Sınırsız Kentte

9,22

( 1 kişi yorum yaptı )

Sınırsız Kentte

(En la ciudad sin límites)

Sinema Filmi

2002

Son yıllarda büyük bir çıkış içerisindeki İspanyol sinemasından gelen en iyi örneklerden biri olan “Sınırsız Kentte”, 22. Uluslararası İstanbul Film Festivali’ne “Kapanış Filmi” olarak seçilmişti ve ayrıca festivalin seans başına en çok seyirci toplayan filmi olmuştu. Film İspanya’da dağıtılan en önemli sinema ödülü olan Goya’lara 5 dalda aday gösterilmiş (En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil), En İyi Senaryo ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Geraldine Chaplin) dallarında ödüle ulaşmıştı.

Aile içi ilişkilere odaklanan bir melodram gibi başlayan, ancak sürprizlerle ilerleyen, zekice yazılmış senaryosu ve modern anlatımıyla bir nev’i gerilime dönüşen film, bu özellikleriyle gerek izleyici gerekse eleştirmenlerin takdirini topluyor. Filmin oyuncu kadrosunun sergilediği performanslar da övg üyle karşılanıyor. Geraldine Chaplin veya Fernando Fernán Gómez gibi emektar isimlerin yanında, başroldeki Leonardo Sbaraglia da dikkat çekiyor. Geçtiğimiz sezon “Bahis”de (Intacto) izleme imkanı bulduğumuz, Arjantin doğumlu genç oyuncu, son yıllarda gerek kendi ülkesinin gerekse İspanyol sinemasının çıkarttığı en ümit veren oyunculardan.

Film, Víctor’un (Leonardo Sbaraglia) uzun bir aradan sonra ailesiyle tekrar bir araya gelmesiyle başlıyor. Víctor’un babası Max (Fernando Fernán Gómez) ölümcül bir hastalığın pençesindedir ve son günlerini karısı Marie (Geraldine Chaplin) ile tanıştığı şehirde, Paris’teki bir hastanede geçirmektedir. Ancak Max etrafındaki aile bireylerine güvenmemekte ve sürekli “Rancel” adında birisine ulaşması gerektiğinden bahsetmektedir. Annesi ve kardeşlerinin aksine, Víctor babasının anlattıklarını dikkate alır ve ona yardımcı olmaya çalışır. Çok geçmeden yaşlı adamın kaldığı hastaneden kaçma yolundaki planında onun destekçisi olur ve babasının anlattıklarını araştırırken, ailesinin geçmişiyle ilgili çeşitli gerçekleri de öğrenir.

Künye

Yönetmen Antonio Hernández
Senaryo ,
Yapımcı Alain Depardieu
Müzik Víctor Reyes
Görüntü Yönetmeni Unax Mendía
Vizyona Giriş Tarihi 01 Ağustos 2003
Süre 125 dk
Tür Aksiyon, Dram, Gerilim, Polisiye
Özellikler Renkli
Ülke Arjantin Ispanya
Etiketler İhanet, İspanya İç Savaşı, Paris, Sadakat Daha Fazlası

Son Yorumlar (1)

KlaraMiliç avatar KlaraMiliç 20 Ekim 2018 00:59:25

9

Çok beğendiğim bir film. Önceleri esrarlı hatta biraz da gerilimli bir atmosferle başlıyor ve bir sürede öyle devam ediyor. Ancak sonra başkaları tarafından engellenmiş, o dönem için imkansız bir aşk öyküsünü barındıran duygusal bir filme dönüşüyor. Filmin sonunda ana karakterlerden olan Victor'un, annesine karşı "Lanet olsun sana anne...lanet olsun" şeklindeki haklı isyanı, biz seyircilerin de duygularına tercüman oluyor.

Yandex.Metrica