Aramızda Kalsın

7,57

( 1 kişi yorum yaptı )

Aramızda Kalsın

(Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood)

Sinema Filmi

2002

New York’ta yaşayan ünlü bir oyun yazarı olan Sidda Lee Walker, doğup büyüdüğü yer olan Louisiana’dan çok uzakta, sevgi dolu, ama aynı zamanda melankolik ve tuhaf biri olan annesi Vivi’den yeterince uzakta yaşamaktadır. Vivi, bir gün Time Magazin’de Sidda’nın çok zor ve kötü bir çocukluk geçirdiğini, bunun en büyük nedeninin de annesinin kendisine yalşamı olduğunu söylediği bir röportaj okur. Vivi, hiç mi hiç iyi bir anne olmadığını iddia edilince çok sinirlenir ve onu hayatından tamamem çıkardığını söylemek için yıllardır görüşmediği kızını arar.
Böylece anne-kız, hem kendi ilişkilerini, hem de Sidda’nın tam yedi yıldır kendisinden cevap bekleyen sevgilisiyle yaptığı evlilik planlarını yerle bir edecek bir kavgaya tutuşurlar. Bu noktada, filmin orijinal adı Divine Secrets of Ya-Ya Sister hood’a kaynaklık eden ‘Ya-Ya Kardeşliği ortaya çıkar. Vivi’nin çocukluk arkadaşları Caro, Teinsy ve Necie çocukken
kurdukları ‘Ya-Ya’ kardeşliğini harekete geçirirler ev Vivi’yle Sidda’nın arasını düzeltebilmek için hep birlikte New York’a giderek Sidda’yı Lousiana’ya kaçırırlar. Amaçları Sidda’ya Ya-Ya olmanın sırlarını öğretmek ve onun annesi Vivi’nin genç bir kadınken neler yaşadığını anlamasını sağlamaktır.

Thelma ve Louise’in senaristi Callie Khouri’nin ilk yönetmenlik tecrübesi Aramızda Kalsın kendi ülkesinde oldukça geniş bir okuyucu kitlesi olan Lousianalı yazar Rebecca Wells’in Divine Secrets of Ya-Ya Sisterhood ve Little Altars Everywhere romanları üzerine kurulmuş. Sandra Bullock, Ellen Burstyn, Maggie Smith, Fionnula Flanagan, Ashley Judd gibi parlak bir oyuncu kadrosunu oldukça eğlenceli bir öyküyle bir araya getiren Aramızda Kalsın, Amerika’da geçtiğimiz yaz gösterime girmiş; ama çok bildik bir güney kadını öyküsü anlattığı yönünde eleştiriler almıştı. Bir romandan (hatta iki romandan) uyarlama yapmış olmanın getirdiği dezavantajları göz önünde bulundurmak gerek. Çok iniş çıkışa sahip bir öyküyü anlatmak ve komediyle dramayı aynı filmin içinde vermek gibi zor bir işe kalkışan Thelma ve Louise senaristi Callie Khouri, parçalanmış aile temasına yeni bir şey eklememekle birlikte eğlenceli bir seyirlik sunmayı başarmış.

Oynayanlar

Sandra Bullock Sandra Bullock Siddalee Walker
Ellen Burstyn Ellen Burstyn Vivane Joan Abbott Walker
Fionnula Flanagan Fionnula Flanagan Aimee Malissa Whitman
James Garner James Garner Shepard James Walker
Cherry Jones Cherry Jones Grandma Abbott
Ashley Judd Ashley Judd Genç Vivi Abbott Walker
Shirley Knight Shirley Knight Necie Rose Kelleher
Angus Macfadyen Angus Macfadyen Connor McGill
Maggie Smith Maggie Smith Caro Eliza Bennett
Jacqueline Mckenzie Jacqueline Mckenzie Genç Teensy Whitman

Son Yorumlar (1)

fahri.07 avatar fahri.07 14 Haziran 2014 08:49:23

4

orta yaşlı bayanlara hitap eden basit bi aile filmi.filmi sırf sandra için izledim ama film çok sıkıcı olduğu için yarıda kapatmak zorunda kaldım.iyiki sinemada izlememişim.çünkü zaman ve para kaybı.10/4 sandra bullock için...

Yandex.Metrica