Medusa Darbesi

8,45

( 13 kişi yorum yaptı )

Medusa Darbesi

(The Bourne Supremacy)

Sinema Filmi

2004

Çin Başbakan Yardımcısına suikast düzenleyen kimliği belirsiz katiller, olay yerine efsanevi CIA tetikçisi Jason Bourne’a ait bir telefon kartı bırakarak kayıplara karışırlar. Olayı incelemeye alan müfettişler, öldüğü sanılan Bourne’un hala hayatta olabileceğinden kuşkulanırlar.

Oysa Amerikan hükümeti ve CIA yetkilileri, Jason Bourne’un bu olayla ilgisi olmadığını bilmektedir. Çünkü aslında Bourne diye birisi yoktur ve hiç yaşamamıştır. Bu isim, artık emekli olmuş David Webb adlı bir gizli ajanın kullandığı kod adından başka bir şey değildir. Jason Bourne kimliğini çalan birisinin bunu suikast için kullandığı bellidir.

Kendi ismiyle cinayetler işlendiğini öğrenen Jason Bourne, ilk anda bu olaya karışmak istemez. Sevdiği kadın Marie (Franka Potente) ile casuslar düny asından uzak huzurlu bir yaşam sürmektedir. Ancak bu mutlu ilişkinin devamlılığını sağlamak için çevrenin dikkatini çekmemek ve her zaman gözlerden uzak olmak zorundadırlar.

Hatırlayamadığı geçmişiyle ilgili kabuslardan yakasını kurtaramayan Bourne, çareyi şehirden şehire göç etmekte ve Marie’yi de yanında götürmekte bulmuştur. Kuşkulandığı bir yabancının tek bir bakışı, "pardon, yanlış numara" denilerek kapatılan her telefon bile şehir değiştirmek için yeterli bir sebeptir. Artık geride bıraktığını umduğu geçmişinin girdabına kapılması an meselesi olduğu için bunların hepsi dikkate alınması gereken birer tehdit işaretidir.

Son yaşadıkları evin yakınında bir casusun boy göstermesi üzerine Bourne ile Marie’nin yaşamı bir kez daha alt üst olur. Geçmişin kapıya dayanması karşısında tek seçenek kaçıp gitmektir. Ancak Treadstone isimli gizli örgüt tarafından yaratılarak soğukkanlı profesyonel katile dönüştürülen Jason Bourne’un sevdiği kadının kaçırılması üzerine bir kez daha casuslar arasındaki kanlı savaşa katılmak zorunda kalacaktır. Dünya çapında gelişecek yepyeni bir kedi-fare oyununun startı verilmiştir ve bu noktada kaçması değil, örgüte geri dönmesi gerekir.

Jason Bourne iki yıl önce o ölümcül dünyadan çıkıp giderken bir söz vermişti. Örgütten herhangi bir kişi onunla iletişim kurduğu takdirde gerekeni yaparak geri dönecekti. Şimdi artık o dünyadan çağrı geldiğine göre Jason Bourne’a da sözünü tutmak düşer. Bundan sonrasında sevdiği kadının hayatını kurtarmak, esrarengiz sukastçiyi ele geçirmek ve uluslararası casusluk dünyasının tehlikeli ortamlarında fark edilmemek için ölümcül yeteneklerini kullanacaktır.

Universal Pictures’ın sunduğu "The Bourne Supremacy"nin yönetmenliğini, "Bloody Sunday" adlı çalışmasıyla ünlenen İngiliz yönetmen Paul Greengrass üstlendi. Senaryosunu Tony Gilroy’un yazdığı film, Robert Ludlum’un aynı adlı kitabından uyarlandı. Yapımcılığını Frank Marshall, Patrick Crowley ve Paul L. Sandberg birlikte gerçekleştirdi.

Dünyanın çeşitli ülkelerindeki egzotik mekanlarda çekilen "The Bourne Supremacy"nin baş rollerinde Matt Damon, Franka Potente, Brian Cox, Julia Stiles, Gabriel Mann ve Danny Zorn kamera karşısına geçtiler. Serinin ilk filmi "The Bourne Identity"de de rol almış olan bu oyuncuların yanısıra kadroya Tom Gallop, Karl Urban ve Joan Allen da katıldı.

"The Bourne Supremacy"nin görüntü yönetmenliğini Oliver Wood, prodüksiyon tasarımlarını Dominic Watkins, kurgusunu Christopher Rouse ve Richard Pearson, kostüm tasarımlarını Dinah Collin üstlendi. Müziklerini John Powell hazırladı.

Firmalar

UIP (Dağıtımcı)

Son Yorumlar (13)

black_eagle_47 avatar black_eagle_47 21 Eylül 2013 16:31:54

8

Kanımca üçlemenin en iyi filmi. Rusya'dan İspanya'ya kadar tüm Avrupa kıtasını dolaşmışlar. Matt Damon ajan rolü için biçilmiş kaftan. Serinin 4. filmi de çıktı ama baş rolün değişmesi hiç iyi olmadı. İlk üç filmden sonra devam etmemeliydi.

Hakan_Irızak avatar Hakan_Irızak 14 Ekim 2012 21:05:37

9

Mükemmel bir aksiyon..en iyilerden

baran34 avatar baran34 22 Haziran 2012 14:49:06

9

  Kaliteli yapımlar ekip işidir. Yönetmeninden figüranına, yapımcısından ışıkçısına kadar ayrılmaz bir bütünün parçalarıdırlar. Bu filmde hepsi elinden geleni yapmış. Yapımcısı 75 milyon dolar bütçe ayırmış oyuncularda hakkını vermişler. Matt Damon i stisnasız James Bourne rolüyle bütünleşmiş. İlk filmde kimlik arayışına giren Bourne; serinin ikincisinde finalde gerçek kimliğini öğreniyor. Sevgilisi Mary'nin öldürülüşüne tanıklık eden Bourne intikam için kendini kullanan derin örgütle hesaplaşma işine girişiyor. Aksiyonun had safhada olduğu bu yapımda da yine dövüş sahneleri ve araba kovalamacaları adrenalini üst seviyelere taşıyor.

rasim78 avatar rasim78 25 Şubat 2009 01:58:02

9

üçlemenin yine güzel filmelrinden biri.

osman_srln avatar osman_srln 03 Ağustos 2008 18:08:08

10

mükemmel bir film

35izmirli35 avatar 35izmirli35 15 Mayıs 2008 18:51:05

serinin 2. filmi diğer 2si kadar güzel gerçekten kaliteli

Yandex.Metrica