Ben, Robot

7,79

( 9 kişi yorum yaptı )

Ben, Robot

(I, Robot)

Sinema Filmi

2004

Will Smith dedektif Del Spooner rolü ile bir yüksek teknoloji gerilimi olan I,ROBOT’da. I,ROBOT kısa hikayeleri ile dünya edebiyatının hayal gücünü zorlayan Isaac Asimov’un eseri...

Yıl 2035, teknoloji ve robotlar günlük hayatın güvenilir ve vazgeçilmez unsurlarıdır. Bu güvenin kırıldığını ve sistemin yanlış bir yere gittiğini yalnızca bir kişi fark eder ve tüm sisteme tek başına karşı koyar...

I, ROBOT inanılmaz görsel efektler ve daha önce sinema sektöründe kullanılmamış bir teknolojiyi robotları canlandırmak ve hikayenin gerçekçi yüzünü ortaya koymak amacıyla beyaz perdeye taşıyor. Ana karakter olan Sonny cinayetlerin anahtarını taşıyan özel bir robottur ve belki de insan ırkının varoluşu onun ellerindedir. Bunun yanında sinema tarihinin en gerçek, duygusal anlamda ta mamlanmış ilk ve tek 3 boyutlu CGI karakteridir.

Filmin yönetmenliğini Alex Proyas (Dark City, The Crow) üstlenmiştir. Yönetmen daha önce sıradışı bir yapım olan Chicago - circa 2035’da robotların tamamen topluma adapte oldukları bir hikayeyi beyaz perdeye aktarmıştı. Başrolleri Bridget Moynahan ve Will Smith’in paylaştıkları filmde Bruce Greenwood, Chi McBride, Alan Tudyk, James Cromwell’i ise diğer rollerde izleyeceğiz.

I, ROBOT bir David Entertainment Company / Laurence Mark / Overbrook Films Yapımı, yapımcılığı Laurence Mark, John Davis, Topher Dow ve Wyck Godfrey üstleniyorlar.

Kamera arkası ekibinde ise Görüntü Yönetmeni Simon Duggan (Garage Days, The Interview), Yapım Tasarımcı Patrick Tatopoulos (Dark City, Independence Day), Kurgu Richard Learoyd (Garage Days, Dark City), Armen Minasian (Daredevil) and William Hoy, A.C.E. (We Were Soldiers), Müzik Marco Beltrami (Terminator 3: Rise of the Machines) ve Kostüm Tasarımı Elizabeth Keogh Palmer (Dark City) görev alıyorlar.

Oscar Ödüllü görsel efekt uzmanı John Nelson (Gladiator) filmde 1000’in üzerinde özel efekt kullanarak Sonny’i özel bir robot haline getirmiş. Robotların tasarımı ise Patrick Tatopoulos’a ait.

Oynayanlar

Will Smith Will Smith Del Spooner
Bridget Moynahan Bridget Moynahan Susan Calvin
Alan Tudyk Alan Tudyk Sonny
James Cromwell James Cromwell Dr. Alfred Lanning
Bruce Greenwood Bruce Greenwood Lawrence Robertson
Adrian Ricard Adrian Ricard Büyükanne
Chi Mcbride Chi Mcbride John Bergin
Jerry Wasserman Jerry Wasserman Baldez
Fiona Hogan Fiona Hogan V.I.K.I.
Peter Shinkoda Peter Shinkoda Chin
Terry Chen Terry Chen Chin
Shia LaBeouf Shia LaBeouf Farber
Mesut Uz Mesut Uz Türkçe Seslendirme

Ekip

Efektler Metin Güngör (Görsel Efektler)
Diğer Brian Ho (Dublör)
Paul Wu (Dublör)

Firmalar

Özen Film (Dağıtımcı)

Son Yorumlar (9)

enginyuksel1982 avatar enginyuksel1982 11 Kasım 2014 13:40:32

7

ilginç konu güzel oyunculuklar kaliteli yapım 7/10

fahri.07 avatar fahri.07 16 Mayıs 2014 20:38:34

9

Gerçekten harika bir bilimkurgu filmi.filmdeki bütün diyaloglar senaryoyla bağlantılı olması daha güzel olmuş böylece boş konuşmalara ve gereksiz sahnelere yer verilmemiş.aksiyon sahneleri ise gayet güzel işlenmiş.filmin senaryosu ve filmde geçen ola ylar genellikle mantık çerçevesinde değerlendirilmiş.filmin bazı sahneleride alıştığımız gelecek filmlerindeki sahneleri anımsatıyor.Will Smithi pek izlemesemde bu filmdeki oyunculuğunu beğeniyorum.bu arada yönetmen Alex Proyasıda müthiş çekimlerinden dolayı takdir ediyorum.sonuç olarak harika bir bilimkurgu filmi ve mutlaka izlenmeli 10/9

fdts avatar fdts 28 Haziran 2009 18:44:06

9

akıl dolu bir filmdi will smith çok başarılı bir iş çıkarmıştı.

Özmekik 18 Haziran 2008 21:21:06

           Yaratıcı bir film. İlerde böyle bir dünya istemem ama gene de izlenmeye değer. Gerçeküstü deyip geçmemek lazım. Arada bir hayallere de dalmak lazım... 

leon_red avatar leon_red 27 Mayıs 2008 21:43:05

hayal dünyasının hayallerinde yaşayan hiç bir gercekclik taşımayan tamamen kurgu bu kadar gercekten uzak olması bu yapım acısından ne kadar basit oldugunun en acık göstergesi.

malcolmx avatar malcolmx 21 Mayıs 2008 10:31:05

10

mukemmel bi sey olmus bence.. vizyona girdiginde antalya migrostaki cinebonus 5. salonda  (bilenler bilir :)) izlemistim, mukemmeldi, ruya gibiydi.. defalarca da izledim, dvd koleksiyonumda mevcut..

Yandex.Metrica