Daima Lilya

8,32

( 3 kişi yorum yaptı )

Daima Lilya

(Lilya 4-ever)

Sinema Filmi

2002

Daima Lilya, yetişkinlerin gençleri ihmal ve istismar etmesi üzerine şok edici bir film.

16 yaşındaki Lilya, eski Sovyetler Birliğinde isimsiz bir kasabanın iç karartıcı bir varoşunda yaşamaktadır. Annesi tarafından terk edilmesinin ardından, gaddar teyzesinin zorbalığı altında yaşarken, teselliyi yaşça kendinden küçük, iyi kalpli Volodyayla arkadaşlıkta bulur. İkisi birlikte dolaşır, tutkal koklar, güzel bir yaşamın düşünü kurarlar. Günün birinde Lilya, Andrei ile tanışır ve ona aşık olur. Andrei ona birlikte İsveçe gidip yeni bir hayata başlamayı teklif edince bir umut belirir. Lilya uçağa binerken beklentilerle doludur. Oysa o melekleri düşlerken, kaderinde şeytanlarla birlikte olmak vardır.

Benzerine ender rastlanacak kadar sarsıcı bir film olan ve 2002 Stockholm FİPRESCİ Ödülüne lay ık görülen Daima Lilya, Fucking Åmål / Sev Beni ve Tillsammans/Birlikte filmlerinin ses getiren genç yönetmeni Lukas Moodyssonun son çalışması. Danimarka - İsveç ortak yapımı olan filmde Lilyayı Oksana Akinshina, Volodyayı Artyom Bogucharsky, Andreii de Pavel Ponomaryov canlandırıyor. Oyunculara Lybulov Agapova, Liliya Shinkaryova, Elina Benenson ve Thomas Neumann eşlik ediyor.

Filmde Lilyayı canlandıran Oksana Akinshina sadece 15 yaşında olmasına rağmen inanılmaz bir performans sergiliyor. Lilya karakteri, seyirciyi bir anda avcunun içine alıyor ve insanda koruma isteği yaratıyor. Onun günden güne çöken duru güzelliği ile birlikte, yönetmen seyircinin kalbini avucuna alıyor. Filmin yönetmeni Moodysson, cinsel istismar gibi tabu olan bir konuyu kesinlikle suistimal etmeden, son derece haysiyetli bir biçimde beyazperdeye aktarırken, yok saydığımız, hep uzağında olduğumuzu farzettiğimiz bir yarayı canımızı acıtırcasına gözümüze sokuyor. Yönetmen, Bergmandan beri İsveç sinemasının çıkardığı en yetkin isim olarak görülüyor.


Ekip

Yapımcı Gunnar Carlsson (Yapım Yönetmeni)
Görüntü Yönetmeni Ulf Brantås (Görüntü Yönetmeni)
Sanat Yönetmeni Josefin Åsberg (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Gunnar Carlsson (Yapım Ekibi)
Tomas Eskilsson (Yapım Ekibi)
Malte Forssell (Yapım Ekibi)
Lars Jönsson (Yapım Ekibi)

Son Yorumlar (3)

performer avatar performer 09 Nisan 2018 22:06:08

9

teknoloji ile görsel efektler ve dev stüdyolar olmadan çekilmiş duygusal anlamda etkileyici bir film.. yönetmen konuyu o kadar dozajında anlatmış ki duygu sömürüsü tuzağına düşmemek için bazı dramatik sahnelerde bile hareketli müzikler kullanmış.. . yönetmen acındırmak değil dikkat çekmeye çalışmış ve başarılıda olmuş bence...

by_yeti avatar by_yeti 17 Mayıs 2016 13:33:40

10

Lilja, sistem değişikliği yaşayan bir ülkenin sevgisiz ortamında büyüyen, haketmediği parayı çöpe atacak kadar saf ve temiz bir genç kızdır.

Film, salt çöken bir sistemin insanlar üzerindeki yansımasının anlatımı değildir. Asıl hedef kapitalizm ve o nun insanlar üzerindeki etkisidr. Düzenlerin devamı için olmazsa olmaz din olgusu da yönetmenin hedefleri arasındadır. Bildik bir konuyu ele alan film, kimi klişeleri kullansa da klişe batağına düşmeden, işin kolayına kaçıp erotik sömürüye başvurmadan, olayın özüne inebildiği için benzerlerinden ayrılır.

Öykü SSCB bitiminden sonra yaşanmaya başlansa da gelişmiş bir Batı Avrupa ülkesinde devam etmekte. Fabrika dumanında boğulan kuş, Lilja'nın bedenini satmadan önce ve sattıktan sonraki marketteki iki alışveriş sahnesinin kıyasılanması ve ilişki sonrasında yenilen fast-food ürünleri, herşeyin satılık olduğu insanların alabildiğine yabancılaştığı ve bencilleştiği tüketim toplumunu, kapitalizmi işaret etmekte.

Yönetmen, anasının ardından çamura düşen kız sahnesiyle sonu belli bir öyküye izleyiciyi katarken, kızın yaşadığı ilişkilerde kamerayı adamların yüzüne tutarak kendimizi Lilja'nın yerine koymamızı sağlamış.

Film boyunca Lilja'nın yanında taşıdığı kutsal tablo, yüreklere su serpercesine duvara fırlatıldığında düzene ve düzenin dayanaklarına indirilmiş bir darbe olmasıyla da farkını ortaya koymuş.

Dünyanın dört bir tarafında inanmak istedikleri yalanın ardından giden savunmasız insanların gerçekte var olmayan ve gerçekte var olan meleklerin öyküsü aslında anlatılan...

"Kışın sebze toplanır mı?"

"Asiye nasıl kurtulur?"

Birilerinini ya da birşeyleri suçlayarak aklayabilir miyiz kendimizi?

Sasha avatar Sasha 29 Ocak 2010 11:26:01

10

ne demek bilinen nataşa hikayelerinden..bu erkek egemen düzenin yarattığı kadın ticaretinin ibret verici bir göstergesi...

Yandex.Metrica