Aşkta Herşey Mümkün

8,12

( 6 kişi yorum yaptı )

Aşkta Herşey Mümkün

(Something is Gotta Give)

Sinema Filmi

2003

Sadece 30’undan küçük kadınlarla çıkan müzmin bekar Harry Sanborn (Jack Nicholson), son sevgilisi Marin’le (Amanda Peet), annesinin Hamptons’taki sahil evinde romantik bir haftasonu geçirmeye hazırlandığı sırada göğsünde ağrılar başlar. Sonuçta Marin’in dul ve başarılı oyun yazarı annesi Erica (Diane Keaton), iyileşene kadar Harry’ye bakmayı kabul etmek durumunda kalır. Baş başa kaldıklarında Harry, son derece çekici bir kadın olan Erica’dan etkilendiğini fark eder. Ama Harry’nin 30’larındaki seksi doktoru Julian Mercer (Keanu Reeves) da Erica’nın peşine düşünce işler karışır.

İyileşir iyileşmez evine ve eski alışkanlıklarına dönen Harry, Erica’ya karşı hislerin yaşamını değiştirecek denli güçlü olduğunu anladığında, onu kazanm ak için kendisinde büyük değişiklikler yapmayı kabullenecek midir?

Diane Keaton’a Altın Küre Ödülleri’nde komedi dalında “en iyi kadın oyuncu” ödülünü ve aynı dalda Oscar adaylığını getiren romantik komedi filmi “Aşkta Herşey Mümkün”ün başrollerinde Keaton’a Jack Nicholson, Keanu Reeves, Frances McDormand ve Amanda Peet gibi ünlü oyuncular eşlik ediyor.

‘Kadınlar Ne İster’ filminden tanıdığımız Nancy Meyers’ın yazıp yönettiği bu romantik komedi, çağdaş erkek ile kadın arasındaki çatışmayı beyazperdeye taşıyor. Film, gönül işleri sözkonusu olduğunda en beklenmedik şeylerin gerçekleşebileceğini gösteriyor.

Eleştirmenler, 57 yaşındaki Keaton’ın 1977 yılında kendisine Oscar getiren ‘Annie Hall’dan sonraki en başarılı performansını bu filmde sergilediği yönünde birleşiyorlar. ‘Terms of Endearment’da Shirley MacLaine’le cinslerarası mücedeleye giren Oscar ödüllü Jack Nicholson’u hayranları bu kez Keaton’a karşı ‘mücadele’ verirken izleyecekler.

Yönetmen Meyers’in filme ilişkin sözleri... “Hemen hemen yazdığım herşey kendi yaşamımla paralellikler gösteriyor” diyen yönetmen Meyers, sözlerini şöyle sürdürüyor: “İtiraf etmeliyim ki, yaşlı erkek genç kadın senaryosuna biraz fazlaca ilgi duyuyorum. İlgi duyduğum bir başka şey de, aşık olmak ve yaşamın ilerleyen yaşlarında kendini duygulara açmak. Bence geç yaşlarda aşka düşen insanlar, 25 yaşlarında oldukları kadar gerçek ve güçlüler”.

“Aşkta Herşey Mümkün”de, yönetmen bu iki ilgisini birleştirmenin yanı sıra, ‘yaşlı kadın -genç erkek’ temasını da eklemiş. Meyers konuya dair, “Orta yaşın üstündeki erkek ve kadınlar arasındaki aşkı ele almak sorun değildi. Harry ile Erica arasındaki ilişki evrensel bir şey. Aşk aşktır ve hangi yaşta olduğu önemli değil, ama belki yaşlandığınızda biraz daha fazla acı veriyor” diyor.

Meyers’in başrol oyuncularıyla ilgili sözleri ise şöyle: “Daha sürecin en başında Jack ve Diane’in benimle olduğunu hissetmiştim, çünkü yazarken aklımdan geçen kişiler onlardı. Aramızda bir bağ olduğunu hissettim, çünkü onların filmde yer alacağını düşünerek ve umarak yazdım. Jack yönetimimi tıpkı daha önce çalıştığım aktörler gibi kabullendi. Diane’le zaten uzun yıllara dayanan bir geçmişimiz vardı ve ona ne söylersem söyleyeyim onun açısından sorun olmayacağını biliyordum. Sette belli bir rahatlık ve karşılıklı saygı vardı ki, bu da hepimizin kendimiz gibi olmamıza olanak tanıdı”.


