Acı Dünya

8,75

( 22 kişi yorum yaptı )

Acı Dünya

Sinema Filmi

1986

Sokak ortasında bıçakla çevresine saldırarak yedi kişiyi yaralayan Yusuf mahkemede hayat öyküsünü anlatmaya başlar. Küçük yaşta yetim kalan Yusuf yoksulluk yüzünden acı dolu bir hayat sürmüştür. Okuyamamış, para kazanmak için tombalacılık yapmıştır. Sürekli haksızlığa uğrayan, itilip kakılan, gençliğini hapislerde harcayan genç adamın her tövbesi bozulur. Yaşamının bir bölümü hapishanede geçen mutsuz bir tombalacı gençle, genelevden kaçıp namuslu bir hayata dönmek isteyen bir kadının öyküsü.

Künye

Yönetmen Ümit Efekan
Senaryo
Yapımcı Yaşar Tunalı
Görüntü Yönetmeni Çetin Tunca
Süre 93 dk
Tür Dram, Macera, Psikolojik
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Bakkal, Bebek, Bıçak, Dürüst, Etrafa Saldırmak, Daha Fazlası

Oynayanlar

Tarık Akan Tarık Akan Yusuf
Harika Avcı Harika Avcı Sabahat
Kadir Kök Kadir Kök Fedai
Merih Fırat Merih Fırat Patronun Karısı
Mümtaz Alpaslan Mümtaz Alpaslan Hakim
Selahattin Fırat Selahattin Fırat Fabrika Patronu
Selma Sonat Selma Sonat Ayla
Sümer Tilmaç Sümer Tilmaç Deli Mehmet
Ahmet Eskici Ahmet Eskici Genelevi Fedaisi
İhsan Baysal İhsan Baysal Patron
Kutay Köktürk Kutay Köktürk Bakkal
Mustafa Koç Mustafa Koç Genelevi Fedaisi
Yaşar Kutbay Yaşar Kutbay Kahvedeki Adam
İhsan Özenç İhsan Özenç Taksi Sahibi
Fikret Fırtına Fikret Fırtına Komşu
Güler Ökten Güler Ökten Seslendirme
Levent Dönmez Levent Dönmez İhsan Baysal Seslendirmesi
Engin Şenkan Engin Şenkan Tarık Akan Seslendirmesi
Ayşin Atav Ayşin Atav Harika Avcı Seslendirmesi
Yaman Okay Yaman Okay Yaşar Kutbay seslendirmesi
Erhan Abir Erhan Abir Sümer Tilmaç Seslendirmesi
Hayri Küçükdeniz Hayri Küçükdeniz Seslendirme
Mehtap Anıl Mehtap Anıl

Ekip

Işık Ekibi Aslan Yıldız (Işık Şefi)
Gürcan Küçüker (1. Işık Asistanı)

Firmalar

Topkapı Film (Yapım)

Son Yorumlar (22)

toprakcan01 avatar toprakcan01 08 Haziran 2019 02:24:45

10

Tarık akanın ve türk sinemasının en iyi filmlerinden biridir topluma mesaj veren bir yapım çok severek izlediğim bir filmdir , engin şenkanın sesi ise tarık akana çok iyi uymuş ayrıca engin şenkan kızımın kanı filmindede tarık akana seslendirme yapmı ştır filmin sonunda çalan şarkı ise efsane süper cahit berkayın eseridir

