72. Koğuş

8,74

( 14 kişi yorum yaptı )

72. Koğuş

Sinema Filmi

1987

72. Koğuş' un mahkumlarından Ahmet Kaptan, bileğine güçlü, mert bir adamdır. Mertliğinin yanı sıra saf bir dünyası olan Rizeli genç, bir gün hapishane müdürünün odasına çağrılır. Çok sevdiği anası, Ahmet Kaptan' a 150 Lira göndermiştir. O dönemin koşulları içinde, yani 1940' lı yıllarda bu, hatırı sayılır bir paradır. Ahmet Kaptan, paranın bir kısmıyla koğuşta kendine ranza ve döşek alır. Gariban mahkum arkadaşlarına da yardım eder. Koğuşa soba kurdurur, karınlarını doyurur. Ancak, mahkumlardan cezaevinin uyanık meydancısı Bobi, Ahmet Kaptan' ın paralarına gözünü dikmiştir. Kumar oynamasına ikna eder. Bu arada da Ahmet Kaptan' ın kadınlar koğuşundaki Fatma' ya tutkunluğunu bildiğinden yeni bir oyun kurar. Rizeli' nin çamaşırlarını Fatma' ya yıkatır. Kızın ona sevgisinden söz eder durur. Fa tma' nın ağzından yazdığı uyduruk ve sahte mektuplarla yüreğindeki sevdayı iyice tutuşturur.Böylece de saf Rizeli' nin paralarını yavaş yavaş çekmeye başlar. Bir yandan 2. Dünya Savaşı tüm şiddetiyle sürüp giderken öte yandan ortalığı korkunç bir kış bastırır. Kaptanın kumarda şansı döner, tüm elindeki avucundakileri yitirir. Yatağını, ranzasını, giysilerini, herşeyini kumarda Bobi' ye kaptırmıştır. Genç adam bu aptalca şanssızlığı yüzünden garibanların acıma dolu bakışları altında ezilmektedir. Hele tutkunu olduğu Fatma' nın bir başka cezaevine nakledildiğini öğrenince tam çılgına döner. Ahmet Kaptan, bir kavga sırasında camları kırılan o pencerenin önünden bir türlü ayrılamaz olur. Odun alacak parası da kalmamıştır. Ve kırık camlı o pencerenin önünde, Fatma' yı düşlerken bir sabaha karşı donarak ölür.

Künye

Yönetmen Erdoğan Tokatlı
Senaryo ,
Yapımcı Yaşar Tunalı
Müzik Sven Torstenson
Görüntü Yönetmeni Ertunç Şenkay
Eser
Süre 98 dk
Tür Dram
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Cezaevi, Donmak, Kavga, Koğuş, Kumar, Daha Fazlası

Ekip

Kurgu Veli Akbaşlı (Kurgu)

Firmalar

Topkapı Film (Yapım)

Son Yorumlar (14)

erhaab avatar erhaab 11 Ekim 2017 23:50:01

8

Orhan Kemal'in eşsiz eserinin sinema versiyonu.

Roman, filme göre çok daha iyi çünkü kişilik analizleri cümle aralarında harika veriliyor. Filmdeyse Rasim Öztekin Bobi'yi, Cengiz Sezici de Berbat'ı harika yansıtmış, tam anlamıyla romandaki gibi.

D iğer Adembaba rolleri de fena olmamakla birlikte, romanda daha çok yer kapladıklarını belirtelim.

Tatminkâr ama daha da iyi çekilebilirdi. Uyarlama filmlerini yapmak kolay değil neticede.

ulaş34 avatar ulaş34 07 Mayıs 2010 06:31:05

6

Kadir inanır'ın yine hapisanede gecen bir film'mi daha, bu film'de güzel ve başarılıca yapılmıştır.Türk edebiyatcılarından olan yazar orhan kemal'in eseridir.Onun eserinden sinema'ya aktarılmış bir  yapımdır.Film'de bir çok usta oyuncular yer almakta dır.Türk sinemasının güzel eserlerinden biridir   72.koğuş filmi.

tayfa avatar tayfa 12 Ağustos 2008 15:27:08

9

Hapishane Filmlerini Pek begenmem  AMa bu senaryo Cok ii oyucularda  Cok iiyi ... Gercekci Bir Fİlm

fulda avatar fulda 02 Ağustos 2008 18:24:08

10

Türk edebiyatina insan sicakligini, umutu getiren essiz yazar Orhan Kemal'in ünlü eseri 72.Kogus'tan yapilan bir uyarlama.Etkileyici bir film.

badem ağacı avatar badem ağacı 14 Aralık 2007 20:15:12

8

orhan kemal i sevmeme rağmen kitabı okuyamamıştım fakat film daha etkili gibi.

rasim78 avatar rasim78 06 Mart 2007 23:38:03

8

Gayet güzel.
Nitelikli bir film

Yandex.Metrica