Ulu Manitu

(Der Schuh des Manitu)

Sinema Filmi

2001

Apaçi şefi Abahachi ve kan kardeşi Ranger, Vahşi Batı’daki barışı korumakla sorumludurlar. Bütün sorunlar Abahachi’nin kabilesi için bir bar satın almak üzere Shoshone yerlilerinden kredi almasıyla başlar. Ama emlakçının gerçek bir emlakçı olmadığı anlaşılır. Emlakçı geçinen bu sahtekar, Santa Maria adında çok ama çok kötü bir adamdır. Ortada bar falan da yoktur. Santa Maria parayla birlikte ortadan kaybolur. Sorunlar burada bitmez.. Shoshone şefinin oğlu Komik Tavşan öldürülür ve bu cinayet Abahachi ile Ranger’ın üzerine kalır. Kan kardeşlerinin tek bir seçeneği kalmıştır: Abahachi’nin büyükbabası Çılgın İnek’in uzun yıllar önce miras bıraktığı hazineyi bulmak. Shoshone’lerin parasını ödemek ve masumiyetlerini ispat etmek için hazineyi bulmaları şarttır. Oysa bu hiç de kolay değildir; öze llikle de, Abachachi’nin hazinenin yerini gösteren haritayı dört parçaya bölüp, diğer üç parçayı kimlere verdiğini hatırlamaması yüzünden.

Bir Alman yapımı olan ve Almanya ile Avusturya’yı kasıp kavuran “Manitou’s Shoe/ Ulu Manitu”nun arkasındaki başlıca gücün, komedi dalındaki üretken ve başarılı bir geçmişiyle tanınan ‘Zorba’ Michael Herbig olması doğal. Herbig “Manitou’s Shoe/ Ulu Manitu”nun hem yapımcısı, hem ortak yazarı, hem yönetmeni, hem de iki karakteri birden canlandıran başrol oyuncusu.

Herbig’in ilk yönetmenlik denemesi olan 1999 yapımı komedi “Erkan and Stefan/ Erkan ile Stefan” çok büyük başarı kazandı. En sevdiği tür western olan Herbig, bir western parodisi yapmayı düşündü ve zaman içinde gelişen bu fikir “Manitou’s Shoe/ Manitu” olarak iki yıl gibi bir sürede sinemaseverlere sunulacak hâle geldi. Herbig’in komedi partneri ve yakın arkadaşı olan Christian Tramitz, filmde Herbig’in kan kardeşini canlandırıyor. Kötü adam rolü için ise, Herbig, “Boys from Brazil”, “War and Remembrance”, ve Stanley Kubrik’in son filmi “Eyes Wide Shot”ta da rol alan Sky Dumont’ı seçti. Esas kadın rolünü ise, Detlev Buck’ın yönettiği 1995 yapımı komedi “Mannerpension”la çıkış yapan Marie Baumer üstleniyor.

Künye

Yönetmen Michael Herbig
Senaryo ,
Müzik Bert Grund , Ralf Wengenmayr
Görüntü Yönetmeni Eddie Schneidermeier
Vizyona Giriş Tarihi 02 Mayıs 2003
Süre 87 dk
Tür Komedi, Western
Özellikler Renkli
Ülke Almanya
Etiketler Apaçi, Dalavere, Dans Etmek, Define Avı, Define Haritası, Daha Fazlası

Son Yorumlar

Yandex.Metrica