Afilli Delikanlılar

8,92

( 11 kişi yorum yaptı )

Afilli Delikanlılar

Sinema Filmi

1964

Stanley Black And His Orchestra’nın ‘The Music Of Lecuona’ albümündeki (1959) ‘Always In My Heart (Siempre En Mi Corazón)’ (1942) (Ernesto Lecuona).
Mücevherlerini çalarken yakalamış Kemal’i (O’nu Selim olarak biliyor).
Necla; “Meğer şiir dolu sözlerin, birkaç pırıltılı taş parçasını çalmak için atılan bir oltaymış. Mücevher hırsızlığını affedebilirim ama kalbimi yalan yere çalmanı asla. Al, hepsi senin olsun. Yalnız bir şey var aralarında, ufak bir çakı! Kirli ellerini sürüp kirletme onu, dokunma ona.”


Müziği ile savaşlı yıllara, görüntüleriyle ümit dolu 60’lara gittiğimiz siyah beyaz film.
Kemal ve Salih… Şakaları bizi sarhoş eden, ele avuca sığmaz iki candan arkadaş. (Sadri Alışık’ın ismi ‘Osman’ olsaydı. ‘Salih’ pek gitmemiş). Dolandırıcılık, cepçilik, avantacılık, daha neler n eler. Para kazanma yöntemleri kabul edilebilir olmasa da, öyle cana yakınlar ki yaptıklarını hoş görürüz.
Önce ‘fırıldak’ şans oyunu başındalar. “Bakan değil basan kazanıyor… İzmir’in fuarı, buranın kumarı… Yeşil Bursa’ya basalım, neşemizi bulalım.” Ütülecek ‘enayileri’ oyuna çekmek için bütün bu tantana. Gerçek yaşamda değil ama bu tip oyunlarda ikisinin de üstüne yok. Uzaktan duyulan zabıta düdüğü, ‘durum vaziyetlerine rutubet yapınca’ (‘75 liralık’ fırıldağı bile alamadan) anında ‘toz olurlar’. Bir yakalansalar halleri duman! Her girişim kan ter içinde kaçmakla sonuçlanıyor. “Ulan amma taban yağladık, ha. Hani ölçseler dünya rekoru kırmışızdır, namussuzum!” Salih’in de yaşı, ‘atletlik için’ biraz ‘mantar’! (Başka bir sahnede ‘lacivert’)!
‘Nasiplerine yazılanı bulmak için’ Haydarpaşa Garı’na gelmişlerdi! Burada ‘yemledikleri’ Kenan, özellikle Kemal’in yaşamını değiştirecektir. Maça Beyi’nin cüzdanı da ‘balık değil balina mübarek’!
Gün biterken deniz kenarındaki ‘Mehtap Palas’tayız! Yatakları, birkaç portakal sandığı. Yorganları, sayısız yıldız. “İnsan, arkadaşının mazisini bilmezse, o arkadaşlığın bir ayağı topal demektir yani.” O gece ‘cemaziyülevvellerini’ öğreniriz.
Salih, ‘sicilli vesikalı, sülaleden gelme bir serseri’. Buna mukabil, ne yol koşarsa koşsun Kemal farklı. ‘Sabun kokulu yorganlarda’ yatmış bir hali var. “Anlat, yalnız keyfine değil biraz da derdine ortak olayım bari.”
Annesini çok küçükken, babasını 9 yaşında kaybetmiş. “Beni teyzem yanına aldı. İyi kadındı ama eniştem zebaninin cehennemden düşmüşüydü. İçer içer ‘bunu nerden musallat ettiniz başıma’ diyerek basardı sopayı. Bir gün, bir ağaç altında kendimi öldürmeyi düşünerek ağlarken küçük bir el uzandı.” Sınıf arkadaşı Necla güzel bir kız, ‘Peri’ derlermiş diğer çocuklar. “Derdimi, ben söylemeden hissetmişti. Çünkü O da annesini kaybetmiş ve babası ile yaşıyordu. Çoğu zaman, ‘Dostluk Tepesi’ adını verdiğimiz yere gider saatlerce otururduk.” Kötü talih orda da yetişir. Babası, işini İzmir’e nakletmiş! Birbirlerine ‘anne yadigârı madalyon ve babadan kalma çakı’ verirler.
“Daha sonra eniştem beni yetimhaneye yatırdı. Necla mektup yazacaktı, belki de yazmıştır ama yırtıp atmışlardır evden. Anlayacağın, izimizi kaybettik gitti. Lisedeyken bir gün kaçtım. Sonrası malum, serseri Kemal olup çıktık işte.”
Dua etsin ki rüyasında da olsa görebileceği bir kız, düşünebileceği hatıraları var. Salih ne yapsın! “Yalnızca senede bir gün namusumla çalışırım. Anamın mezarına çiçek götürmek için. Kasımpatılarına bayılırdı.”
Tek amaçları, ‘bir iki dalga daha çevirip namuslu bir iş (tütüncü dükkânı falan) tutmak’! O zaman rahmetlinin mezarını çiçekle donatacaklarmış.
Babasını üç yıl önce kaybedince, Necla artık İstanbul’da. Bıkıp usanmadan Kemal’i arıyor. Arkadaşı Nesrin’e göre ‘milyonluk elmaslara aldırmazken, beş liralık bir çakının üzerine titremesi’ delilik değilse nedir! Tek aşkından kalan son hatıra!
Haydarpaşa’dan anımsadığımız Kenan da elmaslara göz dikmişti. Adamlarına “Bazı işler vardır ki acele kaldırmaz. Önce kaleyi içerden fethetmek lazım. Mücevherlerden önce kızın kalbini çalacağız. Kızı âşık etmek için ilkin yakışıklı bir genç kiralayacağız. Fiyakalı bir oğlanla benim zekâm birleşti mi kalbini kaptırmayacak kız yoktur” diyordu.
Sopa-havuç metoduyla Kemal olur bu genç. Kasadaki mücevherlerin ‘onda biri’ ile başlayan pazarlık ‘yüzde elli’ ile sonuçlanır.
İki genci ‘plandakini aşan’ bir duygusallıkta görüyoruz. Aşk, rolden çıkıp gerçek olmaya başlamış. ‘Tehlikeyi’ hisseden Kenan, tehdit dayak, ne yapsa bu sevgiyi aşamıyor.
Kemal de çeşitli girişimlerden sonra ulaştığı mücevherlerin arasındaki çakıyı görünce, genç kızı korumak için canını bile ortaya koymaktan çekinmez.

