Dönüş Yok

8,07

( 13 kişi yorum yaptı )

Dönüş Yok

(Irréversible)

Sinema Filmi

2002

Fransız sinemasının yaramaz çocuğu Caspar Noe, “Dönüş Yok” ile bu yılın en tartışmalı filmini sunuyor sinemaseverlere. Hafızalardan silinmeyen “I Stand Alone /Herkese Karşı Tek Başına” adlı filmi ile Cannes Film Festivali’nde FIBRESCI Ödülü’nü alan, çağdaş Fransız sinemasının aykırı figürü Gaspar Noe de kendi sınırlarını zorluyor ve çarpıcı bir yapıtla geri dönüyor. Bir şiddet olayıyla yaşamları paramparça olmuş bir çiftin olağandışı öyküsünü tersten anlatan bu filmin başrollerini, gerçek hayatta da birlikte olan, Monica Bellucci ile Vincent Cassel paylaşıyorlar.Aşk ve intikam duygusu üzerine gelişen filmdeki tecavüz ve şiddet sahneleri nedeniyle ülkemizdeki sinemalarda 16 yaş sınırı ile gösterime girebilecek.

Hasılat 971.139,0 TL
Toplam İzleyici 213.701
Vizyonda Kaldığı Hafta 44 Hafta

Son Yorumlar (13)

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 19 Haziran 2015 12:48:07

7

Karanlık bir film kurgusuda iyi türe yeni bir soluk getiren filmlerden sinematoğrafik iyi bir film gri renk seçimide filme uymuş filimde bir video klip estetiğide var bu yüzden her seyircinin seveceği bir film değil kısaca yenilikçi farklı iyi bir fi lm izlemeye değer son olarak filimde +18 sahneler mevcut.

vitruvian avatar vitruvian 28 Şubat 2015 13:13:38

6

Orta metrajlı denemesi Carne ve ilk uzun metrajı I Stand Alone ile bizi ileride çok rahatsız ettireceğini baştan hissettiren Gaspar Noe, Kurguyu tıpkı Nolan’ın Memento’sunda ki gibi tersine çeviren ve hiçbir anında sözünü sakınmayan, eleştirsel bir ş iddetten çok kuvvetli bir başyapıt çıkarıyordu. Filmin akışı izleyiciyi şüphesiz yoruyor. Ancak anlatılmak istenen konu düz bir şekilde verilseydi filmin anlamı olmayacaktı. Konunun varmak istediği noktanın zamanın akışına göre en başta olması filmin sondan başa verilmesini son derece mantıklı kılıyor. Tecavüz sahnesine gelince filmi izlemeden önce bu sahnenin çok açık saçık bir sahne olduğunu düşünüyordum ama bu kadar yankı uyandırmasının sebebi çok açık saçık olması değil süresiymiş. Yaklaşık 10 dakika kadar süren sahne izleyiciyi gerçekten rahatsız ediyor, İnsanda bir boğulma duygusu uyandırıyor. Kesinlikle çok baskıcı olan bu film, İnsanın kendini kötü hissettiği sahnelerle dolu, kendine özgü bir yapım. Hem konu hem kamera çekimi hemde efekt sesleri bakımından farklı olduğunu kanıtlıyor. Kurgu olarak insanın başını döndüren, konusu gereği insanın tüylerini diken diken eden etkileyici ve akılda kalıcı bir film.. Sinemanın getirdiği masalsılıktan ziyade aksine her anlamda gerçekçilik üzerine yoğunlaşan ve bunu fazlasıyla başaran bir film "Irréversible."

Hakan_Irızak avatar Hakan_Irızak 04 Ocak 2013 17:35:35

4

Filmle alakalı tek söyleyebilecegim oyuncuların iyi rol çıkarması..Ancak bu , filmi güzel yapmıyor benim gözümde

nonself avatar nonself 08 Eylül 2009 14:46:09

Sondan başa doğru işleyen planıyla bu film alınyazısı çizgisini geriye doğru adımlamak anlamını taşıyor bana göre. Karşı cinste duygusal heyecanı arayan, mavi göğü, kırlarda mutlu mesut çocukları özleyen kadının, aşk ile mantığı buluşturamamış olması ndan dolayı yaşamak zorunda kaldığı acı bir hayatı ve yanı sıra farklı sebeplerle oluşan iki ayrı şiddet olgusunu anlatıyor: Birisi uyuşturucu bağımlısı, kadın taciri kötü adamın uyguladığı şiddet, diğeri ise hoşgörü ve itidal sahibi olduğu halde aldatıldığını bilen bir kocanın kin ve ihtirasla gerçekleştirdiği cinayet. Kanımca burada dikkat edilmesi gereken nokta kocanın; her şey yolundayken sergilediği entelektüel rahatlığın, kendi tavırlarına yön veren gerçekçi bir duruş sergilemediği ve bu kocanın özünde öfkeye ve şiddete sahip bir "insan" olduğudur. Ve  şiddetin tüm kanallarının uygun ve kullanılabilir olduğu yaşamda kurulan pembe hayaller, finalde bize oldukça başarılı bir plan ve teknikle gösterilen başdönmesinden başka bir şey değildir.  

Glasscow avatar Glasscow 13 Şubat 2009 11:44:02

ilk filmi "Seul contre tous" ile büyük keyif aldığım gaspar noe'nin olay yaratan filmi. o dönem, 8-9 dakika tecavüz diye olay yaptılar. kötü bir istismar filmi dedikleri için sinemada izlemedim. ne büyük hata yapmışım. filme öyle büyük haks ızlık yapılmış ki. ters kurgu ile verilen mesaj, sahnelerin estetiği, omuz kamerasının kullanım stili...beni herşeyiyle cezbetmiş, inovatif bir noe filmi. 

afarikan avatar afarikan 09 Şubat 2009 15:53:02

9

Filmin yönetmeni Gaspar Noe'nin söylediği bi söz var hayat gittikçe kötüye gidiyor. Hiç bir zaman geriye dönüş yoktur çünkü zaman her şeyi mafeder sözüyle de bunu ispatlıyor zaten.Geriye dönüş olmadığından kurgu tersine akıyor filmin sonunda bir türl ü biz bu psikolojik gerilimden kurtulamıyoruz ve film amacına ulaşmış oluyor.Stanley Kubrick şiddet eğer iyi bişey gibi verilirse bu zararlıdır der. Sİz filmdeki şiddet ve tecavuz sahnelerinden sonra bu etkileyicilikle midenize yumruk yemiş gibi oluyorsunuz.Çok etkileyici bir tarz kullanılmış.Metrodaki 3lü diaolog benim çok hosuma gitti.Bir erkeğin mutluluğu sonunda bir kadının mutluluğudur.Belluccinin rüyasından bahsettiği sahnede öyle.Okuduğu kitaptan bahsettiği bölümde keza öle.Oyunculuklar konusunda oldukça göz doldurucu ama insan monicaya olan hayranlığını tecavuz sahnesinden sonra kaybediyor biraz.Diğer erkek karakterler de başarılı

Yandex.Metrica