Kill Bill: Volume 1

8,45

( 23 kişi yorum yaptı )

Kill Bill: Volume 1

(Kill Bill: Vol. 1)

Sinema Filmi

2003

“Gelin” adıyla bilinen kiralık katil, düğünü sırasında saldırıya uğrar. Kilisedeki herkes öldürülür. O da karnındaki bebeğini düşürür ama hayatta kalmayı başarır. 5 yıl boyunca komada kalan Gelin, bir mucize eseri hayata geri döner. Artık tek amacı vardır: Ona pusu kuran Bill ve adamlarını teker, teker öldürmek. Bill’i en son öldürecektir. Gelin intikamını almak için yola koyulur.

Tam beş yıl aradan sonra yeni bir Quentin Tarantino filmiyle karşı karşıyayız. Tarantino ismi günümüz sineması için o kadar önemli ki filmin ABD’deki satış cümlesi sadece “Tarantino’nun dördüncü filmi”. “Kill Bill Volume 1”, 2003 sezonunun en çok beklenen yapımlarından. “Reservoir Dogs” ve “Pulp Fiction” gibi bu filmin de senaryosu yönetmenin kendisine ait. “Pulp Fiction”da hikaye akışını izlemeyen bir kurgu yu seçen Tarantino, bu son filminde de hikayesini bölümler şeklinde anlatmayı seçmiş. “Kill Bill” bir roman gibi bir çok ayrı bölümden oluşuyor. Üç saati bulan yapımı ikiye bölmek de bu şekilde daha kolay olmuş. “Kill Bill Volume 1”, ikinci filmde kaldığı yerden devam edecek. Bu romanımsı yapı filmin adına bile yansıyor. İki bölümde salonlara gelecek olan filmin ilk kısmı “Volume 1”. Evet, Tarantino bizi “ilk cilde” davet ediyor.

Tarantino ekibine sadık bir yönetmen. Çalıştığı oyuncularla bir daha, bir daha çalışmayı seviyor. "Reservoir Dogs"da birlikte çalıştığı Michael Madsen’la "Kill Bill" için tekrar bir araya gelen yönetmen, filmin başrolünü de "Pulp Fiction"dan tanıdığı Uma Thurman’a vermiş. “Uma Thurman benim baş kadınımdır; Gorng Li, Zhang Yimou için neyse, Belmondo, Godard için neyse, Uma da benim için o.” diyor yönetmen.

"Kill Bill’in bir başka tanıdık yüzü de yine "Pulp Fiction"ın iki kiralık katilinden biri olarak hatırladığımız, ardından “Jackie Brown”da yine izleyip beğendiğimiz Samuel L. Jackson. Usta aktör, Tarantino’nun yeni filmindeki ufak rolü için telefona sarılmış. “Yeni bir film çekiyormuşsun ve ben oynamıyormuşum” diyen Jackson’a, Tarantino hemen bir rol bulmuş.

Tarantino’nun bir başka huyu da gözden düşmüş oyunculara bir şans daha tanımasıdır. “Kill Bill“de bu sefer şans David Carradine’e gülüyor. Bir zamanların Kung Fu ustası deneyimli aktör 90’larla birlikte gözden düşmüş, onuncu sınıf televizyon filmleriyle kariyerini devam ettirmek zorunda kalmıştı. Tarantino daha önce John Travolta, Michael Madsen, Pam Grier ve Robert Forster ile yaptığını bu sefer de Carradine ile yapıyor ve çocukluğunun bu 140’dan fazla filmde rol almış yıldızına “bir şans daha” tanıyor.

Film çekildiği mekanlarla da ilgi çekiyor. Amerika’da Los Angeles ve Texas’ta yapılan çekimler dışında ekip neredeyse bir dünya turuna çıkmış. Çekim yapılan şehirler Japonya’da Tokyo, Çin’de Pekin ve Hong Kong. Listeye bir de Meksika’yı eklemek lazım.

