Taraf Tutmak

7,88

( 1 kişi yorum yaptı )

Taraf Tutmak

(Taking Sides)

Sinema Filmi

2001

İkinci Dünya Savaşı’nın hemen ardından Amerikan otoriteleri, Nazi ideolojisinin kalıntılarından kurtulmak için, savaş sırasında Almanya’da kalmayı tercih eden sanatçı, bürokrat ve akademisyenleri kapsayan geniş çaplı bir soruşturma başlatmıştır. Hakkında soruşturma açılan kişilerden biri de Berlin Filormani Orkestrası’nın şefi Wilhelm Furtwängler’dir. Furtwängler’in Nazi Partisi’yle olan ilişkisini araştırmak üzere Albay Steve Arnold Berlin’e gönderilir. Burada küçük bir ekip kurarak soruşturmayı başlatan Arnold, aslında Furtwängler hakkındaki kararını Berlin’e adımını atığı ilk günde vermiştir. Ona göre, Naziler’in kendisine sunduğu parlak kariyeri geri çeviremeyen Furtwängler, her ne kadar savaş sırasında birçok yahudiye yardımcı olmuş olsa da suçludur.

Ancak Szabo, Taraf Tutmak’da i zleyiciye Arnold’unki gibi keskin cevaplar vaat etmiyor. Tıpkı ruhunu Naziler’e satan bir sanatçının öyküsünü anlattığı Mephisto’da olduğu gibi sanat ile politika arasındaki ilişkiden yola çıkarak bizi yanıt bulması pek kolay olmayan sorularla baş başa bırakıyor. Sonuç olarak, iki karşı kutup olarak sunulan Arnold ve Furtwängler arasında gidip gelerek, tutumların en açık olduğu durumlarda bile taraf tutmanın ne kadar zor olduğunu kavramış oluyoruz.

Künye

Yönetmen István Szabó
Senaryo
Müzik Anton Bruckner
Görüntü Yönetmeni Lajos Koltai
Vizyona Giriş Tarihi 15 Kasım 2002
Süre 108 dk
Tür Dram, Müzikal
Ülke Avusturya Almanya Fransa Ingiltere
Etiketler 2. Dünya Savaşı, Ağır Yağmur, Arşiv Görüntüsü, Berlin, Flashback, Daha Fazlası

Oynayanlar

Harvey Keitel Harvey Keitel Binbaşı Steve Arnold
Stellan Skarsgård Stellan Skarsgård Dr. Wilhelm Furtwängler
Moritz Bleibtreu Moritz Bleibtreu David Wills
Birgit Minichmayr Birgit Minichmayr Emmi Straube
Ulrich Tukur Ulrich Tukur Helmut Alford Rode, 2. Kemancı
Oleg Tabakov Oleg Tabakov Albay Dymshitz
Hanns Zischler Hanns Zischler Rudolf Otto Werner, Obuacı
Armin Rohde Armin Rohde Schlee, Davulcu
R. Lee Ermey R. Lee Ermey General Wallace
August Zirner August Zirner Kaptan Ed Martin

Son Yorumlar (1)

vitruvian avatar vitruvian 28 Şubat 2015 10:28:12

6

Macar sinemasının önde gelen yönetmenlerinden István Szabó çıkış noktasına gerçek yaşam öyküsünden beslenen hikayesinde Wilhelm Furtwängler'a açılan soruşturmadan ve araştırmacı subay Steve Arnoldun durumlarından yön alıyor. Film başlangıcındaki sıkı ntılı anlatımdan kendini soyutlayarak baskı altındaki toplumun ahlaki ve etik unsurlarını göz ardı etmeyen bir sanatçının kişisel tavırlarının zamanla patlamaya dönüştürdüğü sekanslarıyla dikkati çeken bir film. Fakat Szabó; Mephistodaki sanat ve toplum arasındaki keskin ilişkiyi bizlere aktarırken verdiği yanıtların filmde değişmezliğini bu filmde koruyamamış. Çünkü film içinde çıkan soruların yanıtları Arnold gibi sağlam bir şekilde veremeyip zamanla değişiyor. (Arnold ve Furtwängler arasında kalarak taraf tutmak hayli zorlaşıyor.) Yinede ahlaki değerler ve şeytanla iş birliği arasındaki bağı bize ustalıkla anlatan Harvey Keitel ve Moritz Bleibtreu'nun usta işi oyunculuklarını izlemek ayrı bir keyif. Herhalde filmin oyuncuları da, sanatçılar olarak filmi çekerken derinden hissetmişlerdir sanat içinde baskının ne olduğunu ve baskı olduğu sürece yapılan sanatın ne kadar boş olduğunu.

Yandex.Metrica