Gizemli Nehir

7,31

( 14 kişi yorum yaptı )

Gizemli Nehir

(Mystic River)

Sinema Filmi

2003

Boston'un varoşlarından East Buckingham'da büyüyen Jimmy Markum (SEAN PENN), Dave Boyle (TIM ROBBINS) ve Sean Devine (KEVIN BACON) işçi semtlerinde yaşayan erkek çocukların çoğunlukla yaptığı gibi günlerini sokak beysbolu oynayarak geçirirler. Semtte fazlaca bir olay olmaz. Ama bu durum, Dave’in sonsuza dek hepsinin hayatını değiştirecek bir olaya dahil olmaya zorlanmasıyla son bulur.

Yirmibeş yıl sonra üç arkadaş kendilerini tekrar yaşamlarını değiştirecek bir olayla karşı karşıya bulurlar: Jimmy'nin 19 yaşındaki kızı öldürülmüştür. Artık polis olan Sean bu davaya atanır ve ortağı (LAURENCE FISHBURNE) ile birlikte görünüşte hiçbir anlamı olmayan bu cinayeti çözmekle görevlendirilir. Ayrıca, Jimmy'den de hep bir adım önde olmak zorundadır, çünkü öfke ve intikam ateşiyle yanan Jim my kızının katilini bulmaya kararlıdır.

Çeşitli ortamlarda suçla bağlantısı olan Dave ise geçmişindeki iblislerle yüzleşmek zorunda kalır. Bunlar evliliğini ve gelecekle ilgili tüm umutlarını mahvedebilecek iblislerdir. Soruşturma bu üç arkadaşın etrafında gittikçe daralan bir çember oluşturur ve ortaya arkadaşlık, aile ve çok genç yaşta kaybedilen masumiyeti konu alan meşum bir öykü çıkar.

Yönetmenliğini CLINT EASTWOOD'un yaptığı filmin yapımcıları ROBERT LORENZ, JUDIE G. HOYT ve CLINT EASTWOOD, yardımcı yapımcısı ise BRUCE BERMAN. SEAN PENN, TIM ROBBINS, KEVIN BACON, LAURENCE FISHBURNE, MARCIA GAY HARDEN ve LAURA LINNEY'nin başrollerini paylaştığı yapımın DENNIS LEHANE'nin bir romanına dayanan senaryosunu BRIAN HELGELAND kaleme aldı. Film, görüntü yönetmeni olarak TOM STERN'ün; yapım tasarımcısı olarak HENRY BUMSTEAD'in, kurguda ise JOEL COX'un imzasını taşıyor. Müziğini CLINT EASTWOOD'un yaptığı filmde, LENNIE NIEHAUS Boston Senfoni Orkestrası ve Tanglewood Festival Korosu'nu yönetiyor.

Ödüller

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (76.Oscar Ödülleri-2004)

En İyi Erkek Oyuncu (76.Oscar Ödülleri-2004)

En İyi Erkek Oyuncu (61.Altın Küre Ödülleri-2004)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (61.Altın Küre Ödülleri-2004)

Oynayanlar

Sean Penn Sean Penn Jimmy Markum
Tim Robbins Tim Robbins Dave Boyle
Kevin Bacon Kevin Bacon Sean Devine
Laurence Fishburne Laurence Fishburne Çavuş Whitey Powers
Marcia Gay Harden Marcia Gay Harden Celeste Boyle
Laura Linney Laura Linney Annabeth Markum
Kevin Chapman Kevin Chapman Val Savage
Tom Guiry Tom Guiry Brendan Harris
Emmy Rossum Emmy Rossum Katie Markum
Spencer Treat Clark Spencer Treat Clark Dilsiz Ray Harris
İlham Erdoğan İlham Erdoğan Türkçe Seslendirme
Hakan Vanlı Hakan Vanlı Türkçe Seslendirme
Ali Gül Ali Gül Türkçe Seslendirme
Gülen Karaman Gülen Karaman Türkçe Seslendirme
Köksal Engür Köksal Engür Türkçe Seslendirme
Bedia Ener Bedia Ener Türkçe Seslendirme
İsmail Yıldız İsmail Yıldız Türkçe Seslendirme
Arzu Doğan Arzu Doğan Türkçe Seslendirme
Yaşar Karakulak Yaşar Karakulak Türkçe Seslendirme
Faruk Akgören Faruk Akgören Türkçe Seslendirme
Serkan Altunorak Serkan Altunorak Tom Guiry Seslendirmesi
Arda Aydın Arda Aydın Türkçe Seslendirme
Fatih Özacun Fatih Özacun Türkçe Seslendirme
Ahmet Taşar Ahmet Taşar Türkçe Seslendirme
Figen Harman Figen Harman Türkçe Seslendirme
Ayhan Kahya Ayhan Kahya Türkçe Seslendirme
Aysun Topar Aysun Topar Türkçe Seslendirme
Burcu Güneştutar Burcu Güneştutar Türkçe Seslendirme
Cüneyt Yağız Öner Cüneyt Yağız Öner Türkçe Seslendirme
Mehpare Özlük Mehpare Özlük Türkçe Seslendirme
Eric Bruno Borgman Eric Bruno Borgman

