Ak Altın

8,20

( 10 kişi yorum yaptı )

Ak Altın

Sinema Filmi

1957

Define avcılığı üzerine çekilmiş olan ve yabancı filmlerin etkisi altında kalınarak yapıldığı izlenimini veren bu filmde, bir grup insanın define sevdası ve gönül tutkusu yüzünden aralarında çıkan kavgalar sonunda nasıl birbirlerini yok ettikleri anlatılır. Ak Altın, define arayıcılığını ve bulunan definenin paylaşımındaki güçlükleri işliyor. Film, karakterler üzerine kurulu. Define bulan bir köylünün kalp krizi geçirerek ölmesi üzerine, gizlilik içinde bu işin izini sürerek defineye ulaşan beş erkek ve bir kadın arasındaki ilişkilerden yola çıkıyor. Defineyle kadın (sevgili) arasında bir metafor oluşturarak erkeklerin mücadelelerini sergiliyor. Mücadelenin sonunda kazanan veya kaybeden yok. Başlangıçta olduğu gibi, zaten tüm kahramanlar "kaybeden". Defineyle bir umut pırıltısı görmüşlerdi . Film, küçük insanlar için bu pırıltının halüsinasyondan ibaret olduğunu, hiçbir zaman gerçek mutluluğun işareti olamayacağını, yaşadıkça çırpınışların süreceğini gösteriyor. (Arşt: Yalçın Özgül)

Ekip

Kurgu Diamandi Filmeridis (Kurgu)
Yönetmen Ekibi Nişan Hançer (Reji Ekibi)
Kamera Ekibi Suat Yalaz (Kamera Ekibi)
Ses Ekibi Rauf Tözüm (Ses Mühendisi)
Rauf Tözüm (Ses Kayıt)
Müzik ekibi Ahmet Yamacı (Türküler)

Firmalar

Erman Film (Yapım)
Erman Film (Film Hazırlık)

Son Yorumlar (10)

Göztepe avatar Göztepe 18 Haziran 2018 22:46:07

10

Beğendiğim bir Fikret Hakan filmi 1957 yılı teknolojisine baktığımızda film gayet başarılı. Fikret Hakan'ı, Sadri Alışık'ın seslendirmesi hem ilginç hem degisikti. Altını bulan köylülerin daha fazlasına sahip olma ve sevdikleri kadın uğruna verdiği u ğraş ve sonraki seri cinayetler silsilesini getirdi iyi bir film.

performer avatar performer 16 Kasım 2015 22:08:44

8

filmin görüntü kalitesi kötü. zaten hikayede dağda bayırda altın arama peşinde geçiyor. filmin oyuncu kadrosu ve kamera arkasının hatırına 8 puan verdim ayrıca tarihi bir film. yoksa görüntüsü net olsaydı bile pek beğeneceğimi sanmıyorum.

Ciggarette44 avatar Ciggarette44 24 Ocak 2014 10:26:43

Vasat bir film..fikret hakan filmlerinden pek haz almam

davutsu 12 Aralık 2012 13:00:59

Fikret Hakan'ı rahmetli Sadri Alışık'ın seslendirmesi ilginç geldi. Ama güzel film tam bağlanacak diyorsunuz yeni bir şey çıkıyor....

dieFohlen avatar dieFohlen 20 Kasım 2012 14:35:26

8

Altın avına çıkan ve daha sonra birbirine düşen köylü grubun hikayesi anlatılmaktadır. Daha önceki arkadaşlarında bahsettiği üzere sadece Fikret Hakan'ın derdi, sevdiği Çolpan İlhan ile birlikte olabilmektir. Filmde daha sonraki yıllarda Yeşilçam'ın vazgeçilmezi olacak isimlerin genç hallerini görmek adına güzel bir film, izlenebilir.

benimsinema avatar benimsinema 13 Kasım 2012 23:23:46

8

bir lütfü akad filmi...7 kisi define agina cikip, sonradan birbirine düsman kesilen ve öldüren köylülerin hikayesi... fikret haric, onun birtek derdi, sevdigi kiz colpandir, neyse ki sonunda muradina erir... filmin yildizlari, hayri esen ve osman aly anaktir bana göre

Yandex.Metrica