Dina (Lanetli Kadın)

7,83

( 1 kişi yorum yaptı )

Dina (Lanetli Kadın)

(I am Dina)

Sinema Filmi

2002

Küçük Dina babasının asla affetmeyeceği trajik bir kazaya sebep olmuştur. İzole edilmiş ve sevgiden marum küçük kız kadınlığa adım atarken iğrenç fantaziler ve hayata karşı duyduğu karşı konulmaz arzuları arasında git geller yaşamaktadır.
Kuzey Norveç, 1860'lı yıllar küçük Dina ailesinin malikanesinin ütü odasında annesinin ölümüne sebep verecek bir kazaya istemeden sebebiyet verir. Üzüntüsünü yenemeyen babası artık küçük kızını görmeye bile tahammül edememektedir. Evdeki çalışanlar tarafından babasının gözlerinden uzak bir köşeye saklanan Dina hızla ele avuca sığmaz, konuşmak istemeyen, okuyamayan vahşi bir yaratık haline gelmiştir. Tek oyun arkadaşı Tomas'tır fakat o da inatçı, dikbaşlı ve korkusuz Dina'ya uygun bir arkadaş değildir.
Çocuğun bu yabani halini gören ve bu konuda yardımcı olmak isteyen aile dostları Jacob (Depardieu) Dina'nın babasını bu konuda bir şeyler yapması için ikna eder... Bir özel öğretmen tutulur Lorch (Søren Saetter-Lassen) ve Dina tekrar medeniyete döndürülmeye çalışılır. Küçük kız insanlardan ve gerçek hayattan çok sevdiği çello su ile uzaklaşmaktadır. Babası tarafından sevilip benimsenmeyen genç kız annesinin hayaleti ile bir hayal dünyasında bir araya geldiğini düşünmektedir.
Yıllar geçer ve Dina artık genç ve güzel bir kadın olur. Ama Dina için hiçbir şey değişmemiştir. Babasının arkadaşı Jacob'un ona olan hayranlığının aşka dönüşmesinden başka. Aralarındaki yaş farkına rağmen Jacob Dina ile evlenir.
Fakat bu garip kızın onun da hayatını yerle bir edeceğini düşünememiştir.

Künye

Yönetmen Ole Bornedal
Senaryo ,
Müzik Marco Beltrami
Görüntü Yönetmeni Dan Laustsen
Vizyona Giriş Tarihi 19 Eylül 2003
Süre 125 dk
Tür Dram
Özellikler Renkli
Ülke Almanya Danimarka Fransa Norveç Isveç
Etiketler 1860'lar, Annenin Ölümü, Başlıkta Karakter İsmi, Çıplak Kadın, Çıplaklık,

Firmalar

Özen Film (Dağıtımcı)

Son Yorumlar (1)

asinur avatar asinur 05 Nisan 2008 17:45:04

10

Harikulade bir filmdi.İzlediğimde çok etkilenmiştim, Dina`nın önce yaşamdan soyutlanması, tek başına hayal aleminde olması ve kendini müziğe vermesi sonra  birtakım yeteneklerinin ya da olağanüstülüklerin oluşması. Unutmadığım sahne ise Dina`ın, ida m olmak üzere olan bir adamın acı çekmemesi için ona seslenip "Bana bak, bana bak!" demesi ve adamın da ona bakıp acı duymadan ölmesiydi.

Yandex.Metrica