Kedi

7,13

( 2 kişi yorum yaptı )

Kedi

(Dr.Seuss' The Cat in the Hat)

Sinema Filmi

2003

Sally ile Conrad birbirlerinden geceyle gündüz gibi çok farklı iki kardeştir. Bekar anneleri Joan Walden’ın (Kelly Preston) sabrının sınırlarını zorlamakta ikisinin de üstüne yoktur. Özellikle Conrad kelimenin tam anlamıyla bir kural ihlal etme uzmanıdır. Bu yüzdendir ki annesi onu askeri okula yollama konusunu ciddi ciddi düşünmeye başlamıştır. Conrad’ın hiç hoşuna gitmeyen bu parlak fikir, evlenmek umuduyla Joan’a sürekli kur yapan yüzsüz komşusu Lawrence Quiin’den (Alec Baldwin) çıkmıştır.

Öte yandan Sally kardeşine oranla biraz daha aklı başında gibi görünür. Ancak onun da başka problemleri vardır. Arkadaşları üzerinde baskı kurmaya çalıştığı için hepsinin uzaklaşmasına sebep olmuştur. Bu huyu yüzünden sürekli yalnız kaldığı için boş zamanlarını kardeşini sürekli azarlamakla ve avuç içi bilgisayarına “yapılması gerekenler” listeleri girmekle geçirir.

Titiz ve kılı kırk yaran patronu Bay Humberfloob’un sahibi olduğu bir reklam ajansında çalışmakta olan anneleri Joan Walden ise, çok başarılı giden kariyerinden taviz vermeden ev için dengeleri barışçı bir şekilde kurmaya çabalamaktadır. Bir cumartesi günü şirketinin düzenlediği resepsiyona katılması gerekir. Çocuklarını evde yalnız bırakmak istemese de patronunun işten kovma tehditleri karşısında onları uyku meraklısı çocuk bakıcısı Bayan Kwan’a emanet etmek zorunda kalır. Ancak bu konuda yaptığı tüm hazırlıklar, Conrad’ın yaramazlığına kurban gidecektir.

Anneleri işe gittikten sonra Sally ile Conrad evden dışarıya adım bile atmadan oturmak zorundadır. Ev içinde karışıklık yaratacak her türlü davranış yasaktır. Çocuk bakıcısı Bayan Kwan uyumaya devam ederken iki küçük yaramazın pencere kenarında oturup dışarıda yağan yağmuru seyretmekten başka seçeneği kalmamıştır.

Bu sıkıntılı durum böylece sürüp gidecek gibi görünmektedir. Ta ki kapıya beklenmedik bir misafir dayanıncaya kadar... Şapkalı Kedi kapıda belirir ve iki küçük afacanı hayalgücü denilen kavramla tanıştırır. Kırmızı beyaz çizgili silindir şapka takmış olan bu kedi, “Eğlenmek iyidir ama nasıl eğleneceğinizi bilmek şartıyla...” mesajını vermektedir.

Başlangıçta herşey iyidir ama kedinin çılgınlıklarının ardı arkası kesilmeyince evin içinde bir kaos başlar. Anneleri geri gelmeden önce bu kediyi bir an önce geri göndermelidirler. Ama nasıl?

DreamWorks Pictures / Universal Pictures ve Imagine Entertainment’ın birlikte sunduğu “The Cat in the Hat”in yönetmenliğini Bo Welch üstlendi. Ünlü çocuk kitapları yazarı Dr. Seuss’un aynı adlı kitabından uyarlanan filmin senaryosunu Alec Berg, David Mandel ve Jeff Schaffer yazdı. Yapımcılığını ise kariyerinde “Grinch”, “8 Mile” ve “A Beautiful Mind” gibi hit filmlere imzasını atmş olan Brian Grazer gerçekleştirdi.

“The Cat in the Hat”in başrolünde bugüne kadar en çok sevilen karakterleri perdeye taşımış komedi ustası Mike Myers oynadı. Diğer rollerde Spencer Breslin, Dakota Fanning, Alec Baldwin, Kelly Preston, Sean Hayes gibi oyuncular kamera karşısına geçti.

Künye

Yönetmen Bo Welch
Senaryo ,
Yapımcı Karen Kehela , Eric Mcleod
Müzik Greg Camp
Görüntü Yönetmeni Emmanuel Lubezki
Vizyona Giriş Tarihi 23 Nisan 2003
Süre 82 dk
Tür Aile, Fantastik, Komedi, Macera
Özellikler Renkli
Ülke ABD
Etiketler Anne, Başlıkta Karakter İsmi, Bekar Anne, Çocuk, Erkek Kardeş, Daha Fazlası

Oynayanlar

Mike Myers Mike Myers Kedi
Alec Baldwin Alec Baldwin Quinn
Danielle Chuchran Danielle Chuchran Thing One
Kelly Preston Kelly Preston Mom
Dakota Fanning Dakota Fanning Sally
Spencer Breslin Spencer Breslin Conrad
Amy Hill Amy Hill Bayan Kwan
Sean Hayes Sean Hayes Bay Humberfloob/Balık-Ses
Ali Ekber Diribaş Ali Ekber Diribaş Türkçe Seslendirme
Erhan Abir Erhan Abir Türkçe Seslendirme
Murat Şen Murat Şen Türkçe Seslendirme
Volkan Severcan Volkan Severcan Türkçe Seslendirme
Hazal Erdal Hazal Erdal Türkçe Seslendirme
Burcu Başaran Burcu Başaran Türkçe Seslendirme
Hakan Vanlı Hakan Vanlı Türkçe Seslendirme
Engin Alkan Engin Alkan Türkçe Seslendirme
Murat Şenol Murat Şenol Türkçe Seslendirme
Demre Çankara Demre Çankara Türkçe Seslendirme

Firmalar

UIP (Dağıtımcı)

Son Yorumlar (2)

zuhtuural avatar zuhtuural 21 Mart 2008 21:35:03

2

sıradan bir yapım

capone avatar capone 01 Mart 2008 18:22:03

8

tek kelimeyle harika

Yandex.Metrica