Köy

7,34

( 9 kişi yorum yaptı )

Köy

(The Village)

Sinema Filmi

2004

19. yüzyıl sonunun bütün özelliklerini taşıyan kasabada herşey tablo güzelliğindedir. Kasaba halkı cennet gibi bir ortamda uyum içinde yaşamaktadır. Dış dünyaya kapalı yaşayan bu halkın elinde kasabayı çevreleyen ormanda barınan yaratıklarla ilgili ürkütücü bilgiler vardır.

Kasaba halkı tarafından "Hakkında Konuşmadıklarımız" şeklinde tanımlanan bu yaratıklardan gelen tehditle insanların huzuru bozulur. Ormanda pusuya yatmış görünen şeytani güçlerin yarattığı korkuyu şiddetle hissetmeye başlarlar. Ancak hiçbirisi ormanın derinliklerine girip orada neler olduğunu görmek gibi tehlikeli bir maceraya atılma cesaretini kendisinde bulamaz.

Kasabanın meraklı gençlerinden Lucius Hunt (Joaquin Phoenix), büyüklerinin uyarılarına rağmen kasaba sınırlarının ötesine geçip bilinmeyeni keşfetme arz usuyla yanıp tutuşmaktadır. Kasaba lideri Edward Walker (William Hurt), ormanda bekleyen tehlikeler konusunda onu uyarır. Lucius´un annesi Alice Hunt da (Sigourney Weaver) oğluna kasabadan uzaklaşmamasını, böylelikle dış dünyada var olan tehlikelerden uzak durabileceğini söylemektedir.

Kasabada Lucius´un kararlı yapısını paylaşabilen sadece iki kişi vardır. Bunlardan birisi kasabanın güzel ve cesur kızı Ivy Walker (Bryce Dallas Howard); diğeri ise Noah Percy (Adrien Brody) adlı psikolojik sorunlu bir gençtir. Kör bir kız olan Ivy Walker´ın korkusuz yapısı ve algılama yeteneğinin üst düzeyde olması onu Lucius´un gözünde adeta ilah yapmıştır.

Lucius ile Noah, Ivy´e tutku derecesinde saygı duyarlar. Ancak genç kızın kalbinde sadece bir tanesi için yer vardır. Genç kızdaki bu tutkulu yapı, onu sürekli olarak ürkütücü gerçeklerin su yüzüne çıktığı yasaklanmış yollara doğru yönlendirmektedir.

Ormandaki uğursuz yaratıkların günün birinde harekete geçmesi üzerine kasabada tam bir kaos ortamı başlar. Kasaba halkı ile yaratıklar arasındaki ateşkes artık sona ermiştir. Bundan sonrasında insanları ancak ve ancak cesur birisinin ortaya çıkması kurtarabilecektir.

Touchstone Pictures´ın sunduğu "The Village"in yönetmenliğini, "Signs - İşaretler", "Unbreakable - Korkusuz" ve "The Sixth Sense - Altıncı His"in Hint asıllı yönetmeni M. Night Shyamalan üstlendi. Senaryosunu da Shymalan´ın yazdığı filmin yapımcılığını Scott Rudin ile Sam Mercer gerçekleştirdi. Başrollerinde Oscar adayı aktör Joaquin Phoenix; ilk kez bu filmle kamera karşısına geçen genç kadın oyuncu Bryce Dallas Howard; Oscar ödüllü aktörler Adrien Brody ve William Hurt ile Oscar adayı tecrübeli kadın oyuncu Sigourney Weaver oynadılar.

Oynayanlar

Bryce Dallas Howard Bryce Dallas Howard Ivy Walker
Joaquin Phoenix Joaquin Phoenix Lucius Hunt
Sungun Babacan Sungun Babacan Edward Walker Seslendirme
Adrien Brody Adrien Brody Noah Percy
William Hurt William Hurt Edward Walker
Sigourney Weaver Sigourney Weaver Alice Hunt
Brendan Gleeson Brendan Gleeson August Nicholson
Cherry Jones Cherry Jones Bayan Clack
Celia Weston Celia Weston Vivian Percy
John Christopher Jones John Christopher Jones Robert Percy
Frank Collison Frank Collison Victor
Emin Yaraç Emin Yaraç Türkçe Seslendirme
Cüneyt Yağız Öner Cüneyt Yağız Öner Türkçe Seslendirme
İlham Erdoğan İlham Erdoğan Türkçe Seslendirme
Hüseyin Özay Hüseyin Özay Türkçe Seslendirme
Uğur Taşdemir Uğur Taşdemir Noah Seslendirme
Faruk Akgören Faruk Akgören Robert Seslendirme
Burcu Güneştutar Burcu Güneştutar Türkçe Seslendirme
Figen Harman Figen Harman Türkçe Seslendirme
Gülseren Gürtunca Gülseren Gürtunca Türkçe Seslendirme
Arzu Doğan Arzu Doğan Ivy Walker Seslendirme
Fatih Özacun Fatih Özacun Türkçe Seslendirme
Judy Greer Judy Greer
Jayne Atkinson Jayne Atkinson
Rıdvan Çelebi Rıdvan Çelebi Türkçe Seslendirme
Tülay Duygulu Tülay Duygulu Türkçe Seslendirme