“Çocuklar bir şey anlamaz sanırlar ama aslında en temiz, en büyük aşklar çocukluk aşklarıdır.”
(Yazan: Murat Çelenligil)

Künye

Yönetmen Orhan Aksoy
Senaryo
Yapımcı Hürrem Erman
Görüntü Yönetmeni Orhan Kapkı
Eser
Süre 96 dk
Tür Komedi
Özellikler 35 mm
Ülke Türkiye
Etiketler Çakı, Çocukluk Aşkı, Haydarpaşa Garı Daha Fazlası

Oynayanlar

İzzet Günay İzzet Günay Kemal/Selim
Sadri Alışık Sadri Alışık Salih
Kenan Pars Kenan Pars Kenan
Gülsüm Kamu Gülsüm Kamu Necla
Suna Pekuysal Suna Pekuysal Nesrin
Cevat Kurtuluş Cevat Kurtuluş Meyhaneci Agop
Hakkı Kıvanç Hakkı Kıvanç Kenan'ın Adamı
Yavuz Karakaş Yavuz Karakaş Kenan'ın Adamı
Osman Türkoğlu Osman Türkoğlu Necmi
Mehmet Ali Akpınar Mehmet Ali Akpınar Tetanos Hüseyin
Yılmaz Korkut Yılmaz Korkut Asistan Yılmaz
 Talia Saltı Talia Saltı Necla'nın Hizmetçisi
Ahmet Koç Ahmet Koç Müşteri
Zeki Tüney Zeki Tüney Salih'in Adamı
Savaş Tuğ Savaş Tuğ
Levent Haskan Levent Haskan
Nubar Kamçılı Nubar Kamçılı Komiser
Mustafa Yavuz Mustafa Yavuz Müşteri
Ahmet Koç Ahmet Koç Müşteri
Hayri Esen Hayri Esen İzzet Günay Seslendirmesi
Jeyan Mahfi Tözüm Jeyan Mahfi Tözüm Gülsüm Kamu Seslendirmesi
Muhip Arcıman Muhip Arcıman Kenan Pars Seslendirmesi
Kemal Ergüvenç Kemal Ergüvenç Mehmet Ali Akpınar Seslendirmesi
Rıza Tüzün Rıza Tüzün Osman Türkoğlu Seslendirmesi
İhsan Bayraktar İhsan Bayraktar
Osman Alyanak Osman Alyanak Cevat Kurtuluş Seslendirmesi
Toron Karacaoğlu Toron Karacaoğlu Kenan Pars Seslendirmesi
Erdoğan Esenboğa Erdoğan Esenboğa Hakkı Kıvanç Seslendirmesi
Zafer Önen Zafer Önen Zeki Tüney Seslendirmesi

