Adagio. Allegro non troppo’ (1893) (Pyotr Ilyich Tchaikovsky).
Zeynep; “...‘Erkeğimi elimden alanın erkeğini alacağım’ demişsin.”
Handan; “Haluk’u senin elinden alacağım. Tıpkı Turhan’ı benim elimden aldığın gibi.”
Benzer cümleler, dünyanın bölüşüldüğü savaşın sonlarında (1944) yazılan aynı adlı romanda (‘Garip Bir İzdivaç’-Muazzez Tahsin Berkand) (İnkılâp ve Aka Kitabevleri) (Sekizinci Baskı-1978) ‘yedi’ ve Türkiye İşçi Partisi’nin Meclis’e girebildiği yıl (1965) çevrilen filmde ‘dört’ kez tekrarlanıyor. Kahramanlarımızın başka sorunu yok.


Jenerik melodisi; ‘Dead Ringer’daki (1964) (André Previn) ‘Main Title’ (00.07’den itibaren).
Çelikkanat Uçak Fabrikası’nın sahibi Nusret Çelikkanat ‘iki yıldan fazla bir zaman önce’ ölmüş. ‘K ızı’ Zeynep’in 20. yaş gününde ailenin yaşamı değişiyor. Oysa ‘annesi’ Saide ve biraz kıskanç olsa da ‘kız kardeşi’ Naciye ile ne kadar mutluydu.
Kardeşi, annesinin bir konuşmasına kulak misafiri olduğu gün ailedeki sırrı öğrenir. “O’nu evlatlık alana kadar çocuğumuz olmuyordu. Öksüzler Yurdu’na (romanda Darülaceze) müracaat ettik, Zeynep’i verdiler. İki sene sonra da Naciye doğdu.” Gerçi ikisi arasında ayırım yapılmamış ama Naciye ilgi görmediği kanısında. Ablasına ‘hayatı boyunca unutamayacağı bir hediye’ veriyor. Herkese ‘bir evlatlık’ olduğunu açıklar. Zaten hasta olan Saide Hanım’ın kalbi bu rezalete dayanamaz. Zeynep, her şeyi kardeşine bırakarak evden ayrılır.
Hâlbuki yaş günü eğlencesi ne güzel başlamıştı. İzzet, ‘She Loves You’ (1963) (Lennon / McCartney) şarkısını “Fasulye ye ye ye//Fasulyem sensiz yapamam” sözleriyle söylüyor. Sonra, Zeynep’ten, Sevim Şengül’ün sesiyle ‘Beyaz Gülüm’ü (Metin Bükey) dinliyoruz. Bu sırada gözleri bağlanmış ve elindeki gülleri erkeklere atıyor. Beyaz gül kimin önüne düşerse O’nunla dans edecek.
‘Greenfields’ (1960) (Terry Gilkyson / Rich Dehr). Zeynep’i kolları arasına alan şanslı kişi Haluk olur.
Haluk Gökalp (romandaki yazılışı Halûk) ‘memleketimizde nadir bulunan sivil bir tayyareci’ (sf. 11). Mühendislik stajını Nusret Bey’in yanında yapmış. Handan’la (kitapta amcasının kızı) nişanlanana dek ‘bir flörtü bile olmamış’. Tam da o günlerde genç kız, nişanı falan atıp ‘meşhur tüccar’ Turhan’la evleniyor.
İki kederli insan, Zeynep ve Haluk ‘garip’ bir şeye, düşman çatlatmak için (ama kâğıt üzerinde) evlenmeye karar verirler. [‘Sarmaşık Gülleri’ (Roman–1950 / Film–1968) gibi]. Sonrasında, gözü zaten hep başkasının kadınında olan Turhan ve eskiden önem vermediği Haluk’a şimdi yanıp tutuşan Handan arzularını gerçekleştirmek amacıyla ellerinden geleni yapıyorlar. Zeynep ve İzzet’in resimlerini çektirip sanki aralarında bir ilişki var gibi göstermek; Mehpare isimli evlere şenlik bir kadına, para karşılığı Zeynep’in annesi rolü yaptırmak; Handan’ın Haluk’u köpükler içinde olduğu banyoda ağırlaması!
Bu arada genç ‘evliler’ birbirlerine âşık oluyorlar.
Pino Donaggio’nun o yıl (1965) San Remo’da finale kalan şarkısı ‘Il Mondo Di Notte’ (Vito Pallavicini / Mansueto Pontiack) ile izlediğimiz deniz sahnesi çok güzeldi.
İzzet’in de yardımı ile gerçek ortaya çıkar.


