Azap Yolu

8,48

( 6 kişi yorum yaptı )

Azap Yolu

(Road to Perdition)

Sinema Filmi

2002

1930’lı yıların Orta Batı Amerika’sındayız. Devrin atmosferi gangsterler tarafından belirlenmektedir. Çizimlere can veren oyuncuların başında Tom Hanks, Paul Newman ve Jude Law geliyor. Michael Sullivan, karanlık iş hayatı ile aile hayatını birbirinden ayrı tutmaya özen gösteren bir babadır. İki oğlundan birinin bir gün yaptığı işe tanık olmasıyla beraber iki hayatı arasında kurduğu hassas denge bir anda altüst olur. Artık Sullivan’ın tek arzusu bu dengenin altüst olmasına yol açanlardan intikam almaktır.

Amerikan Güzeli (American Beauty) ile sinemadaki yönetmenlik kariyerine ilk adımını atımını Oscar heykelciğiyle birlikte atan Sam Mendes’in ikinci filmi Azap Yolu çok farklı filminden çok farklı bir anlatıma sahip. Çok sevilen bir grafik roman’ın uyarlamas ı olan film, kadrosundan beklenmeyecek bir karamsarlık içeriyor. Çoğu yerde melankolik bir gangster filmi tamlamasıyla tanıtılan Azap Yolu’nda Sam Mendes hem kendi dilini kurmayı, hem de grafik romanın öyküsüne sadık kalmayı başarıyor. Mendes’in romana eklediği alt öykülerin filmi oldukça zenginleştirdiği pekçok kişinin görüş birliğine vardığı bir nokta.

Gelecek vaat eden bir yönetmeni, zengin bir oyuncu kadrosunu ve Hollywood’un son zamanlarda çok da kullanmadığı bir zaman olan 30’lar gangster dünyasını birleştiren Azap Yolu’nu kaçırmayın, özellikle Tom Hanks ve Jude Law gibi oyuncuları belki bir daha göremeyeceğiniz rollerde görebilmek için.

Ödüller

En İyi Görüntü Yönetmeni (75.Oscar Ödülleri-2003)

Oynayanlar

Tom Hanks Tom Hanks Michael Sullivan
Tyler Hoechlin Tyler Hoechlin Michael Sullivan Jr.
Rob Maxey Rob Maxey Eczane Sahibi
Paul Newman Paul Newman John Rooney
Liam Aiken Liam Aiken Peter Sullivan
Jude Law Jude Law Harlen Maguire
Jennifer Jason Leigh Jennifer Jason Leigh Annie Sullivan
Daniel Craig Daniel Craig Connor Rooney
Ciarán Hinds Ciarán Hinds Finn McGroven
Ian Barford Ian Barford Rooney in Koruması
Craig Spidle Craig Spidle Rooney'in Koruması
Christian Stolte Christian Stolte
Hakkı Ergök Hakkı Ergök Türkçe Seslendirme
Stanley Tucci Stanley Tucci Frank Nitti
Mümtaz Sevinç Mümtaz Sevinç Türkçe Seslendirme
Bora Sivri Bora Sivri Türkçe Seslendirme
Günyol Bakoğlu Günyol Bakoğlu Türkçe Seslendirme
Ziya Kürküt Ziya Kürküt Türkçe Seslendirme
Uğur Aslanoğlu Uğur Aslanoğlu Türkçe Seslendirme
Burcu Başaran Burcu Başaran Türkçe Seslendirme
Murat Şen Murat Şen Türkçe Seslendirme
Harun Can Harun Can Türkçe Seslendirme
Burcu Güneştutar Burcu Güneştutar Türkçe Seslendirme

Son Yorumlar (6)

performer avatar performer 22 Nisan 2018 22:01:14

10

yani bu filmin güzelliğini anlatmak için söz bulmak zor. yönetmen sam mendes görüntü yönetmeni ile beraber muhteşem görüntüleri olan ve her karesinde emek ve titiz bir çalışma olan bir film çekmişler. tom hanks ve paul newman'ın olağanüstü oyunculukl arı da filmin başka bir güzelliği. filmde şiddet sahneleri olmasına rağmen eminim yönetmen elinden geldiğince şiddet içerikli sahnelerden kaçınmış ki bazı silahla öldürme sahnelerinde vurulma anları kadraj dışında bırakılmış vede tom hanks'ın intikam aldığı sahnelerde yüzünde nefret ifadesi minimum seviyede yansıtılmış yani filmin yönetmeni adeta bir fizik profesörü gibi en ince detaya kadar herşeyi hesaplayarak çekmiş. evet görüntü yönetmeni ödülü bencede çok doğru bir karar ama filmin yönetmeni de ödül almalıydı bence...

kaancakaniik avatar kaancakaniik 20 Eylül 2015 10:00:13

8

Ağır ilerleyen fakat Tom Hanks ve Paul Newman'ın oyunculukları ile kendini izleten bir film. Başrolde ki çocuk oyuncu, Jude Law (çok görünmese de) ve Daniel Craig de iyi performans sergilemişler.

Hakan_Irızak avatar Hakan_Irızak 15 Ekim 2012 01:09:25

tom hanks olmasa belki filmi bilen bile çıkmaz

1-0-1 avatar 1-0-1 09 Haziran 2008 12:48:06

6

ağır bir film. dramdan hoşlananlar beğenebilir.

PERMANENT 17 Şubat 2005 22:52:04

8

Benim tarzim olan filmlerden...Oyuncularin büyüklügü filmin müthis konusuyla birlesirse,ortaya "Azap yolu" çikar..Daha öncede filmin baska bir versiyonunun çekilmis oldugunu hatirlatayim.

Ahmet avatar Ahmet 25 Kasım 2002 00:00:00

6

Fena değil,ama bir Amerikan Güzeli de sayılmaz...

Yandex.Metrica