Hesaplaşma

7,52

( 4 kişi yorum yaptı )

Hesaplaşma

(Paycheck)

Sinema Filmi

2003

Michael Jennings (Ben Affleck) tanımadığı birilerinin peşine düştüğü bir av haline gelmiştir. Ancak bunun sebebini dahi bilemez.

Uzmanlık gerektiren çok gizli projeler için yüksek teknoloji şirketleriyle anlaşmalar yapan dünya çapında bir bilgisayar dahisi olan Michael Jennings, görevini tamamladıktan sonra hafızasını sildirmekte; böylelikle şirket sırlarına dair herhangi bir ayrıntıyı hatırlamamaktadır.
Çalışması karşılığında daima yüksek ücretler alan Jennings’in üç yıldır üzerinde çalıştığı en son projesinden beklentisi de 8 haneli dolarlar düzeyindedir. Ancak görevini tamamladıktan sonra dolgun bir çek yerine gelişigüzel nesnelerle dolu bir zarf verilmiştir. Üstelik zarftan çıkan yazıda herhangi bir ödeme yapılmayacağı; ihmalinden dolayı hakkını kaybettiği ve kendisinin de cezayı o nayladığı bildirilmektedir.

Hafızasının silinmiş olması nedeniyle sözleşmenin maddelerini hatırlayamadığı için bu durum karşısında savunması kalmamıştır. Zarfın içindeki nesneleri incelemeye başladığında kendi geçmişiyle ilgili birtakım ipuçları bulmaya başlar. Proje sırasında beraber çalıştığı ve o sıralar sevgilisi olan Rachel (Uma Thurman) adlı bir kadının yardımıyla geçmişinin parçalarını toplamak için zamana karşı bir yarışa başlar. Bu yarışı kazanmak zorundadır. Aksi takdirde eski patronları tarafından öldürülmesi an meselesidir.

DreamWorks Pictures ve Paramount Pictures’ın birlikte sunduğu “Paycheck”in yönetmenliğini John Woo üstlendi. Senaryosunu Philip K. Dick’in aynı adlı kısa öyküsünden yola çıkarak Dean Georgais’in yazdığı filmin yapımcılığını Terence Chang, John Davis, Michael Hackett ve John Woo üstlendi. Başrollerinde Ben Affleck, Uma Thurman, Aaron Eckhart, Paul Giamatti, Colm Feore, Joe Morton ve Michael C. Hall kamera karşısına geçti. Görüntü yönetmenliğini Jeffrey L. Kimball; prodüksiyon tasarımlarını William Sandell; kurgusunu Kevin Stitt ve Christopher Rouse üstlendi. Müziklerini John Powell hazırladı.

Künye

Yönetmen John Woo
Senaryo ,
Yapımcı John Davis
Müzik Paul Horn
Görüntü Yönetmeni Jeffrey L. Kimball
Vizyona Giriş Tarihi 05 Mart 2004
Süre 110 dk
Tür Aksiyon, Bilim Kurgu, Gerilim, Gizem, Macera
Özellikler Renkli
Ülke ABD

Oynayanlar

Ben Affleck Ben Affleck Michael Jennings
Aaron Eckhart Aaron Eckhart James Rethrick
Uma Thurman Uma Thurman Dr. Rachel Porter
Paul Giamatti Paul Giamatti Shorty
Colm Feore Colm Feore John Wolfe
Joe Morton Joe Morton Dodge
Michael C. Hall Michael C. Hall Klein
Peter Friedman Peter Friedman General Brown
Kathryn Morris Kathryn Morris Rita Dunne
Ivana Milicevic Ivana Milicevic Maya-Rachel
Oya Prosçiler Oya Prosçiler Uma Thurman Seslendirmesi
Uğur Taşdemir Uğur Taşdemir Türkçe Seslendirme
Aaron Douglas Aaron Douglas
Joe Coyle Joe Coyle Öğretmen
Ryan Robbins Ryan Robbins
Serge Houde Serge Houde Dekker
John Cassini John Cassini Mitchell

Firmalar

UIP (Dağıtımcı)

Son Yorumlar (4)

baran34 avatar baran34 01 Haziran 2015 01:37:53

7

Ben Affleck ve Aaron Eckhart ile beraber Kill Bill'den Uma Thurman'ın başrollerini paylaştığı "Paycheck" diğer adıyla "Hesapçeki" Türkiye'de "Hesaplaşma" ismiyle gösterime girmişti. M.I. 2'den bildiğimiz Çin'li yönetmen John Woo burada vasat bir iş çıkarmış. Halbuki Philip K. Dick'in ünlü öyküsü burada daha iyi işlenebilirdi. Filmde mantık hatalarının bolca yeralmasına karşılık; aksiyon ve bilim kurgu karışımı filmi finale kadar sürüklüyor. 60 milyon dolar bütçeli film, yaklaşık 100 milyon dolar global çapta gişe yaptığını belirtmekte fayda var.

fahri.07 avatar fahri.07 17 Mayıs 2014 16:49:20

8

bilimkurgu filmi olarak gayet ustaca tasarlanmış bir film. ayrıca filmde aksiyonda gayet güzel işlenmiş.ben affleck çok güzel oyunculuk sergilemiş.filmde her ayrıntıyı düşünmüşler.izlemeyenlere tavsiye ederim iyi seyirler.10/8

zuhtuural avatar zuhtuural 21 Mart 2008 21:40:03

6

çok ilginç bir filmdi heran herşeye gebe kalacakmış gibi çekilmiş harika bir çalışma seyredilebilir

Yandex.Metrica