Bir Çılgın Aşık

7,82

( 0 kişi yorum yaptı )

Bir Çılgın Aşık

(The Triumph of Love)

Sinema Filmi

2001

Isparta Prensesi Leonide, babasının zorla ele geçirdiği ve aslen Agis’in hakkı olan tahta oturur. Bir gün Leonide gölde yüzen Agis’i gizlice seyrederken genç adama çılgınca aşık olur ve onun kalbini kazanmak ve kendisiyle evlenerek doğum hakkı olan tahtı ona geri vermek üzere planlar yapmaya başlar. Filozof Hermocrates ve kızkardeşi Leontine tarafından, sağlam duvarlar tarafından korunan bir villada Aydınlanma Çağı’nın felsefesine uygun olarak büyütülen Agis prensesten nefret etmeyi öğrenerek büyümüştür. Leonide ve hizmetkârı Corine erkek öğrenci kılığına girerek onların yaşadığı villaya sızarlar. İki genç kadın Hermocrates’ın bilgi ırmağından içmeye hevesli gibi görünürken, belli bir bedel karşılığı, hizmetkâr Arlequin ve Dimas’tan da yardım alırlar. Karmaşık bir duygu ağı ören iki kızın başarıyla yürüttükleri kurnaz plan, aşkın zaferiyle sonuçlanacaktır.

“The Triumph of Love”ın yönetmenliğini, “High Season”, “Sauce for the Goose” ve “Rough Magic” filmlerinin yönetmeni Clare Peploe üstlenmiş. Eşi Bernardo Bertolucci’nin yönettiği pek çok yapımda çalışan Peploe’nun görev aldığı yapımlar arasında Bertolucci’nin “1900”, “La Luna” ve “Besieged” gibi filmleri bulunuyor. “The Triumph of Love”ın başrollerinde Mira Sorvino (Leodine), Ben Kingsley (Hermocrates), Fiona Shaw (Leontine), Jay Rodan (Agis), Ignazio Oliva (Harlequin) ve Rachael Stirling (Hermidas/Corine) kamera karşısına geçmiş.

Aslen 1732’de Fransız oyun ve roman yazarı Pierre de Marivaux tarafından Fransız ve İtalyan tiyatrosu için yazılan bir oyun olan “The Triumph of Love”, ince psikolojik öğeleri, aşk ve oynaşma üzerine kurulu esprili ve flörtçü diyaloglarla örerek oluşturduğu kendine özgü tarzıyla Fransız Tiyatrosu’nda devrim yaratmıştı. Oyunu ilk olarak Londra’daki Almeida Tiyatrosu’nda izleyen Peploe, baş karakter Phocion’un tutkusu üzerine kurulmuş ayrıntılı ve karmaşık hikayeden hemen etkilenmiş ve 270 yıl önce yazılmış bir komediyi çağdaş sinema izleyicisine sunma isteğiyle çalışmalara başlamış. Tuscany ve civarındaki nefes kesici İtalyan bahçelerinde çekilen film, 18. yüzyılın romantik ruhunu yakalamayı başarmış. Bertolucci, filmin dayanılmazlığının, aşk için her şeyi göze almaya hazır birinin olması ve bu kişinin amacına müthiş başarılı bir şekilde ulaşmasından kaynaklandığını söylüyor.Künye

Yönetmen Clare Peploe
Senaryo , ,
Yapımcı Jeremy Thomas (1) , Bernardo Bertolucci , Massimo Cortesi
Müzik Jason Osborn
Görüntü Yönetmeni Fabio Cianchetti
Vizyona Giriş Tarihi 25 Nisan 2003
Süre 112 dk
Tür Duygusal, Komedi
Özellikler Renkli
Ülke Ingiltere Italya
Etiketler Aşk, Ayartma, Barok, Cinsiyet Gizleme, Filozof, Daha Fazlası

Son Yorumlar

Yandex.Metrica