Ödüller

En İyi Kadın Oyuncu (Komedi) (61.Altın Küre Ödülleri-2004)

Oynayanlar

Jack Nicholson Jack Nicholson Harry Sanborn
Diane Keaton Diane Keaton Erica Jane Barry
Keanu Reeves Keanu Reeves Dr. Julian Mercer
Frances McDormand Frances McDormand Zoe Barry
Amanda Peet Amanda Peet Marin
Jon Favreau Jon Favreau Leo
Paul Michael Glaser Paul Michael Glaser Dave
Rachel Ticotin Rachel Ticotin Dr. Martinez
Ayhan Kahya Ayhan Kahya Türkçe Seslendirme
Talat Bulut Talat Bulut Türkçe Seslendirme
Gülen Karaman Gülen Karaman Türkçe Seslendirme
Sefa Zengin Sefa Zengin Türkçe Seslendirme
Murat Şen Murat Şen Türkçe Seslendirme
Figen Sümeli Figen Sümeli Türkçe Seslendirme
Ali Ekber Diribaş Ali Ekber Diribaş Türkçe Seslendirme

Firmalar

Warner Bros (Dağıtımcı)

Son Yorumlar (6)

performer avatar performer 04 Mart 2018 22:01:04

10

zamanında sinemada izlemiştim. çok güzel bir film. jack nicholson muhteşem oynamış. defalarca izleyebilirim. aşk ve komedi ancak bu kadar güzel harmanlanabilir.

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 26 Temmuz 2015 07:37:05

7

Temposu iyi bir film ve hikayesiyle baştan sona keyifle izlenen türün başarılı örneklerinden kaçırılmaması gerek bir film jack nicholson ve diane keaton filmin en iyileriydi buna rağmen keanu reves bu filmde çok sönüktü ayrıca bu filme hiç olmamış yi nede herşeye rağmen izlemeye değer iyi bir film.

tdran avatar tdran 15 Ağustos 2008 21:53:08

jack nicholsona çok güzel oturan rol ve bunu mimikleriyle destekleyince çok güzel bir film çıkmış.partneri de iyi olmuş.birtek keanu reevesi yakıştırmadım filme.

hülya66 avatar hülya66 21 Mart 2008 13:31:03

8

Çok eğlenceli bir film. Jack Nicholson, aslında çok eğlenceli bir adam. Keaton da komedi filmlerinde oldukça iyi. Erkeğin yaşlanma sendromunu anlatan çok hoş film. İzlemenizi tavsiye ederim.

Sineperi avatar Sineperi 07 Kasım 2007 11:02:11

10

Senarist ve yönetmen Nancy Meyers bu sefer de çok iyi bir iş çıkartmış. Kadın-erkek ilişki türlerinden 3'ünü masaya yatırmış: Olgun erkek-genç kadın aşkı, olgun kadın-genç erkek aşkı ve iki olgun insan arası aşk. Bunu yaparken tiplemelere seçebileceğ i en uygun oyuncuları seçmiş: Jack Nicholson, Diane Keaton ve Keanu Reeves. Filmde olgun erkek-genç kadın aşkı viagrayla yürümektedir ve kalp problemleri ortaya çıkınca işler karışır. Genç erkek-olgun kadın aşkı hiç olmadığı kadar doğal anlatılmış. İki olgun insan arası aşk ise aşkın o yaşta da insana iyi geldiğini ama belki biraz daha fazla acıttığını anlatıyor. Filmin Türkçe'ye çevrilmiş ismi "Aşk'ta Herşey Mümkün" aslında bu filme orjinalinden daha çok yakışmış. "Aşk" geldiği zaman yaş, sosyal konum, kişisel prensip dinlemez, iki tarafı bir çırpıda eşitleyiverir ve siz buna isteseniz de karşı koyamazsınız!! Filmde bir tek detay var ki pas geçemedim: Olgun kadın bir yazardır ve yaşadıklarını kaleme alıp bir oyun yazar. Eh işte "Aşk"ın bir katkısı daha! En acısı bile insanı yaratıcı olmaya iter, çünkü mantık ve hesaplar ortadan kalkaaar, artık sadece çıplak dugular vardır.. Dikkat edin siz hangi zamanlarda üretken oluyorsunuz? :)

adikli 18 Nisan 2007 13:05:04

10

dıane keaton muhteşem bi kadın gencliğinde tanımak isterdim

Yandex.Metrica