İbrahim Bey ve Kuran' ın Çiçekleri

8,57

( 3 kişi yorum yaptı )

İbrahim Bey ve Kuran' ın Çiçekleri

( Monsieur Ibrahim et les fleurs du Coran)

Sinema Filmi

2003

Alt sınıftakilerle, çeşitli dinlerden ve etnik gruplardan olanların beraber yaşadığı 1960’ların Paris’inde bir semtte, genç bir Musevi çocukla yaşlı bir Müslüman bakkal benzersiz bir arkadaşlık kurar...

Moses (Pierre Boulanger) aklî dengesi pek yerinde olmayan babasıyla beraber yaşamaktadır. Babası onunla fazla ilgilenememektedir ve Moses’da, çevredeki genelevlerdeki fahişelerle arkadaşlık kurarak ve Mösyö İbrahim’in (Ömer Şerif) köşedeki bakkalını ziyaret ederek zamanını geçirmektedir. İbrahim sakin ve ilginç bir adamdır ve göründüğünden daha çok şeyin farkındadır. Bir süre sonra Moses’ın babası intihar eder ve İbrahim onu evlat edinir. İbrahim, Moses’a Arap ve Müslüman olmanın farklarını öğretirken, Kuran’dan yaşam, aşk ve mutlulukla ilgili öğütler verir. Sonunda bir gün bakkala kili di vururlar, kırmızı bir spor araba ile İbrahim’in o uzak ülkesine, mevlevî dervişlerinin döndüğü, çiçeklerin, şiirin ülkesi olan Türkiye’ye giderler.

MÖSYÖ İBRAHİM VE KURAN’IN ÇİÇEKLERİ son yıllarda hem romanları hem de piyesleriyle Fransa'nın dünyadaki en popüler yazarlarından Eric-Emmanuel SCHMITT'in 2001 Fransız Akademisi Büyük Ödülünü kazanan çok satan romanı ve KURAN isimli oyunundan uyarlanmıştır.

"Ona âşıksın ama bu aşk sana ait. Seni bağlar. Aşkını reddetse bile bunu değiştirmez. Sadece bundan faydalanamaz hepsi bu. Senin sunduğun Moses, her zaman için senindir; gizlediğin ise sonsuza dek kayıptır!"

Ekip

Yapım Ekibi Nail Aydın (Set Amiri)

Firmalar

Chantier (Dağıtımcı)

Son Yorumlar (3)

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 22 Temmuz 2015 09:56:42

6

Temposu düşük bir film müslüman bir adamla musevi bir çoçuğun arkadaşlığı pek inandırıcı değil 1960 türkiyesi hiç inandırıcı olmamış yinede ortalama bir başarısı var ve ömer şerif iyi bir performans göstermiş izlenebilecek bir film.

Yuxel1907 avatar Yuxel1907 21 Mayıs 2009 12:21:05

10

Filmin bir bölümünde Türkiye'de var; seyredeğer hoş, sıcak bir film..

f_ebru_b avatar f_ebru_b 13 Ocak 2008 18:40:01

10

çok hoş bir filmdi.omar sharif çok iyidi.

Yandex.Metrica