The Matrix Reloaded

7,67

( 9 kişi yorum yaptı )

The Matrix Reloaded

(The Matrix Reloaded)

Sinema Filmi

2003

Ya kehanet doğruysa?

Ya yarın bu savaşın bitmesi mümkünse? Bunun için savaşmaya değmez mi? Bunun uğruna ölmeye değmez mi?

Thomas “Neo” Anderson (KEANU REEVES) kendinden önce Morpheus (LAURENCE FISHBURNE) ve Trinity’nin (CARRIE-ANNE MOSS) sorduğu bu soruları sormayı seçerek bedeli ağır olabilecek bir karar vermişti: Gerçeği aramak ve kabul etmek. Zihnini Matrix’ten azat etmek.

Her şey seçimle başlar.

Şimdi, Matrix üçlemesinin ikinci bölümünde, Zion, Makine Ordusu’nun işgâli altındayken, Neo olağanüstü güçlerini daha iyi kullanmaya başlar. Dünya üzerindeki son insan sığınağı olan Zion’un insan ırkını yok etmeye programlanmış 250.000 Sentinel’den kurtulabilmek için birkaç saati vardır. Fakat, Morpheus tarafından seçilmiş kişinin Kâhin’in kehanetini gerçekleştirerek, Makineler’le yapılan savaşı sona erdireceğine inancıyla yüreklenen Zion sakinleri tüm umutlarını Neo’ya bağlamışlardır. Neo ise bir yandan bir eylem planı yapmaya çalışırken, bir yandan da zihninde oluşan rahatsız edici görüntülerle uğraşmaktadır.

Anlamadığımız bir seçimin ötesini asla göremeyiz.

Birbirlerine duydukları sevgi ve kendilerine duydukları güvenle güçlenen Neo ve Trinity, Morpheus’la birlikte Matrix’e dönmeye ve olağanüstü yetenek ve silahlarını, sistematik olarak baskı ve zulüm yapan güçlere karşı kullanmaya karar verirler. Ama Matrix’te kararın gücünü çürüten, kararın getirdiği sorumluluktan kaçan ve başkalarının duygusal doğrularıyla beslenen güçlü varlıklar mevcuttur.

Seçim güç sahibi olanlarla olmayanlar arasında yaratılmış bir ilüzyondur.

Bu arada, Ajan Smith (HUGO WEAVING) gibi sürgünde olanlar da vardır. Ajan Smith kendisinin silinmesi emrini veren sisteme, Neo’yla olan amansız ilişkisi yüzünden itaatsizlik eder. Bir zamanlar nefret ettiği insani duyguların pençesindeki Smith intikam almak için yoluna çıkan her şeyi ezip geçecektir.

Güce sahip olan herkesin istediği şey nedir? Daha çok güç.

Matrix’in yapısını daha iyi anlayabilmek ve insan ırkını kurtarma yazgısını yerine getirmek için giriştiği serüvende, Neo, hayal edebileceğinden daha büyük bir direniş, çok daha büyük bir gerçek ve daha imkansız bir seçimle karşı karşıya gelecektir.

Buraya seçimi yapmak için gelmedin. Bunu zaten yapmıştın. Buraya neden bunu yaptığını anlamak için geldin.

Sevgi ile güven, inanç ile bilgi, amaç ile nedenin bir araya gelişiyle, Neo seçtiği yoldan gitmek zorundadır. Kendine “Ya yapamazsam”, “Ya başarısız olursam” diye sorar...

O zaman Zion düşer.

Warner Bros. Pictures, Village Roadshow Pictures ve NPV Entertainment işbirliğiyle, bir Silver Pictures yapımı olan “Matrix - Reloaded”ı sunar. Başrollerini KEANU REEVES, LAURENCE FISHBURNE ve CARRIE-ANNE MOSS’un üstlendiği filmin yardımcı oyuncuları HUGO WEAVING, JADA PINKETT SMITH ve GLORIA FOSTER.

