Frida

8,56

( 10 kişi yorum yaptı )

Frida

(Frida)

Sinema Filmi

2002

Yapımcı Nancy Hardin, 1983’te Hayden Herrera’nın araştırmaya dayalı ‘Frida’ kitabı ilk çıktığında konuyu beğenip tüm stüdyoları gezmiş. Yıllar sonra Frida’nın 1990’ların başında popülerlik kazanmasıyla beraber, bu konu Holywood’da ilgi çekici bir hal almaya başlamış ve filmin çekilmesine karar verilmiş. Bu dönem içinde bir Frida hayranı olan Salma Hayek de işin yapım aşamasında devreye girmiş. Anthony Hopkins’in başrolde yer aldığı, Shakespeare’in aynı adlı eserinden sinemaya aktarılan ‘Titus’ ile bir senarist ve yönetmen olarak kendini kanıtlayan Julie Taymor’un yönetmeni olduğu filmin oyuncu kadrosu da oldukça çarpıcı.

Meksikalı ressam Frida Kahlo'nun yaşam öyküsünün anlatıldğı film, genç yaşta geçirdiği, dehşet dolu trafik kazasıyla açılıyor. Yol göstericisi ve kocası olan Diego Riviera ile arasındaki karmaşık ilişki, Leon Trotsky’le arasındaki yasak ve tartışmaya yol açan olaylar, kadınlarla arasındaki romantik ve provokatif karmaşa içinde Frida Kahlo, politik, sanatsal ve seksüel anlamda bir devrimci olarak cesur ve anlaşılması güç bir yaşam sürdü.

Neredeyse 80’lerin ortasına kadar Meksika’da bilinmeyen Frida şu anda dünyanın üzerine en fazla gözlerini dikmiş olduğu kadın ressamlardan biri. Uluslararası açık arttırma rekorlarını alt üst ediyor. Frida ve Diego hakkında İngilizce ve İspanyolca 100’den fazla kitap bulunuyor.

Ödüller

En İyi Özgün Müzik (60.Altın Küre Ödülleri-2003)

En İyi Özgün Müzik (75.Oscar Ödülleri-2003)

Oynayanlar

Salma Hayek Salma Hayek Frida Kahlo
Mía Maestro Mía Maestro Cristina Kahlo
Amelia Zapata Amelia Zapata Maid
Alejandro Usigli Alejandro Usigli Professor
Diego Luna Diego Luna Alejandro 'Alex'
Alfred Molina Alfred Molina Diego Rivera
Lucia Bravo Lucia Bravo Auditorium Model
Valeria Golino Valeria Golino Lupe Marín
Patricia Reyes Spíndola Patricia Reyes Spíndola Matilde Kahlo
Loló Navarro Loló Navarro Nanny
Geoffrey Rush Geoffrey Rush Leon Trotsky
Antonio Banderas Antonio Banderas David Alfaro Siqueiros
Edward Norton Edward Norton Nelson Rockefeller
Didi Conn Didi Conn Waitress
Saffron Burrows Saffron Burrows Gracie
Ashley Judd Ashley Judd Rosalina

Son Yorumlar (10)

enginyuksel1982 avatar enginyuksel1982 10 Kasım 2014 13:01:11

9

gerçek bir hikayeye dayanan karmaşık bir ilişkinin muhteşem filmi 9/10

ramazanates avatar ramazanates 21 Mayıs 2010 21:46:05

10

Frida Kahlo nun hayatı yaşadığı onca şeyle ve sanatındaki başarısıyla yeterince ilgi çekici zaten..Okuyarak öğrendklerimizin birde görsel olarak betimlenmesi Frida gibi şahsiyetleri akılda daha kalıcı hale getiriyor.

mkurtsen avatar mkurtsen 21 Ocak 2010 14:27:01

9

İzlediğimiz binlerce film içinde yıllarca belleğimize kazınan,orada yer eden az sayıda film kalır (Kendi payıma) Frida  bunlardan biri belkide birincisi. Sıra dışı Meksika'lı  Ressam Frida Kahlo (1907-1954)  yaşamı ve evliliği dolaysıyle devrinin en önemli ressamı Dieogo Rivera'nın hayatından kesitler sunuyor. Tekrar, tekrar izlenecek  bir baş yapıt. İzlememek veya izlememiş olmak sinema adına çok büyük bir kayıp, eğer gerçek bir sinemasever iseniz ayıp.

emre84 avatar emre84 15 Nisan 2009 16:36:04

Çok başarılı bir film senaryo ve cast mükemmel

uzunince avatar uzunince 12 Mart 2009 01:24:03

FRİDA; Baş  rollerinde Salma Hayek rol aldığı ve meksikalı resamın yaşam hikayesini konu alan mükemmel  bir filim beğendim .. sevgilerimle

emre84 avatar emre84 09 Şubat 2009 11:33:02

Çok güzel bir film Salma Hayek muhteşem

Yandex.Metrica