Tanrıkent

8,89

( 9 kişi yorum yaptı )

Tanrıkent

(Cidade de Deus)

Sinema Filmi

2002

1960’larda inşa edilen ve 80’lerin başında Rio De Janeiro’nun en tehlikeli mahallelerinden biri haline gelen, sosyal konutların bulunduğu “Tanrıkent”teki organize suçun destansı tarihini beyazperdeye yansıtan “Cidade de Deus”, iki kenar mahalle çocuğunun seçtiği iki ayrı yolu takip ediyor.

fotoğrafçı olma hayalleri kursa da, fotoğraf makinesi alacak paradan yoksundur. Acımasız, akıllı ve hırslı bir çocuk olan küçük Ze ise, çocukluğundan itibaren gerçek bir suçlu olmaya yatkındır. Küçük yaşta giriştiği bir genelev soygunu sırasında öldürmenin tadını alır, gün geçtikçe de bu konudaki iştahı çoğalır. 70’li yıllara gelindiğinde Ze, sakin ve becerikli Bee’nin desteğiyle mahallenin uyuşturucu ticareti üzerindeki kontrolünü sağlamlaştırmıştır.

80’lerin başlarında “Tanrıkent”te çetelerarası savaşlar başlar. Amansız genç suçlulardan oluşan yeni kuşak eskilerin yerini almaya çalışırken, artık bir fotoğraf makinesine sahip olan Rocket, objektifini bitmek tükenmek bilmez katliam döngüsüne yöneltmiştir.

Yönetmenliğini Fernando Meirelles’in üstlendiği Brezilya, Fransa, ABD ortak yapımı “Cidade de Deus”un başrollerinde Matheus Nachtergaele (Sandro Cenoura), Seu Jorge (Mane Galinha), Alexandre Rodrigues (Buscape), Leandro Firmino da Hora (Ze Pequeno) ve Philippe Haagensen (Bene) kamera karşısına geçmiş. Filmin senaryosu Braulio Mantovani, müzikleri ise Ed Cortes imzası taşıyor.

Yılın en hareketli ve heyecan verici filmlerinden biri olan “Cidade de Deus”, 2003 yılında BAFTA’da “en iyi kurgu”; 2002 yılında da Marakeş’te “en iyi yönetmen”; Havana’da “Büyük Mercan”, “FİPRESCİ”, “en iyi erkek oyuncu” (tüm erkek oyuncular); “en iyi görüntü”, “en iyi kurgu” ödüllerine ve AFI Fest İzleyici Ödülü’ne layık görüldü.


Künye

Yönetmen Kátia Lund , Fernando Meirelles
Senaryo ,
Müzik Ed Cortês
Görüntü Yönetmeni César Charlone
Eser
Vizyona Giriş Tarihi 18 Temmuz 2003
Süre 130 dk
Tür Dram, Gerilim, Polisiye
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Brezilya Fransa ABD
Etiketler 1960'lar, 1970'ler, 1980'ler, Acı, Ağlamak, Daha Fazlası

Oynayanlar

Alexandre Rodrigues Alexandre Rodrigues Buscape-Rocket
Leandro Firmino Leandro Firmino Zé Pequeno - Lil Zé
Phellipe Haagensen Phellipe Haagensen Bené - Benny
Jonathan Haagensen Jonathan Haagensen
Matheus Nachtergaele Matheus Nachtergaele Sandro Cenoura
Alice Braga Alice Braga Angélica
Seu Jorge Seu Jorge Mané Galinha - Knockout Ned

Son Yorumlar (9)

baran34 avatar baran34 22 Kasım 2017 11:32:10

9

Filme latinlerin "Goodfellas'ı" benzetmesini yapan eleştirmenlere filmi izlemeden önce şaşırmıştım. Goodfellas'ı izlemiş biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim. Bu yapım onu aşmış. Filmi izlerken yok artık diyorsunuz. Hikayenin Brezilya'nın varoşların ın çoğu yerlerinde yaşandığını öğrendiğinizide dehşete düşüyorsunuz.
Yönetmen Fernando Meirelles'i tebrik etmek lazım. Bu film için 8 ay bu varoş kentte araştırma yapmış. İlk uğradığı gün arabasından iner inmez 6 yaşında bir veletin elinde kolu kadar bir tabancayı ona doğru tutup soymaya çalışması bile onu bu filmi yapmaktan alıkoymamış.
Filmin oyuncularının çoğunun amatör ve hiçbirinin yıldız olmadığı yapım bir festival tarafından en iyi erkek oyuncu kategorisinde filmde oynayan tüm erkek ve çocuk erkekleri ! seçmesi alkışlanacak bir seçim.
Film Amerika'da 5 kopya ile oynanmaya başladığında ses getirdikten sonra 245 kopya ya çıkmış. Bir holywood yapımı olmamasına rağmen kısıtlı prodüksiyona rağmen dünya genelinde 30 milyon dolar hasılat yapmış.
Mutlaka izleyin ...

StormkadiR avatar StormkadiR 21 Ağustos 2014 15:23:46

9

Gerçekten sürükleyici, aksiyonun bol olduğu bir film.

enginyuksel1982 avatar enginyuksel1982 06 Eylül 2012 18:48:15

8

Brezilya'nın öteki yüzünü gayet iyi anlatan harika bir film 8/10

| S z R | avatar | S z R | 27 Kasım 2011 19:20:11

10

Sinemaseverim diyorsanız bu filmi izlemelisiniz...

ozowski 08 Temmuz 2010 10:42:07

10

Tek kelimeyle mükemmel.Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.

gecedensonra avatar gecedensonra 03 Mayıs 2010 15:49:05

10

vahşetin tarihçesi gibi acımasız cani ve katliam çocuk suçluların doğuşu rüşvet ,ot pazarlama çete savaşları, tam bir kaos ortamı brezilyada ve dünya tarihine geçmiş bir beşyapıt inanması veya inanılması o kadar zor ki.. izlerken tüyleriniz diken dik en olmuyorsa bir sorun var demektir....sosyal çevrenin insan üzerine olan etkisinin boyutları nerelere varabiliri de görebilirsiniz,fakirlik yaşam mücadelesi brezilyada  60 larda nasıl mı oluyor izleyin görün...

Yandex.Metrica