Genç Hitler

7,50

( 1 kişi yorum yaptı )

Genç Hitler

(Max)

Sinema Filmi

2002

Yıl 1918, Birinci Dünya Savaşı sonrası… Münih’te yaşamakta olan herkesin kafasında geleceğe dair planlar şekillenmektedir.

Savaştan yeni dönen Max Rothman’ın önünde, hayal ettiğinden çok farklı bir gerçeklik vardır. Savaştan önce umut vaadeden bir ressamken, savaşta sağ koluyla birlikte birlikte resim yapma yetisini de kaybetmiştir. Savaşın ardından avant-garde bir sanat galerisi açar ve kısa süre içinde, George Grosz gibi sanatçılarla, önemli kolleksiyoncuları galerisine çekmeyi başarır. Adolf Hitler de, pek de başarılı sayılamayacak çalışmalarla galeriye gelir. Onun haline acıyan Rothman, Hitler’e dostça davranır.

Bir süre sonra Hitler, sanat ve politika arasında seçim yapma noktasına gelecektir.

Oscar adayı senaryo yazarı Menno Meyjes’in yazıp yönettiği “Max”, Meyjes’in ilk y önetmenlik denemesi. Filmde Max rolünde John Cusack’ı, Hitler rolünde ise Noah Taylor’ı izleyeceksiniz. Oyunculara eşlik eden isimler arasında Leelee Sobieski, Molly Parker, Ulrich Thomsen, David Horovitch ve Janet Suzman başı çekiyor.

Filmin yapımcısı Andras Hamori, senaryoyu ilk okuyuşunda her ne kadar etkilendiyse de, ailesinde geçmişte Naziler tarafından öldürülenler olması sebebiyle projeye pek sıcak bakmamış. Zira Hitler’in adı bile ailesinde ağza alınmayan bir sözcükmüş. Öte yandan, sinemada da Hitler’in bir klişe haline gelmiş olduğunu düşünmekteymiş. Ancak Meyjes ile yaptığı görüşmeler sonucunda bu düşüncelerden sıyrılarak filmi yapma kararı almış. “Zamanla, Hitler canavarını anlayabilmek için onun da insani yönünü göz önünde bulundurmak gerektiğini kavradım- geldiği yeri, sanattaki başarısızlığını ve kendisini 20. yy.ın – ve hatta belki de tüm tarihin- en korkunç şahsiyetine dönüştürmesini…”

Görüntü yönetimini Lajos Koltai’nin üstlendiği Kanada, Almanya, Macaristan, İngiltere ortak yapımı filmin müzikleri Dan Jones imzası taşıyor.


Künye

Yönetmen Menno Meyjes
Senaryo
Müzik Dan Jones
Görüntü Yönetmeni Lajos Koltai
Vizyona Giriş Tarihi 07 Mayıs 2004
Süre 106 dk
Tür Dram, Duygusal
Özellikler Renkli
Ülke Kanada Ingiltere Macaristan
Etiketler 1. Dünya Savaşı, 1920ler, Alman Subayı, Almanya, Artist, Daha Fazlası

Oynayanlar

John Cusack John Cusack Max Rothman
Noah Taylor Noah Taylor Adolf Hitler
Leelee Sobieski Leelee Sobieski Liselore von Peltz
Molly Parker Molly Parker Nina Rothman
Ulrich Thomsen Ulrich Thomsen Kaptan Mayr
David Horovitch David Horovitch Max'ın Babası
Janet Suzman Janet Suzman Max'ın Annesi
John Grillo (1) John Grillo (1) Nina'nın Babası
Anna Nygh Anna Nygh Nina'nın Annesi

Son Yorumlar (1)

f_ebru_b avatar f_ebru_b 06 Kasım 2008 21:49:11

10

film çok güzel.çok ilgi çekici ve izlenmeye değer.ressam hitler'in nasıl bir katile dönüştüğünü anlatıyor.bayıldım.

Yandex.Metrica