Kor

7,05

( 2 kişi yorum yaptı )

Kor

(The Core)

Sinema Filmi

2003

Bugüne kadar daha çok gerilim ve komedi yapımlarıyla adını duyuran Jon Amiel’in ilk bilimkurgu çalışması özelliğini taşıyan filmde, dünyamızın merkezinde yer alan çekirdek kısmına yapılan tehlikeli bir yolculuk sırasında gelişen olayların öyküsü anlatılıyor.

Boston’da meydana gelen ani sıcaklık değişimi sonucunda 17 kişinin ansızın öldüğü belirlenir. Bunun üzerine General Thomas Purcell, jeofizikçi Dr. Josh Keyes ile Fransız atom silahları uzmanı Dr. Serge Leveque’i acilen Washington’a çağırarak görüşlerine başvurur. Bu ölümlerin gizli düşmanın elektromanyetik silahlarına bağlı olup olmayacağını her ikisine de sorar. Tüm bunların bir savaş durumunu yansıtmadığına kanaat getiren hükümet derin bir soluk alır.

Ancak Keyes bu esrarengiz ölüm olaylarının peşini bırakmak niyetinde değild ir. Dünyanın elektromanyetik alanında tehlikeye yol açacak bir gelişme olduğundan kuşkulanmaktadır. Illionis Üniversitesinde ekibiyle birlikte çalışmasını sürdüren Keyes, dünyanın elektromanyetik alanındaki tuhaf oluşumların bir savaş durumundan çok daha vahim olduğunu keşfeder. Dünyanın merkezinde yer alan çekirdeğin dönüşü bilinmeyen bir nedenle durmuştur. Bunun sonucunda gezegenimizin elektromanyetik alanı hızla kötüye gitmektedir...

Künye

Yönetmen Jon Amiel
Senaryo ,
Müzik Christopher Young
Görüntü Yönetmeni John Lindley
Vizyona Giriş Tarihi 04 Nisan 2003
Süre 135 dk
Tür Aksiyon, Bilim Kurgu, Dram, Gerilim, Macera
Özellikler Renkli
Ülke Ingiltere ABD
Etiketler Astronot, Ateş, Bilgisayar, Bilim Adamı, Binbaşı, Daha Fazlası

Oynayanlar

Delroy Lindo Delroy Lindo Braz
Dj Qualls Dj Qualls Donald Finch
Hilary Swank Hilary Swank Binbaşı Rebecca Childs
Richard Jenkins Richard Jenkins Gen. Thomas Purcell
Stanley Tucci Stanley Tucci Dr. Conrad Zimsky
Aaron Eckhart Aaron Eckhart Dr. Josh Keyes
Tchéky Karyo Tchéky Karyo Dr. Serge Leveque
Bruce Greenwood Bruce Greenwood Robert Iverson
Alfre Woodard Alfre Woodard Dr. Talma Stickley
Bart Anderson Bart Anderson Baba
Greg Bennett Greg Bennett Teknisyen
Hrothgar Mathews Hrothgar Mathews None

Son Yorumlar (2)

baran34 avatar baran34 02 Haziran 2015 23:35:32

5

Aaron Eckhart ve Stanley Tucci gibi iyi oyuncu ve oyunculuklara rağmen hiç hazzedemediğim bilim kurgu tarzı ve komik efektleri ile beni dumura uğratmış bir film olmaktan öteye gidemedi. Amerikan emperyalizmin ve milliyetçiliğinin bam teline vuran bu yapım; U.S. Navy savaş gemilerini de filme reklamasyon amaçlı alarak şıracı-bozacı ilişkisini iyi oluşturmuş. Açıkçası finale yakın olan bölüm hariç çok sıkıldım. Ayrıca D.J.Qualls filme renk katmış. Hilary Swank ise benim için bu filmde hayal kırıklığı oldu. Sanki onu bedava oynatmışlar gibi bir performansı vardı.

enigmacuture avatar enigmacuture 09 Ocak 2009 11:31:01

1

verdiğim paraya yazık olmuştu. bir de o dönemde askerdeydim. ne günlerdi.

Yandex.Metrica