Kasap

8,33

( 1 kişi yorum yaptı )

Kasap

(Chopper)

Sinema Filmi

2000

Amerikalıların Al Capone’u var, İngilizlerin de Kray kardeşleri. Ama dünyanın öbür ucundaki Avustralyalılar, farklı mizah anlayışlarını vurgulamak istercesine, efsane suç figürü olarak “Kasap” Mark Read’i çıkarmışlar.

“Kasap” filminin ilham kaynağı, Avustralya’nın belki de en azılı suçlularından “Kasap” Mark Brandon Read’in kendi yazdığı kitaplar. Yazar ve yönetmen Andrew Dominik bu ilk filminde, senaryoyu yazarken Read’in kitaplarından, polis kayıtlarından, mahkeme tutanaklarından gazete haberlerinden, ve “Kasap” Read’i tanıyan mahkum, polis ve gardiyanlarla yapılmış söyleşilerden yararlanmış.

“Kasap”, kendini ulusal kahraman ilan etmiş bir adam hakkında yapılmış cesur bir karakter ince lemesi, bir kara mizah örneği. Şiddet dolu ama bir o kadar da komik bu film, renkli hayalgücü ve eski moda çarpık mizah anlayışı sayesinde Avustralya’da kült figür haline gelmiş karmaşık ve zorba bir adamın hasta beyninin çok yönlü bir incelemesini yapıyor.

Filmin Konusu: Son derece dindar bir anneyle, geceleri dolu bir silahla uyumayı adet edinmiş asker eskisi bir babanın oğlu olan Kasap Read’in tek hayali, efsanevi bir suçlu olmaktır. Ama kader onu tuhaflıklarla dolu bir hayata sürükler.

Melbourne’de uyuşturucu satıcılarını haraca kesen “Kasap”, 16 yaşından itibaren hapse girip çıkmaya başlar. Kendisine otorite kuran babasından kurtulmak ve en iyi arkadaşı Jimmy Loughnan’a olan borcunu ödemek için, kurusıkı doldurulmuş bir tabancayla bir hakimi kaçırmaya teşebbüs eder. Sözde amacı, arkadaşının Melbourne’deki Pentridge Hapishanesi’deki, adı çıkmış, yüksek güvenlikli H kovuşundan kurtulmasını sağlamaktır. Bu amaç uğruna, yani H kovuşundan kurtulmak için kendi kulaklarını bile kestirtir.

Künye

Yönetmen Andrew Dominik
Senaryo ,
Yapımcı Al Clark , Michele Bennett
Müzik Mick Harvey
Görüntü Yönetmeni Geoffrey Hall
Vizyona Giriş Tarihi 20 Ağustos 2004
Süre 94 dk
Tür Biyografi, Dram, Gerilim
Ülke Avustralya
Etiketler Avustralya, Cezaevi, Cinayet, Çıplak Erkek, Çifte, Daha Fazlası

Oynayanlar

Eric Bana Eric Bana Mark Brandon Read
Simon Lyndon Simon Lyndon Jimmy Loughnan
David Field David Field Keithy George
Daniel Wyllie Daniel Wyllie Bluey
Bill Young Bill Young Downie
Vince Colosimo Vince Colosimo Neville Bartos
Kenny Graham Kenny Graham Keith Read
Kate Beahan Kate Beahan Tanya
Serge Liistro Serge Liistro Türk Sammy
Pam Western Pam Western Tanya'nın Annesi
Garry Waddell Garry Waddell Kevin Darcy
Brian Mannix Brian Mannix Ian James
Skye Wansey Skye Wansey Mandy
Annalise Emtsis Annalise Emtsis Shazzy
Johnnie Targhan Johnnie Targhan Paul

Firmalar

Barbarianturk (Dağıtımcı)

Son Yorumlar (1)

erdem-polat@hotmail. 08 Eylül 2007 10:53:09

10

eric bana tek kelimeyle harika oynadı.kasap mutlaka izlenmesi gereken filmlerden, filmin dvd si alın ve izleyim.
yüksek temposu ve komik sahnelerle kasap eric bananın oscarlık performansıyla film hakettiği değeri 20 yıl sonra alır.ben filmi 5 kez iz ledim.yazan erdem ay

Yandex.Metrica