WACHOWSKI KARDEŞLER’in yazıp yönettiği “Matrix - Reloaded”ın yapımcısı ise JOEL SILVER. Filmin yardımcı yapımcıları ANDY WACHOWSKI, LARRY WACHOWSKI, GRANT HILL, ANDREW MASON ve BRUCE BERMAN; görüntü yönetmeni BILL POPE A.S.C.; yapım tasarımcısı ise OWEN PATERSON; ZACH STAENBERG A.C.E.’nin editörlüğünü gerçekleştirdiği filmin, müziğini DON DAVIS, görsel efekt süpervizörlüğünü JOHN GAETA ve kostüm tasarımını KYM BARRETT yapıyor.

Ekip

Diğer Nigel Harbach (Dublör)
Toplam İzleyici 1.470.316

Son Yorumlar (9)

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 18 Haziran 2015 14:18:38

7

İlk film kadar olmasada temposu çok iyi bir film başarılı bir devam filmi seriyi tamamlamak için izlenebilinir.

fahri.07 avatar fahri.07 14 Haziran 2014 10:26:14

10

matrixin devam filmi olarak mükemmel diyebilirim.ayrıca bu film 1. ve 3.filmin arasında bir geçiş olarak görünüyor.bu arada bu bölümde zeon hakkında detaylı bilgi ediniyoruz..ama ne olursa olsun 1. filmin yerini tutamıyor.1. filmdeki o içimize işleye n kurgusu ve felsefesi 2. ve 3. bölümde yok.bu bölüm daha çok görsel efect ve aksiyon sahneleri ile zenginleştirilmiş.ve filmin en güzel yeri ise birincisi neo’nun morevincinin adamları ile mücadelesi.ikincisi ise trinity’nin motorsiklet kullanmasıydı.mutlaka izlenmesi gereken bi devam filmi.10/10

baran34 avatar baran34 28 Mayıs 2014 14:28:28

8

Bu seriye çok emek verildiğini anlamak için DVD'sini alıp extralar kısmını izlemek gerekiyor. Sadece 15 dk. süren bu filmin efsane sahnesi olan otoban sahnesini 2 ayda 600 bin dolar bütçe ile çekildiğini görmek şaşırtıcıydı. Zion halkının dans sahnes inde ikibine yakın dançı figüran oynamış. 150 milyon dolarlık bütçesi olan bir film başarılıda olmuşsa her türlü övgüyü hakediyor. Tek negatif yanı Neo'nun klonlanmış ajan Smith'ler ile olan dövüş sahnelerinde animasyonu abartmışlar. Film olmaktan çıkıp play station 2 oyun görüntüsüne bürünmüş. Gloria Foster yani kahin(oracle) bu filmin çekimlerinden sonra öldü. Kimbilir belki de sanaldan gerçekliğe ulaşmıştır. Ajan Johnson rolündeki Daniel Bernhardt adlı oyuncuyu karizması ve fiziki özellikleri açısından çok beğendim. James Bond rolleri için en uygun karakter olur kanımca. Filme dönecek olursak, Wachowski kardeşler Zion'u fiziksel açıdan bizlere gösteriyor. Neo ve Trinity aşk sarmalında daha bir debeleniyorlar. Morpheus gizemli olmaktan çıkıp insanımsı özelliklere bürünüyor. Filmin finali tabbiki devam filmi olan Revolutions'a gönderme yaparak kapanıyor. Serinin en çok gişe yapan bu bölümünü DVD olarak mutlaka izleyin.

engin yüksel avatar engin yüksel 08 Nisan 2012 17:33:04

9

kült olmuş bir filmin serisi 9/10

osman_srln avatar osman_srln 20 Aralık 2008 15:27:12

9

ilk filmi gibi bu filmde süper olmuş

emre84 avatar emre84 25 Aralık 2007 09:02:12

İlk film kadar müthiş ve süper

Yandex.Metrica