Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Chicago (Chicago)

Chicago

8,04

(10 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 7 Mart 2003 1 Saat 53 Dk Aksiyon Polisiye Müzikal Dram Komedi Aksiyon, Polisiye, Müzikal, Dram, Komedi
IMDb puanı: 7.9

Yönetmen: Rob Marshall Rob Marshall

Ülke: almanya, ABD

Oyuncular: Richard Gere, Colm Feore, John C. Reilly, Roman Podhora, Bruce Beaton, Jayne Eastwood, Dominic West, Renée Zellweger, Catherine Zeta-Jones, Cliff Saunders Devamını Gör...

Ödüller: En İyi KurguEn İyi Sanat YönetmeniEn İyi Yardımcı Kadın OyuncuEn İyi FilmEn İyi Erkek Oyuncu (Komedi)En İyi Kadın Oyuncu (Komedi)En İyi Film (Müzikal/Komedi)

Konusu : 1920’li yıllarda geçen Broadway klasiğinin beyaz perdeye uyarlanmış hali olan “Chicago”, sevgilisini öldürmek suçundan mahkum olan Chicago’lu Roxie Hart ile yine bir cinayetten hüküm giymiş olan dönemin ünlü yıldızı Velma Kelly’nin öyküsünü anlatıyor… Hikaye, Velma’nın kızkardeşiyle birlikte sahne aldığı gece kulübüne elleri kan içinde ve darmadağınık halde gelişiyle başlıyor. Her şeye rağmen izleyicilerin karşısına çıkarak, muhteşem yorumuyla “All That Jazz”ı söylüyor. Velma gibi ünlü olma hayalleri kuran Roxie Hart da, izleyicilerin arasında kıskançlık içinde Velma’nın gösterisini izliyor. Velma yakalanıp hapse gönderildikten ve işlediği cinayet ile şehrin ilgi odağı haline geldikten sonra, Roxie de, kendisini kabare dünyasına sokacağı sözleriyle kandıran sevgilisini öldürerek hapse atılıyor. İki suçlu hapishanede buluşuyorlar. Merhametli gardiyan Morton Ana ile onları hapisten kurtarabilecek ünlü avukat Billy Flynn tek kurtuluş umutları olurken, “Razzle Dazzle”, “Cell-Block Tango” ve “Cellophane Man” gibi muhteşem şarkılarla, Roxie ve Velma, “kötü kız” şöhreti için sürdürdükleri mücadeleyi dile getiriyorlar.

Rob Marshall’ın yönettiği filmin oyuncu kadrosunda Renée Zellweger, Catherine Zeta-Jones, Richard Gere, Queen Latifah, John C. Reilly gibi usta oyuncular yer alıyor. ‘Chicago’nun oluşumundaki ilk esin kaynağı, Chicago Tribune muhabiri Maurine Watkins’in Cook County denemeleri olmuştu. Orijinal adı ‘’Cesur Küçük Kadın’’ olan oyun, 1926’da çıktığı dönemde hararetli tartışmalara neden olmuş; bunu, 1927’de çıkan ‘Chicago’ isimli sessiz film ve başrolde Ginger Rogers’ın oynadığı 1942 yapımı ‘Roxie Hart’ isimli film uyarlamaları izlemişti. 1975’te Broadway’in tecrübeli isimleri John Kander, Fred Ebb ve Bob Fosse ‘Chicago’yu bir Broadway müzikali olarak uyarladılar. Bu yapım büyük ilgi topladı ve bir kez daha baştan çıkarma ve cinayetin popülerliği üzerinde duruldu. Miramax Films 1994 yılında projeyi filme uyarlamak üzere çetin bir çalışma içine girdi. Popülerliği ve dikkat çekiciliği böylesine kanıtlanmış olan bir müzikalin filme uyarlama ve oyuncu seçim süreci de beklenenden zor oldu. Yönetmen, bu zorluğu şöyle dile getiriyor: “Çoğu müzikalde birbirine şarkı söyleyen insanlar görürüz. Oysa burada bir seyirciye şarkı söylemiyorlardı. Arada bir duvar vardı.’’ Marshall aradaki bu duvarı silecek bir yol düşündü ve çözüm olarak müzikale özgü durumları Roxie Hart’ın hayali bir şekilde yansımayı uygun buldu. Film iki alanda var olacaktı: biri Chicago’da yaşanan gerçeklik, diğeri ise Marshall’ın deyişiyle gerçeküstü olan Roxie’nin dünyaya bakışı, yani gerçek Roxie Hart. Bu zorlu role seçilen Renee Zellweger hakkında yönetmen “Müthiş olan şey Renee Zellweger’in onu canlandırmasıydı. O Roxie’yi bir çok farklı yönüyle ortaya koydu.” diyor. “Küçük bir kızken hep sahnede olmayı ve şarkı söyleyip dans etmeyi isterdim.” diyen Zeta- Jones ise, Velma rolüyle çocukluk hayallerini gerçekleştirme fırsatı bulmuş. “Chicago", aralarında "En iyi film" de dahil olmak üzere tam 13 dalda Oscar'a aday gösterilerek 2003 yılının en çok dalda aday gösterilen filmi oldu.yesilyurtisa

16 Aralık 2016 15:04

Müzikal olduğu dışında bilgi edinmemiş olmam isabet olmuş. Böyle bir filmde görmeyi beklediğim şeylerin dışında ilginç bir hikayesi vardı filmin. -spoiler- Polisin Roxie’nin yüzüne fener tuttuğu sahne gibi orijinal bir olaya hemen başlarda şahit oluyoruz. Sahnelerin büyük bir şok bekletsine sokmadan, küçük küçük sürprizlerle ilerliyor. Bu yolla seyiri oldukça akıcı. Richard Gere’in rolü için seçilmiş olmasının meyvesini ise sonlarına doğru görüyoruz.

