İsyan

8,16

( 4 kişi yorum yaptı )

İsyan

(Equilibrium)

Sinema Filmi

2002

Libria'da insanlar arasında barış ortamı egemendir. Sistemin kuralları basittir: Mutlu olanlar, ağlayanlar tutuklanır. Yasak kitaplar okuyan, yasak resimlere bakanlar büyük günah işlemiş olur. Ve ilacını almayı unutanların hayatı sona erer.

“İsyan”ın sarsıcı fütüristik dünyası işte böyle bir dünya... Barışı sürdürmek için herkesin hisleri yok eden, insanları uyuşturan Prozium ilacından her gün belli dozda alması zorunludur. İlacı almayı reddedenler, samuraylar gibi eğitim almış özel polisler tarafından yakalanırlar.

Devletin üst düzey yöneticilerinden John Preston, sistemin ilaçlarını almayanları arayıp bulan ve cezalandıran bir nevi "papaz" gibi işlediğine inanmaktadır. Ama günün birinde kendisi ilacını almayı unutunca özgürlük için savaşma tutkusuyla dolu inanılmaz duyular dünyası nı keşfeder…

Yazar ve yönetmen Kurt Wimmer, ilk uzun metrajlı filmi olan “İsyan”da bilim-kurgu, aksiyon ve gerilimi başarıyla biraraya getiriyor. Filmin başrollerinde Dominic Purcell, Christian Bale, Sean Bean, Christian Kahrmann, John Keogh, Sean Pertwee, William Fichtner, Angus MacFadyen ve David Barrash yer alıyor. Filmin müzikleri Klaus Badelt imzası taşıyor.

İnsanoğlunun içindeki kin ve düşmanlık duygularını durdurmak için ne yapmak gerekir? Bunun cevabı beynimizde! Eğer arzu, tutku, kızgınlık, korku ve umut gibi duyguların yarattığı kargaşayı durdurabilirsek, toplumdaki karmaşa da son bulacaktır. Ama bir tablonun heyecen verici güzelliğini bilememek, hiç aşk acısı çekmemiş olmak nasıl bir şey olabilir?

“İsyan” yüksek nüfusuna karşın barış içinde yaşamakta olan bir dünya görüntüsü sunuyor. Savaşın çok uzak zamanlarda kaldığı bu dünya aynı zamanda müziğin, sanatın şiirin olmadığı; bu tür aktivitelerin ölümle cezalandırılacak büyük suçlar olarak görüldüğü; "ne hissediyorsun?" sorusunun asla cevaplanamadığı; bütün duyguların ölü olduğu bir dünyadır…

Bu dünyaya, duygusal hayatın tüm devinimlerini yaşamaya başlayan bir adam yerleştiren yönetmenin filme ilişkin sözleri şöyle: "Aslında bu film bir şeyler hissetmeyi yeni öğrenen bir adamın hikayesi. Bütün bu fütüristik Libria dünyası, bizim insanoğlunun o güçlü hikayesini anlatabilmemiz için oluşturuldu. Film Huxley, Orwell ve Bradbury filmleri gibi gelecek toplumunun örneklerini sunan filmlerden etkilendi. Ama bu film, insanı insan yapan duyguları keşfedişini anlatan hikayesini anlatıyor."


Künye

Yönetmen Kurt Wimmer
Senaryo
Yapımcı Bob Weinstein
Müzik Klaus Badelt
Görüntü Yönetmeni Dion Beebe
Vizyona Giriş Tarihi 02 Nisan 2004
Süre 107 dk
Tür Aksiyon, Bilim Kurgu, Gerilim
Özellikler Renkli
Ülke ABD

Firmalar

UIP (Dağıtımcı)

Son Yorumlar (4)

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 07 Haziran 2015 09:21:19

8

Değeri bilinmemiş harika bir bilimkurgu filmi karanlık atmosferi ve gerçekçi hikayesiyle türünün iyi bir örneği christian bale nin performansıda çok iyi kaçırılmaması gerek çok iyi bir film.

Haqan avatar Haqan 28 Mart 2013 17:54:34

Türünü sevenler için izlenilebilir bir filmi Pek tabi ki Christian Bale filmin de ötesine geçip kendine hayran bırakıyor

pleiadess avatar pleiadess 09 Ağustos 2012 20:17:01

9

çok beğendiğim filmler arasında , bol aksiyonlu, yer yer dram barındıran bir film, oyunculuklar zaten muhteşem , özellikle aksiyon sahnelerinde nefesinizi tutacaksınız : )) tavsiye edilir

leon_red avatar leon_red 15 Nisan 2008 22:54:04

10

matrıx,den daha iyi bir aksiyon isterseniz size fazlasını veren bir yapım C.B harika bir oyuncukul sergiliyor mutlaka seyredin.

Yandex.Metrica