Vaska23 avatar Vaska23 24 Şubat 2019 15:52:38

10

En sevdiğim tarık akan filmlerinden biri, müzikleri de ayrı güzeldir

MGUNAY avatar MGUNAY 04 Eylül 2018 22:51:07

10

Dünyanın acımasız sillesini yiyen Yusuf ve Sebahat'ın hayatlarını birleştirmenin öyküsüdür Acı Dünya filmi. İmam nikahlı şekilde birde yavruları olur (Yusufun Sebahata neden resmi nikah yapmadığını hiç anlayamadım o iş o yıllarda o kadar mı zordu aca ba). Yusuf için tek amaç alın teriyle çalışarak evine hem sebahata hemde yeni doğmuş bebeğine helal rızk yedirmek. Gün gelir taksi şoförü olan Yusufun sürdüğü arabada yüklü miktarda para unutur milyarderin birisi. Yusuf dürüstlük örneği gösterip tüm parayı iade eder.Sebahat eskiden genelev kadınıymış ama imzalattıkları senetlerin peşine düşerler genel ev sahipleri sebahata borçlarını ödeyinceye kadar çalışacaksın. (Gerçi resmi nikah kıyılsaydı genelev patroniçesi bu kadar sebahatın üstüne düşme cesareti gösterebilirmiydi bilmiyorum.) Tesadüf Yusufun parayı iade ettiği milyarder oraya gelmiştir kadın ağlayıp yakarır bir iyilik et diye ama adam acımasızdır. Kazanmak için ezeceksin mantığı galip gelir. Yusuf bu işten işgillenip ve bebeğin ateşide çok yükselince doktora koşarlar ama iş işten geçmiştir. karı ve koca geneleve koşar ve paraları iade ettiği milyarderi karşısında görünce daha bir bozulur Yusuf eline ekmek bıçağını kaptığı gibi herifi gebertir. herifin son sözü sadece benmi yattım karınla şu çevredekilerin belkide hepsi yattı onlarıda öldürecekmisin. Filmde Yusufun son sözü hakim bey ben yaşadınmı olur.Filmin müziği çok duygusaldır kim besteledi bulamadım.

jepgambardella avatar jepgambardella 21 Eylül 2016 10:04:53

9

Sabahat'ın tekrar geneleve döneceğìni anlayan Yusuf, yolda onu çevirir.

+ Sabahat, nereye gidiyorsun?

- Gidiyorum işte, anlamadın mı nereye gittiği mi?

+ Kaldır başını, yüzüme bak!

- Bakamam, bana iyi davranan tek erkek sensin, insan yerine koy an, ama sana, sana yanlış yaptım.

+ Yüzüme bak dedim, bak yüzüme. Hala utanabiliyorsun!

- Sen de hala insanları seviyorsun!

+ Gel Sabahat seninle konuşmak istiyorum...
Bak Sabahat sende benim gibi hayatın darbelerini yemişsin, pis yerlere düşmüşsün.

- Bunları konuşmayalım.

+ Konuşalım, kurtulmak istiyor musun? Sana soruyorum. Kurtulmak istiyor musun?

- İstiyorum, ama istemekle olmuyor. Bugüne kadar kurtulamadım.

+ Tövbe eder misin?

- Ederim.

+ Gel o zaman bir sevap yapalım. Hayat arkadaşım ol, kaderlerimizi, yüreklerimizi birleştirelim.

- Kim olduğumu anlattım sana.

+ Anlatırken bir laf ettin. "Ben anamdan orospu doğmadım" dedin, haklıydın. Bu dünyada orospuluklar, rezillikler, pislikler yalnız kadının bilmem neresinde olmaz. Söylesene bana, sömürenler, ezenler, acımasızlar mı namuslu ha?! Ne orospuluklar gördüm ben. Ben sana razıyım Sabahat, sen de bana razı mısın? Yapalım mı bu işi?

-Olur Yusuf, sen nasıl istersen öyle yapalım.

Acı Dünya "Ümit Efekan"

jepgambardella avatar jepgambardella 19 Eylül 2016 09:14:28

9

Harika Avcı' nın unutulmaz tiradı..

+ Sabahat iyi misin? Bak çay demledim sana.

- İçmem, istemem.

+ Niye kaçtın öyle, yanlış bir şey mi yaptım?

- Sen bir şey yapmadın, ben yaptım. Yüzüne bakmaya utanıyorum. Gittin sanıp çıktım, yoksa hiç çıkamam, yüzüne de bakamam.