Cevap Yaz

aşıkşair

22 Ocak 2015 21:23

Çok başarılı bir müzikal filmdi

Cevap Yaz

enginyuksel1982

21 Ağustos 2012 22:23

müzikal filmlerden hoşlanmayanların sıkılacağı bir yapım fakat sonuna kadar ödülü de hak ediyor 7/10

Cevap Yaz

badem ağacı

8 Ekim 2009 00:08

büyüleyiciydi... o çekik gözlü güzel kadın ne kadar muhteşem anlatmak zor. izleyip görmek lazım. peki deli dolu bridget jones a ne demeli :) gerçekten uçuk, kaçık ve izlenesi bir film. 

Cevap Yaz

majaraha

21 Ağustos 2009 00:10

evet c.zeta jones ve richard gere zaten müzikallerden geldikleri için performansları muhteşemdi, ama renee zellweger in böyle bir müzikal performans sergileyebileceğini beklemiyordum.tavsiyemdir.

Cevap Yaz

f_ebru_b

30 Ağustos 2008 23:35

c.zeta jones..mükemmel yha.yok böyle bi güzellik.filmde çok güzel.çok beyendim müzikleriyle görüntüsüyle herşeyiyle izlenmeye değer.

Cevap Yaz

zuhtuural

25 Şubat 2008 22:35

ah zeta ah ,Rob Marshall’ın yönettiği filmin oyuncu kadrosunda Renée Zellweger, Catherine Zeta-Jones, Richard Gere, Queen Latifah, John C. Reilly gibi usta oyuncular yer alıyor. ‘Chicago’nun oluşumundaki ilk esin kaynağı, Chicago Tribune muhabiri Maurine Watkins’in Cook County denemeleri olmuştu. Orijinal adı ‘’Cesur Küçük Kadın’’ olan oyun, 1926’da çıktığı dönemde hararetli tartışmalara neden olmuş; bunu, 1927’de çıkan ‘Chicago’ isimli sessiz film ve başrolde Ginger Rogers’ın oynadığı 1942 yapımı ‘Roxie Hart’ isimli film uyarlamaları izlemişti. 1975’te Broadway’in tecrübeli isimleri John Kander, Fred Ebb ve Bob Fosse ‘Chicago’yu bir Broadway müzikali olarak uyarladılar. Bu yapım büyük ilgi topladı ve bir kez daha baştan çıkarma ve cinayetin popülerliği üzerinde duruldu. Miramax Films 1994 yılında projeyi filme uyarlamak üzere çetin bir çalışma içine girdi. Popülerliği ve dikkat çekiciliği böylesine kanıtlanmış olan bir müzikalin filme uyarlama ve oyuncu seçim süreci de beklenenden zor oldu. Yönetmen, bu zorluğu şöyle dile getiriyor: “Çoğu müzikalde birbirine şarkı söyleyen insanlar görürüz. Oysa burada bir seyirciye şarkı söylemiyorlardı. Arada bir duvar vardı.’’ Marshall aradaki bu duvarı silecek bir yol düşündü ve çözüm olarak müzikale özgü durumları Roxie Hart’ın hayali bir şekilde yansımayı uygun buldu. Film iki alanda var olacaktı: biri Chicago’da yaşanan gerçeklik, diğeri ise Marshall’ın deyişiyle gerçeküstü olan Roxie’nin dünyaya bakışı, yani gerçek Roxie Hart. Bu zorlu role seçilen Renee Zellweger hakkında yönetmen “Müthiş olan şey Renee Zellweger’in onu canlandırmasıydı. O Roxie’yi bir çok farklı yönüyle ortaya koydu.” diyor. “Küçük bir kızken hep sahnede olmayı ve şarkı söyleyip dans etmeyi isterdim.” diyen Zeta- Jones ise, Velma rolüyle çocukluk hayallerini gerçekleştirme fırsatı bulmuş. “Chicago", aralarında "En iyi film" de dahil olmak üzere tam 13 dalda Oscar'a aday gösterilerek 2003 yılının en çok dalda aday gösterilen filmi oldu.

Cevap Yaz

capone

16 Aralık 2007 11:18

işledikleri cinayetlerden dolyı hpse gimiş iki kadının fii.gayet iyi oynanmış.catherine zeta çok iyi

Cevap Yaz

emre84

3 Mart 2007 09:24

Müzikal olduğundan dolayı daha akıcı olmalıydı

Cevap Yaz

Ahmet

9 Nisan 2003 00:00

Gayet başarılı bir müzikal!

Cevap Yaz
Yandex.Metrica