Firmalar

Warner Bros (Dağıtımcı)

Son Yorumlar (14)

iremfatima 21 Şubat 2019 10:34:59

Ölmeden önce izlenecek filmler arasında olmasa da izlenmeye değer bir film. Yorumlarımı ve beğendiğim duygusal konuşmaları blogumda paylaştım okumak isterseniz: https://hayalesiirler.blogspot.com/2019/02/gizemli-nehirden-alt-cizili-konusmalar.html

vitruvian avatar vitruvian 28 Şubat 2015 12:37:36

6

Yönetmeninden oyuncu kadrosuna göz alıcı bir kadro. Gösterime girdiği yıl büyük sükse yaratmış, Akademi adaylıkları almış, bazılarını kazanmış, 2000'li yılların önemli filmleri arasında gösterilen bir dram-suç-gerilim filmi. Her şey güzel gerçekten. Filmin ilk 110 dakikası kadar bu güzellik kusursuz bir şekilde devam ediyor. Olay örgüsü, bir yandan merak duygusu, sürekli artan gerilim ve tekinsizlik, muhteşem oyunculuklar, güzel bir senaryo. Kitabı okumadım ve yaşananların orada nasıl işlendiğini bilmiyorum. Ancak tahmin ediyorum ki, filmin son yarım saati gibi sığ değildir. Çok büyük bir hayal kırıklığı yaşadım bitirince. Tamamen olumsuz bir algı oluşturmak da istemem, ancak bu kadar yükselmiş olan beklentiler daha sağlam bir sonuç bölümünü hak ediyordu. Bazı kararlar çok ucuz verilmiş, bazı şeyler çok aceleye gelmiş gibi.. Özellikle o finaldeki sahneler o kadar havada, o kadar boş ve anlamsız ki.. Kitabını sırf son elli sayfasının nasıl işlendiğini görmek için bile alıp okuyabilirim, gerçekten bu kadar derme çatma mı? Vurgu yapılan noktalar gerçekten yerinde noktalar, ama bu şekilde mi olmalıydı? Yoksa hikayeye bazı ufak eklenti ve çıkarmalar ile çok daha olgun, oturaklı ve hayranlık uyandırıcı hale gelebilir miydi? Bilmiyorum. Sonuç olarak; Clint Eastwood iyi bir iş çıkarmış. Filmin büyüleyici karanlık bir atmosferi var. Dram yüklü ayrıca. 3 çocukluk arkadaşının büyümesi, çocukluklarından beri üzerinde taşıdıkları psikoloji. Bir yandan bir kızın ölmesi ve şüphe edilen kişilerin doğru olmadığı. Pişmanlık, dram, psikoloji yüklü bir film. Çekici atmosferi, oyunculuk performanslarıyla kendisini izleten bir yapıt. Fakat son bölümlerini de başarıyla kurtarmış olsaydı, kesinlikle bir klasik olarak yüceltilecekti.

Hakan_Irızak avatar Hakan_Irızak 15 Ekim 2012 11:05:10

9

çok begendim..özellikle tim robbins aldığı oscar ı sonuna kadar haketmiş

enginyuksel1982 avatar enginyuksel1982 30 Eylül 2012 17:22:37

6

ağır ve sürükleyici olmamasına rağmen kendini izletiyor fakat olağanüstü bir yapım değil 6/10

rasim78 avatar rasim78 19 Aralık 2011 16:22:12

9

Harika bi filmdi ya.Kadroya bakıp izlememek zaten olmazdı :) Hakkını vermişler, 10 puanda benden

leon_red avatar leon_red 30 Ekim 2010 10:51:10

10 üzerinden 10 mutlaka izleyin...... 

Yandex.Metrica