Fahrenheit 9/11: Kazan Kaynıyor

8,45

( 2 kişi yorum yaptı )

Fahrenheit 9/11: Kazan Kaynıyor

(Fahrenheit 9/11)

Sinema Filmi

2004

“Fahrenheit 9/11” Akademi ödüllü film yapımcısı Michael Moore’un, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde fırtınalar koparan ve koparmaya devam edecek gibi görünen çarpıcı ve sarsıcı yeni filmi.“Bowling for Columbine” filmiyle aldığı harika eleştiriler ve kazandığı büyük popüler başarıdan sonra, Moore, kendine özgü mizah tarzı ve ısrarcı tutumu ile Bush hükümetinin dış politikası hakkında korkusuz bir araştırmaya girişti.

Ender görüntüleri, uzmanların ifadelerini ve kendisine özgü zor sorulara verilen cevapları birleştirerek avını gerçekleştirdi. Film bu günlerde Amerika’nın karşı karşıya olduğu en ateşli konuları ele alıyor. Michael Moore, 9/11’deki Suudi Arabistan bağlantısını görmezden gelip, Irak’la savaşa balıklama dalan Geor ge W.Bush ve yakın çevresine kuşkucu bir yaklaşımla yöneliyor.

Tartışmalı 2000 seçimine düşen gölge ile yola çıkan Moore, Başkan George W Bush’un, başarısız Texas’lı petrolcünün, özgür dünyanın liderliğine giden beklenmedik yükselişinin izini sürüyor. Bush ailesinin ve iş ortaklarının Suudi kraliyet ailesi ve Bin Ladin ailesi ile yakın bağlarını sergileyip, Başkanın “Pandora Kutusu”nun kapağını açıyor. 9/11’den (11 Eylül 2001) günler sonra, Bin Laden ailesinin, ülkeden FBI soruşturması yapılmadan uçmalarını bu bağların sağlayıp sağlamadığını sorguluyor.

Moore, aynı zamanda ulusal güvenlikteki sapmayı, yönetimdeki tutarsızlıkları ve ABD ulusunun terör alarmı ile devamlı bir korku ve baskı altında tutulduğunu hayretle gözlediğini belirtiyor ve çıkartılan “Vatanseverlik Yasası” nın en temel sivil hakları ihlal etmesini de bir o kadar hayret verici bulduğunu bütün dünyaya ilan ediyor.

Fahrenheit 9/11,
Çok gerçekçi,
Zaman zaman komik,
Aşırı derecede tahrik edici
ve
Fazlasıyla eğlendirici (!)

Ödüller

FIPRESCI Ödülü (57.Cannes Film Festivali-2004)

En İyi Film (57.Cannes Film Festivali-2004)

Firmalar

Umut Sanat (Dağıtımcı)
Toplam İzleyici 65.457

Son Yorumlar (2)

capone avatar capone 03 Mayıs 2020 20:04:40

9

belgeselin ilk yarısı al gore'un zaferinin çalınarak nasıl bush'un yönetime geldiğini ve bağlantılarının nerelere getirildiğini gösteriyor. aslında bush'un gözümüze nasıl bir kaybeden olduğunu daha gerçek bir şekilde görüyoruz. arapların nasıl nefret edilesi bir toplum olduğunu ve bin ladin ailesinin abd'deki faaliyetlerini, üst düzey arap yetkilerinin abd'deki konumu gösteriliyor. 2.yarısı ise abd için hiçbir tehdit oluşturmamış ırak'ın işgali ve ırak halkının yürek sızlatan görüntüleri çoğunlukla gösterilmiş. izlenmesi gereken önemli bir yapım... politikanın yanlış ellerde neye mal olacağını apaçık izliyoruz.

enginyuksel1982 avatar enginyuksel1982 23 Kasım 2014 20:11:52

10

bu belgeseli izledikten sonra Amerikan emperyalizmine olan nefretinizi daha iyi anlayacaksınız 10/10

Yandex.Metrica