+ Sarhoştun kız, hem bir terbiyesizlik yapmadın. Sarhoştun işte. Hadi gel mutfakta çayını koy da iç.

- Yusuf nolur git, dışarı çıkamam yoksa!

+ Naptın ki kız?

- Yaptım işte. Sana fahişelik yaptım dün gece. Hani anlatacaktım ya, şimdi anlatayım. Ben, ben vesikalıyım Yusuf. Sermayeyim, beni tanı! İyi adamsın sen, sende çok çile çekmişsin benim gibi. Bu eve nerden geldim biliyor musun?  Genelev' den!! Orospu doğmadım anamdan, vallahi öyle doğmadım! Üç kuruşa, beş kuruşa sattılar beni, acımadılar, yokettiler..! Onaltı yaşımda evlendirdiler beni, ne evlendirmesi sattılar birine. Gönlün kimde diye sormadılar. Hadi dedim kendi kendime, ekmek yersin. Kocam ekmek yedirmedi bana, dayak yedirdi bolca. Yuvam olmadı hiç, ordan oraya gittik, sefilliği yaşadık. Ben malım ya, satılık biriyim ya, kocamda sattı beni! İstediysem Allah Kuran çarpsın. Kucaktan kucağa gittim, ağlamam, çırpınmam boşuna. Orospu yaptılar el birliği ile. Orospuluk kolay değil ha! Önce onsekiz yaşını bitirmiş olacaksın, Türkiye Cumhuriyeti  vatandaşı olacaksın!, çalıştığın yerler okullardan, camilerden uzak olacak! En son çalıştığım genelevden kaçtım, dedim ki "ulan Sabahat, kurtul şu bataktan!" Nah kurtulursun, gene döneceğim geneleve. Senin anlayacağın ne namuslu kalabildim, ne orospu olabildim...

sinemaadamı avatar sinemaadamı 22 Ocak 2016 15:55:24

8

çok iyi bir drama. tarık akan esas oyunculuğunu bu filmlerde göstermiş.artık damat feritlik yıllarını geride bırakmış karı kız derdi yok geçim sıkıntısı, yaşam mücadelesi, namus, onurlu bir yaşam ilkelerini konu edinmiş filmler yapmış abimiz bu dönem de. gerçekten çok iyi rol yapıyor.filmin jenerik müziği ve diğer tüm müzikler çok etkileyici. filmin orjinali 90 dk sanırım. 90 dknın nasıl geçtiğini bile anlamıyor insan bu filmde. gelelim filme neden 8 verdim konu güzel ama klasik.yeşilçamda çok sık rastladığımız senaryolardan bir namus cinayeti işleniyor bu filmde tarık filmin finalinde çıldırıyor kolay mı hem hasta çoçuğunu kaybediyor o yetmiyor karısının randevu evinde çalıştığını öğreniyor oda yetmezmiş gibi onu düşürenin parasını iade ettiği patronu olduğunu öğreniyor. filmin ilginç tarafı patron rolündeki ihsan baysal tarığa soruyor belki sende benim karımla yatmışsındır diyor ödeştik hesabı yapıyor tarık patlatıyor yumruğu bıçakla kovalamaya başlıyor ihsanı sonra bikaç darbe vurduktan sonra kimbilir kaç kişiyle beraber olmuştur karın diyor herkesi mi vuracaksın tarıkta başlıyor herkese bıçak çekmeye film boyunca tarık çok başarılı engin şenkan dublajıda kendisine çok yakışmış gerçekten. harika avcı da tarığa çok iyi bir uyum sağlamış. oda dramıyı beyazperdeye en iyi şekilde yansıtmış. film gerçekten çok güzel müzikleriyle olsun konusuyla olsun işleniş sitiliyle olsun ben beğendim bu filmi 10 kez seytettim belki ama şimdi görsem gene seyrederim kendisini seyrettiren bir film bu :))

Yandex.Metrica