Oynayanlar

Uma Thurman Uma Thurman Gelin/Siyah mamba
Lucy Liu Lucy Liu O-Ren Ishii
Vivica A. Fox Vivica A. Fox Vernita Green
Daryl Hannah Daryl Hannah Elle Driver
David Carradine David Carradine Bill
Michael Madsen Michael Madsen Budd
Julie Dreyfus Julie Dreyfus Sofie Fetale
Chiaki Kuriyama Chiaki Kuriyama Gogo Yubari
Sonny Chiba Sonny Chiba Hattori Hanzo
Chia Hui Liu Chia Hui Liu Johnny Mo
Müge Oruçkaptan Müge Oruçkaptan Türkçe Seslendirme
Zeynep Özden Ayyıldız Zeynep Özden Ayyıldız Uma Thurman Seslendirmesi
James Parks James Parks Edgar McGraw
Jonathan Loughran Jonathan Loughran Trucker
Michael Bowen Michael Bowen Buck
Michael Parks Michael Parks Earl McGraw
Faruk Akgören Faruk Akgören Türkçe Seslendirme
Hakan Akın Hakan Akın Türkçe Seslendirme
Ercan Demirel Ercan Demirel Türkçe Seslendirme
James Parks James Parks
Jun Kunimura Jun Kunimura Patron Tanaka

Ekip

Ses Ekibi Mark Ulano (Ses Operatörü)

Firmalar

A&P Filmcilik (Dağıtımcı)

Son Yorumlar (23)

enigmacuture avatar enigmacuture 23 Kasım 2018 03:11:44

10

100 kez izlesem bıkmayacağım bir film baskın sahnesi ve gogo'nun ölümü cidden efsane kisimlari.

vitruvian avatar vitruvian 28 Şubat 2015 16:22:11

9

Kill Bill: Quentin Tarantino’nun Dördüncü Filmi.. "Hâlâ yaşayacak kadar şanslı olanlar; alın hayatlarınızı, gidin! Ama kaybettiğiniz organları bırakın. Onlar artık bana ait." Quentin Tarantino'nun filmlerine ve özellikle yazdığı senaryolara ayrı bir hayranlık duymuşumdur hep, harika bir yönetmenden harika bir çalışma daha. Sinemasal olarak çok iyi yerleştirilmiş, tasarlanmış dövüş sahneleri, her zamanki gibi özenle seçilip yazılmış diyaloglar, ucuz japon filmelerine özgü o büyülü hava, bir zeka ışıltısı. Konusu ne kadar sıradan da olsa, aynı şeyler önceden işlense de, ne yapıp ediyor yine de müthiş işler çıkarıyor ortaya. Bu adam sinemayı çok iyi biliyor hemde çok iyi. Sanırım gelin'i bu kadar iyi canlandırabilecek kişi Uma Thurmandır. Ki karakteri birlikte yaratmışlar. Sinemayı komple bir şekilde düşünen Tarantino her filminde olduğu gibi bu filminde de müziğe önem vermiş. Sahnelerle uyumlu harika melodiler bu filmdede sizleri bekliyor.

engin yüksel avatar engin yüksel 01 Nisan 2012 18:32:04

4

aksiyon sahnelerinden başka hiçbir çekici yönü olmayan vasati bir film 4/10

howarda101 avatar howarda101 10 Kasım 2011 21:14:11

1

gerek oyuncular olsun gerekte filmi konusu olsun yönetmeni ve müzikleriyle çok sevdiğim bir film kill bill özellikle kadın oyuncuları muhteşem lucy liu darly hannah vs vs muhteşem bir  performans erkek tetikçileri klasik süikast filmlerinden çok deği şik kaliteli film tarantino  yine zoru başarmış..tebrikler.

tarık222 avatar tarık222 29 Temmuz 2010 01:39:07

10

herşeyiyle harika bi film..hala düzenli olarak izliyorum..

capone avatar capone 08 Nisan 2010 13:17:04

10

Usta yönetmen Quentin Tarantino 4.sinema filminde bizleri gene kendine hayran bırakıyor.Filmde Tarantino'ya has özellikler var.Tüm oyuncular çok başarılı.Film aslında 2 bölümden oluşmuyor.Fakat süre çok uzun olduğu için Tarantino filmi iki bölüme ayı rıp kendisine ve oyunculara gelebilecek oscarları heba etmişti.Mutlaka izleyin.Güzel bir klasik

Yandex.Metrica