Mulholland Çıkmazı

8,45

( 12 kişi yorum yaptı )

Mulholland Çıkmazı

(Mulholland Drive)

Sinema Filmi

2000

Hollywood, Kaliforniya...

Binlerce hayatın, binlerce bilinmezliğin ve kargaşanın bir arada yaşadığı ve buluştuğu bir şehir....

Bir arabanın içindeki üç kişi Mulholland yolunda gitmektedirler. Fakat bir kaza olur ve arabadaki iki erkek kazada ölür. Üçüncü kişi olan kadın ise kim ve ne olduğu bilmez bir halde olay yerinden kaçar.

Adı Rita'dır. Hepsi bu ... Ne geçmişi ne de geleceği hakkında hiç bir şey
hatırlamamaktadır. Bir sitenin bahçesindeki çalılıklara kadar sürünür....

Aynı dakikalarda bir restauranda Herb ve Dan adındaki iki arkadaş oturmuş
konuşmaktadırlar. Dan bir gece önce gördüğü bir kabustan bahsetmeye başlar.
Gördüğü rüya içinde bulundukları lokantada geçmektedir. Gördüğü kabus gerçek olmaya başladığında her ikisi de çoktan sarhoş olmuş ve oradan
ayrılmışlard ır. Bir patikaya geldiklerinde kabusun en kötü kısmı gerçek olur ve Dan ortada hiç bir sebep olmadığı halde ölür.

Betty bir oyuncu olabilmek umuduyla geldiği Los Angeles'ta teyzesinin
yaşadığı apartman dairesine taşınmaktadır. Daireye yerleşmek için vardığında orada saklanan Rita'yı bulur. Her şeyi unutmuş bu kadına yardım etmeye karar
verir.

Los Angeles'ın başka bir köşesinde ise Adam Kesher adında bir film yönetmeni
mafyaya mensup iki kardeş tarafından dolandırılmıştır.

Ödüller

En İyi Yönetmen (54.Cannes Film Festivali-2001)

Oynayanlar

Naomi Watts Naomi Watts Betty Elms/Diane Selwyn
Laura Harring Laura Harring Rita
Ann Miller Ann Miller Catherine Lenoix
Dan Hedaya Dan Hedaya Vincenzo Castigliane
Justin Theroux Justin Theroux Adam Kesher
Brent Briscoe Brent Briscoe Dedektif Neal Domgaard
Robert Forster Robert Forster Dedektif Harry McKnight
Katharine Towne Katharine Towne Cynthia Jenzen
Lee Grant Lee Grant Louise Bonner
Angelo Badalamenti Angelo Badalamenti Luigi Castigliani
Wayne Grace Wayne Grace Bob Brooker
Rita Taggart Rita Taggart Linney James
James Karen James Karen Wally Brown
Jeanne Bates Jeanne Bates Irene
Arzu Doğan Arzu Doğan Naomi Watts Seslendirmesi
Melissa George Melissa George Camille Rhodes
Lori Heuring Lori Heuring Lorraine
Geno Silva Geno Silva

Firmalar

Özen Film (Dağıtımcı)

Son Yorumlar (12)

mkurtsen avatar mkurtsen 26 Temmuz 2016 21:50:11

8

Film benim arşivin nadide flimler köşesinde. Yorumumun olmamasına gelince, üretim tarihi site evveli.

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 21 Haziran 2015 13:06:06

9

Baştan sona gizemini koruyan sürükleyici etkiliyici bir film gerilim ve gizem türünün en iyi filmlerinden biri olan film çok iyi oynanmış iyi yönetilmiş bir sinema harikası mutlaka izlenmeli.