Ekip

Kurgu Turgut İnangiray (Kurgu)
Yapım Ekibi Nevzat Altındal (Yapım Amiri)
Yönetmen Ekibi Alpay Ziyal (Yönetmen Yardımcısı)
Ergül Sezgin (Yönetmen Yardımcısı)
Yazım Ekibi Orhan Aksoy (Öykü)
Kamera Ekibi Mustafa Kırkağaç (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Sezai Elmaskaya (Negatif Kurgu)
Hilmi Başcan (Laboratuar Şefi)
Erdoğan Dolapçı (Laboratuar)
Hayati Akbulut (Laboratuar)
Yılmaz Erman (Laboratuar)
Işık Ekibi Mehmet Çakar (Işık Şefi)
Ses Ekibi Yorgo İlyadis (Ses Kayıt)
Turgut İnangiray (Senkron)

Firmalar

Erman Film (Yapım)
Erman Film (Seslendirme)

Son Yorumlar (11)

Göztepe avatar Göztepe 30 Haziran 2016 12:41:19

10

Başrolde iki usta aktörün rol aldığı yönetmen Orhan Aksoy'un ustalığında unutulmaz bir film. Gülsüm Kamu mağrur içine kapanık kız rolüylede rolünün hakkını verenlerden.Yankesici iki arkadaşın maceralı yolu iki çocukluk aşıkları entrikalı yollardan o lsa en sonunda birlestiriyor. Film oldukça güzel samimi ama filmin ilerleyişi ağırdı yönetmen Orhan Aksoy'un tarzı genelde böyle film ilerlemesinde.

fahri.07 avatar fahri.07 20 Mayıs 2016 17:28:03

10

Filmi İzzet Günay için izledim onun oyunculuğunu çok beğeniyorum.özellikle sonlara doğru İzzet Günay'ın yüz ifadeleri ve mimikleri çok etkileyici.tabii Gülsüm Kamu'nun o büyülü güzelliği bakışları ve oyunculuğu şahane.ayrıca Sadri Alışık ve Kenan Par s'ta harikaydılar.Filmin senaryosu çok etkileyiciydi ve filmin mutlu sonla bitmesi bir başka zevkti benim için.Film komedi ağırlıklı olmasına rağmen beni etkileyen dramatik yönü oldu.aralardaki ufak tefek argo kelimeler filmi komikleştirmiş(-gaz kes arkadaşım.-e motor yağına bi bakalım dedik abi vs.)sonuç olarak gerek senaryo gerek oyunculuk ve gerekse müzikleri ile kusursuz bi film olmuş.izlemeyenler mutlaka izlemeli.10/10

karadagli61 avatar karadagli61 07 Kasım 2015 01:10:07

Sadri Alisik ve yine cok özel bir oyunculuk

Maviprens avatar Maviprens 18 Kasım 2013 04:03:41

9

ismiyle özdeşleşmemiş film sadri abim için değer ama

jeremiekhan 14 Eylül 2013 12:15:31

fena değil ama beklentiye girmeyin

performer avatar performer 13 Ocak 2013 23:06:10

8

sadri alışık için bu filmi beğendim diyorum.

Yandex.Metrica