Yeni Bir Ülkede

8,07

( 1 kişi yorum yaptı )

Yeni Bir Ülkede

(In America)

Sinema Filmi

2002

Usta öykücü Jim Sheridan (“My Left Foot,” “In The Name of the Father”)dan bir ailenin ruhunu araması ve bulması ile ilgili derinliğine kişisel ve duygusal bir hikaye IN AMERICA. Sheridan insanları mahveden bir trajediyi sürükleyici anılar, sırlar, aşk, kaybediş, bir araya gelme ve herşeye yeniden başlama gibi özel duygulanmalarla iki küçük çocuğun gözünden anlatıyor.

Herşeye yeniden başlamak klasik bir Amerikan rüyasıdır.Fakat bunu gerçekleştirmek iki İrlanda'lı göçmen olan Johnny ve Sarah (PADDY CONSIDINE ve SAMANTHA MORTON) için günümüz Manhattan sokaklarında pek de kolay olmayacaktır. İki küçük kızları ile bu acımasız ülkede bazen komik bazen de çaresiz günler geçireceklerdir. Aileyi baş döndürücü bir gelecek beklemektedir... VE her biri geçmişlerinde taşıdıkları yaralarla yüzyüze ge lmek zorundadırlar.

Ceplerinde tek kuruş olmayan Johnny ve Sarah NewYork'un serseriler, uyuşturucu bağımlıları ve garip renkli kişiliklerle dolu sokaklarından birinde yeni bir yuva kurmaya çalışmaktadırlar. Onlar Amerika'yı bir fırsatlar, tehlikeler ve gariplikler ülkesi olarak algılarken küçük kızları için bu yeni ülke her an herşeyin olabileceği büyülü bir dünyadır. VE bir cadılar bayramında küçük kızları Christy ve Ariel ( SARAH ve EMMA BOLGER) devamlı bağıran bir adam olan komşuları Mateo (DJIMON HOUNSOU)nun kapısını çalmaya cesaret ederler. Önlerinde büyük bir kriz olan küçük ailemizin tüm kaderi değişir.. Mateo onlar için bir büyücü gibi kalplerine umudu, inancı tekrar yerleştirir.

Jim Sheridan’ın otobiyografik deneyimlerine dayanarak kendisi ve iki kızı Naomi Sheridan ve Kirsten Sheridan'ın yazdığı senaryonun beyaz perdedeki kahramanlarını ise “Sweet and Lowdown” filmi ile Oscar Ödülü ® adayı olan Samantha Morton (“Minority Report”), Paddy Considine (“24 Hour Party People”), Djimon Hounsou (“Amistad,” “Gladiator”) Sara Bolger (“A Love Divided”) ve Emma Bolger (in her feature film debut) canlandırıyorlar. Filmin yapımcılığını Jim Sheridan ve Arthur Lappin üstleniyor.

Firmalar

Özen Film (Dağıtımcı)

Son Yorumlar (1)

Haqan avatar Haqan 26 Nisan 2013 02:24:51

8

My Left Food , In the Name of Father, The Boxer ve bu In America filminden sonra Jim Sheridan'a hayranlığım en üst seviyeye ulaştı.. Daniel Day-Lewis'a sevgimden ötürü bu yönetmen arka planda kalmış gözümde.
Kızlarıyla beraber başarılı bir film senar yosu yazmak ve filmi yönetmek herhalde çok özel bir duygu olsa gerek yönetmen bir baba için.

Elizabeth Golden Age'de çok da uzun olmayan ama belki de o dönemde yaşamış gerçek Mary Stuart'tan bile iyi oynayan Samantha Morton'a o filmde hayran olmuştum 10-15 dakikalık rolü ile...Aynı yeteneğini bu filmde de sergilemiş.

İlginç gelecek ama filmin başrol oyuncusunu yeterli bulamadım:). O'na ragmen film çok güzel.
8/10

Yandex.Metrica