Donnie Darko

8,35

( 10 kişi yorum yaptı )

Donnie Darko

(Donnie Darko)

Sinema Filmi

2001

Donnie, sorunlu bir ergenlik geçiren, buna karşın güçlü bir karaktere sahip, görünürde sıradan bir Amerikan gencidir. Ancak iç dünyası, tahmin edilenden daha karmaşıktır. Uzun süredir şizofreni tedavisi görmekte olan Donnie, bir yandan hastalıkla savaşırken, öte yandan okullarına yeni gelen güzel Gretchen’la duygusal bir yakınlaşma yaşar. Donnie’nin gündüzleri normal seyirde ilerleyen hayatı geceleri sekteye uğrar. Onun geceleri de gündüzleri kadar renklidir, çünkü Donnie bir uyurgezerdir ve geceleri gizemli bir gücün rehberliğinde, kendi kontrolü dışında şeyler yapar. Geleceği gören ve kendisini tehdit eden bu güç, her geçen an Donnie’yi daha çok ele geçirir. O, artık zamanda yolculuğun mümkün olduğu, çevresindeki insanlardan kanalların yayıldığı paralel bir evrene adım atmıştır. Sona yaklaşıldığında, zaman ve gerçeklik yitmiş, Donnie daha önce varlığından haberdar bile olmadığı bir boyutla karşı karşıya kalmıştır.

2003 Ocak ayında 2. !f Bağımsız Filmler Festivali kapsamında gösterilen ve büyük ilgiyle karşılanan “Donnie Darko” 13 Haziran’da sinemalarda. Yönetmenliğini Richard Kelly’nin yaptığı film, “Charlie’nin Melekleri”nin güzel yıldızı Drew Barrymore’un yapımcılığında gerçekleştirilmiş. Barrymore’un aynı zamanda oyuncu olarak da rol aldığı filmde, “Sekreter” filmi oyuncularından Maggie Gyllenhaal ile “Ayışığında” filminden anımsayacağınız Jake Gyllenhaal kardeşler, “Stepmom” ve “Contact” filmlerinin güzel oyuncusu Jena Melone ve Patrick Swayze birlikte kamera karşısına geçmiş.

“Donnie Darko”, internetteki en büyük ve en kapsamlı internet sitesi olan Imdb.com’da, 15000’den fazla seyircinin oylarıyla, tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi ilk 250 film listesinde 88 numaraya yerleşirken, aynı sitede onbinlerce kişinin oylarıyla belirlenen “Tüm zamanların en iyi 50 Bilim-Kurgu filmi listesi”nde, “Blade Runner”, “X-Men2”, “Aliens”, “Terminator 1-2” gibi pek çok bilim-kurgu filmini geride bırakarak “en iyi ilk on film” arasına girmeyi başarmış. Filmin başarısından bir an için şüphe etmediğini söyleyen Barrymore, yine de dünya üzerinde şu anda yaşanmakta olan Donnie Darko çılgınlığını beklemediklerini itiraf ediyor.


Oynayanlar

Phil Hawn Phil Hawn
Jake Gyllenhaal Jake Gyllenhaal Donnie Darko
Holmes Osborne Holmes Osborne Eddie Darko
Maggie Gyllenhaal Maggie Gyllenhaal Elizabeth Darko
Daveigh Chase Daveigh Chase Samantha Darko
Mary Mcdonnell Mary Mcdonnell Rose Darko
James Duval James Duval Frank
Arthur Taxier Arthur Taxier Dr. Fisher
Patrick Swayze Patrick Swayze Jim Cunningham
Mark Hoffman Mark Hoffman Police Officer
David St. James David St. James Bob Garland
Beth Grant Beth Grant Kitty Farmer
Jena Malone Jena Malone Gretchen Gross
Seth Rogen Seth Rogen Ricky Danforth
David Moreland David Moreland Principal Cole
Noah Wyle Noah Wyle Prof. Kenneth Monnitoff
Drew Barrymore Drew Barrymore Karen Pomeroy
Katharine Ross Katharine Ross Dr. Lilian Thurman
Fran Kranz Fran Kranz Passenger
Hakan Akın Hakan Akın Türkçe Seslendirme
Devrim Parscan Devrim Parscan Türkçe Seslendirme
Müge Oruçkaptan Müge Oruçkaptan Türkçe Seslendirme
İskender Bağcılar İskender Bağcılar Türkçe Seslendirme
Mehmet Ali İşgüder Mehmet Ali İşgüder Türkçe Seslendirme
Tuğra Kaftancıoğlu Tuğra Kaftancıoğlu Türkçe Seslendirme
Yaşar Özdemir Yaşar Özdemir Türkçe Seslendirme
Zeynep Özden Ayyıldız Zeynep Özden Ayyıldız Türkçe Seslendirme
Umut Tabak Umut Tabak Türkçe Seslendirme
Nilüfer Bıyıklı Nilüfer Bıyıklı Türkçe Seslendirme
Berna Diribaş Berna Diribaş Türkçe Seslendirme
Vizyonda Kaldığı Hafta 52 Hafta

Son Yorumlar (10)

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 04 Temmuz 2015 09:28:55

8

Bilimkurgu türünün en karanlık filmlerinden sürpriz finaliyle kelebek etkisi filmine ilham veren çok iyi oynanmış harika bir film jake gyllenhal donie darko rolünde muhteşem bir performansla filme ayrı bir tat vermiş gerçekçi bir havasıda olan film t ürünün başarılı örneklerinden izlemeye değer çok iyi bir film.

enginyuksel1982 avatar enginyuksel1982 24 Kasım 2014 20:59:21

6

garip ve ilginç bir film izlerken uzun süre sıkılacaksınız ama farklı finaliyle bir nebze de olsa seveceksiniz 6/10

Haqan avatar Haqan 22 Mayıs 2013 01:16:24

9

Allahım ne müthiş film.
Filmde sanki herkes kendi senaryosunu yazmış , filmin asıl sahibi Richard Kelly'e vermiş, senaryolar bir araya getirilmiş ve film çekilmiş.
David Lynch filmleri kadar anlaşılmaz olmasa da izleyiciyi zorlayan bir yapıya sah ip.Paralel evren'i konu alıyor. Bu zorlayıcılığı hafifletmek için ilgiyi üzerinde toplayan Patrick Swayze ve Drew Barrymore gibi oyuncular kullanılarak masraftan kaçınılmamış.
Böyle filmler daha izlenir iken ''son'' endişesine ve merakına girer genelde izleyiciler ben de dahil olmak üzere.Ama sonu da beni benden aldı.

Elbette başrol oyuncusu Jake Gyllenhaal.. 21 yaşındaki başrol oyuncusu bu ergen harika oynuyor ve sonraki güzel yapacagı işlerin mesajını veriyor.

Çok üst düzey filmler arasına koyuyorum kendi adıma

yshn avatar yshn 18 Ağustos 2012 01:29:17

8

güzel ve başarılı film

chagi avatar chagi 26 Şubat 2009 17:52:02

8

Filmin bu açıdan yorumlanması bir hayli ilginç ve gülümsetici... Film ise bu konuda benim içimi rahatlattı. Şirinler hakkında böyle sapıkça merakı olan sadece ben değilmişim meğer, bunu öğrenmiş oldum :) Donnie Darko ile tanıştıktan sonra hayat benim için daha anlamlı falan...

shezo avatar shezo 22 Ekim 2008 15:18:10

9

Bu filmi izledikten sonra şirinler hakkındaki fikirleriniz değişebilir :) .

Yandex.Metrica