Çelikkanat’ların Kandilli’deki evi [‘Lekeli Melek’te (1969) Sonderoğlu ailesinin olacaktır]. ‘Till’ (1956/57) (Charles Danvers / Carl Sigman) eşliğinde neşeli bir konuşma.
İzzet; “Zeynep, biliyorsun ki...”
Zeynep; “Evet, biliyorum ki beni seviyorsun.”
İzzet; “Ama Zeynep senin yanında…”
Zeynep; “Evet, benim yanımda kendini hayal âleminde hissediyorsun.”
İzzet; “Bak, sensiz…”
Zeynep; “Evet, bensiz hayat çöldeki kumların yalnızlığıdır. Oof, İzzet! Bu iltifatların 371.sini de bugün yaptın. Yakında jübileni yaparız.”
İzzet; “Eğer ömrüm vefa ederse.”
Zeynep; “Eder, merak etme. İzzet sen çok iyi bir arkadaşsın. Unutma ki dünyada evlenmekten de, sevişmekten de daha güzel bir şey var; O da, tertemiz bir arkadaşlık.”
(Yazan: Murat Çelenligil)

Oynayanlar

Türkan Şoray Türkan Şoray Zeynep Gökalp
Tamer Yiğit Tamer Yiğit Haluk Gökalp
Pervin Par Pervin Par Handan
Semih Sergen Semih Sergen Turhan
Süleyman Turan Süleyman Turan İzzet
Esen Püsküllü Esen Püsküllü Naciye
Aliye Rona Aliye Rona Saide
Handan Adalı Handan Adalı Mehpare
Dursune Şirin Dursune Şirin Dadı
T. Fikret Uçak T. Fikret Uçak Fotoğrafçı
Fadıl Garan Fadıl Garan Avukat
Araksi Hebo Araksi Hebo Madam
Hüseyin Salıcı Hüseyin Salıcı Doktor
Toron Karacaoğlu Toron Karacaoğlu Tamer Yiğit Seslendirmesi
Abdurrahman Palay Abdurrahman Palay Süleyman Turan Seslendirmesi
Nedret Güvenç Nedret Güvenç Pervin Par Seslendirmesi
Erdoğan Esenboğa Erdoğan Esenboğa Hüseyin Salıcı Seslendirmesi
Sadettin Erbil Sadettin Erbil Semih Sergen Seslendirmesi
Jeyan Mahfi Tözüm Jeyan Mahfi Tözüm Türkan Şoray Seslendirmesi
Sacide Keskin Sacide Keskin Araksi Hebo Seslendirmesi

Ekip

Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Mühendisi)
Tuncer Necmioğlu (Ses Kayıt)
Müzik ekibi Sevim Şengül (Şarkılar)

Firmalar

Acar Film (Yapım)

Son Yorumlar (7)

Göztepe avatar Göztepe 28 Haziran 2017 20:22:47

10

İyi siyah beyaz salon filmlerimizden her ne kadar filmde Türkan-Tamer ikilisi birbirlerinden evli olduğu halde kaçsalarda eninde sonunda aşık olup ayrılmıyorlar. Romandan uyarlanan film olduğu için konusu dağılmamış filmin Semih Sergen,Pervin Par iki liside filmde kötü rollerde uyumluydular.

benimsinema avatar benimsinema 15 Nisan 2012 14:51:04

8

süleyman turan filmin neselisi ve rolün hakkini veren kisi...semih sergeni kötü rolde görmeye aliskinizda, pervin pari görmek ve onu o sekilde kabullenmek biraz agir geldi sanki bana, yinede basariliydi...türkana laf zaten ne hacet, aliye rona iyi ro lde olmasina ragmen buna nazaran esen püsküllü acimasiz üvey kiz kardes rolünde, sanirim buda esenin ilk yillarindan kaynaklaniyor olsa gerek...

hakan samsun avatar hakan samsun 12 Mayıs 2011 17:24:05

9

türkan şorayın güzel  filmlerinden biri..

performer avatar performer 11 Mayıs 2011 20:49:05

6

güzel bir film.

Loverman avatar Loverman 26 Ekim 2009 15:46:10

8

güzel bir film. tamer yiğitin filmlerini pek izlemedim ama bu filmde iyi oynamış. başrol oyunculara genelde sert davranan rollerde gördüğümüz aliye rona bu sefer türkanı sürekli savunmuş. süleyman turan da her zamanki gibi yine sevinçli tavır ve atla yıp zıplamalarla keyif vermiş. ben 10 üzerinden 8 diyorum.

nedim yıldız avatar nedim yıldız 11 Kasım 2007 21:10:11

8

aldatılan iki gencin birbirlerine aşık olmalarının öyküsü...semih sergen ve pervin par dikkat çekiçi...izlenebilir bir aşk filmi...

Yandex.Metrica