vitruvian avatar vitruvian 28 Şubat 2015 10:13:47

9

"Duygusal deneyimlerin labirentinde dolaştıran, kabuslarınızı ve rüyalarınızı aynı uykuda buluşturan bir psikolojik hikaye.." David Lynch'in ''Lost Highway'' ile birlikte en iyi filmi ve 2000'li yılların en iyi filmlerinden birisi bana göre. Benim iç in David Lynch filmi izlemek, genellikle filmi izleyip sonuçta tam olarak çoğu şeyi oturtamamaktır, dolayısı ile yeniden izlemeyi gerektirir. Bazen 2-3 bilinmeyenli denklem gibi matematikseldir. Fakat yine de insanı kendine çeken değişik bir tarzı vardır. Zihinleri bu kadar zorlayan filmler üretmek, takdir edilecek bir zekanın ürünü olsa gerek. Lynch'in yine zekice, harika bir iş yaptığına kuşku yok pek çok açıdan yorumlanabilecek, konuşulabilecek bir film. Gizem, rüyalar, metaforlar usta yönetmenin oynamayı en çok sevdiği oyun alanları. Rüyayı anımsatan sürekli karmaşıklık ve zamansızlık kavramı var içinde. Önce izleyecekleriniz tek düze bir karışıklığa neden olmadan ilerlerken ortaya bir kutunun çıkmasıyla aslında her şeyin rüya olduğunu ve devamın da izleyeceklerinizin rüyadaki insanlarla gerçekteki insanların karakter değiştirmesinin baş karakterimizin nasıl etkilediğini görüyoruz. Bu kısımda yine bir karışıklığa yol açmadan ilerlemiyor usta yönetmen. Hayal, rüya ve gerçek arasında yol alarak bazı ipuçlarına değinse de siz zaman dilimini anlamaya çalışırken bunların farkına varamıyorsunuz. Durgun işlemesi bu filmde olumsuzluk yerine her şeyi daha iyi anlamanız konusunda bir olanak sağlıyor. Parçalar tamamıyla yerine oturuyor rüyadan kesitlerle şimdi ki zamanda faktörünü karıştırmanız olası ancak az bir dikkatle filmi çözmeniz, anlamanız bittikten sonra "Bu mudur yani?" veya "Müthişti" demenize zemin hazırlıyor. Bir film ancak bu kadar vurucu olabilir bir yönetmen ise ancak bu kadar acımasız olabilir seyirciye karşı.. David Lynch'e Cannes Film Festivalin'de "En İyi Yönetmen" ödülünü getiren bu filmde Watts'ın oyunculuğu ise tek kelime ile mükemmel. Lynch'i tanıyıp onun dünyasına girmek isteyenler için mükemmel bir örnek. Filmi anlamak için izlememelisiniz sadece görüntüsüne ve yönetmenin ustalığına bakmalısınız. Tam bir David Lynch filmi. Beyninizde bıraktığı soru işaretleri size haz veriyor. Sizi sanatıyla doyuruyor.

Hakan_Irızak avatar Hakan_Irızak 27 Aralık 2012 01:29:25

6

Bir filmin karmaşık olması ona kötü damgası vuramayacağı gibi, altında imzası olanın David Lynch olması da filme torpil sağlamamalı.. Filmi ilgiyle izledim (son bölüme kadar)i.. Zaten sonu yaklaşırken ya benim anlayamayacagım ya da gerçekten anlaşılm az bir son olacagını anladım.Gerçi filmin ismi de çıkmazlıkla alakalı..
Sonuçta ne kaldı elime? Naomi Watts başta olmak üzere oyuncuların iyi performans göstermeleri ve insan bilinçaltının bizim bildigimiz ya da tahmin ettiğimizden ne denli derin olduğu..Filme verecegim oy 6/10'dur

gecedensonra avatar gecedensonra 01 Temmuz 2011 15:54:07

9

film izlemek için film izleyenlerin bi şey anlayamadığı ve abi bu f,ilmin neresi iyi ya berbattı diyen arkadaşım o zaman oturma başına izlemek için seni zorla tutan yok hem ayrıca abi garala gürele var yok macera var yok seks var diye film izlersek o lmaz  bu işler olmaz olmaz olmaz olmaz... ilk olarak izleyeceğimiz filmin yönetmenini şöyle etraflıca tanımak anlamak gerekiyor  sonra belki senaryo ve zorlama yaparsak oyuncu kadrosu ..  peki biz ne yapıyoruz önce senaryo sonra oyuncu yöetmeni kaale alan yok sonra ne mi oluyor abi film çok sıkıcıydı berbattı .. oturma o filmi izleme o zaman kardeşim.. bu filme gelince herşeyi anlamak zorunda değilsin hem burda  türk izleyicisi yada genel anlamda seyirci dedektifin kendisi takip eden senaryolar izlerken burda dedektif rolünü seyirciye bırakan d. lync bizi zaten başta işin içine sokmaya çalışmış biz ne kadar gireriz yada biz ne kadar dedektifiz o bizim yeteneklerimiz ölçüsünde .. ben izledim bu filmi ve  beğendim her ne kadar biraz dedektiflik yapıcam diye  beynimi çatlatmış olsamda..

raskolnikov19@hotmai 23 Ağustos 2009 18:17:08

iyi yada kötü diyemiyorum çünkü filmi anlamadım,anlaşılmayan bir şey  hakkında  yorum yapmak zor!tekrar izlicem.anlamayanlar tekrar dikkatle izlemeli.izledikten sonra en acımasız eleştirileri yapmanızı tavsiye ederim.çünkü bu şekilde izlenmesine rağm en  bir film hala anlaşılamıyorsa film kötü demektir.

Yandex.Metrica