Firmalar

UIP (Dağıtımcı)

Son Yorumlar (9)

darkdewil55 avatar darkdewil55 16 Aralık 2016 23:48:35

Korku filmi değil !!! GİZEMLİİİ

Arkadaşlar film başlangıcından sonuna kadar gizemli bir kurguda ilerliyor ve film sonuna doğru geldiğinde müthiş bir süprizle karşılanıyor. Süpriz sevenler için tavsiye edilecek bir yapıt.

İyi seyirler...

vitruvian avatar vitruvian 28 Şubat 2015 10:51:14

8

İşte sinemadan biraz anlayan ve anlamayanın ayrıldığı nokta. M. Night Shyamalan denince hep korku türünde yapıtlar bekleniyor tabi ki bu filmde de bu ögeler oldukça dikkat çekiyor. Yönetmenin tüm filmlerinde, her ne kadar gerilim filmi olarak lanse e dilse de, duygusallık ve insan psikolojisi hakim. Ortada çok güçlü bir mesaj var. Modern ve yozlaşmış yaşamın ve buna bağlı sıradanlaşan ve bencilleşen insan ilişkilerinin dışında kalmaya çalışan birçok günümüz insanı, filmdeki gibi bir yaşam süremese de bu tür bir yaşamın özlemini duyduğu kesin. Bu ana konsepti film, gerçekten çok iyi ve çok zeki bir senaryoyla betimlemiş. Bu güçlü mesajı bu tür bir anlatımla dile getirmek belki çoğumuza saçma gelebilir. Ama izleyicinin korku filmi olarak düşündüğü senaryo mantığı; aslında günümüz insanının günümüz yaşamından nasıl korktuğunun güçlü bir anlatımını yapmış. Filmde daha önemli olan nokta şiirsellik ve alt katmanda sisteme verdiği ince mesajlar bunun dışında "Aşk" ın gücü de anlatılmak istenmiş. Bence yönetmenin en iyi filmi bile olabilir bu yapıt. Acımasız sistemin dışında kalmış insanlar tarafından bir şekilde hayatlarında ki önemli ve sevdikleri bazı insanların çeşitli şekillerde katledilmesiyle artık huzur arayan insanların toplu şekilde bu hayatın pisliklerinden bu hayatın ve düzenin bütün nimetlerinden fedakarlık edercesine sıyrılışları anlatılıyor filmde. Bunun dışında kendi halinde iki insanın birbirine inanılmaz bağlılıkları ve insanların güvenlikleri için bile olsa başka insanları hayatlarıyla oynamalarının doğru olup olmadığı irdeleniyor. Kısada olsa filmin ilginç tarafı da bu aslında sevdikleri insanların iyilikleri için bu medeniyetten uzak hayatı seçen ve bunu onlara da seçtiren şahsiyetlerin ret ettikleri düzenden pekte farklı hareket etmedikleri.. Harika bir gerilim. Oyunculuklar mükemmel. Adrien Brody öyle bir performans sergiliyor ki, kelimelerle anlatmak gerçekten mümkün değil. Fragmanına aldanıp katıksız bir korku filmi bekleyerek izlerseniz sıkılmanız hatta filmi yarısında kapatmanız mümkün.

çetrefil 28 Mart 2011 13:43:03

gereksiz ve saçma bir konusu vardı bence,,her ne kadar gerilim yaratmaya calışsalarda,,

germiyanizm avatar germiyanizm 03 Nisan 2009 12:31:04

hayret bişey ya. bende bişey var heralde. ben çok beğendim ve koorktum. neyse bi daha izliyeyim bari...

@yL!NnN avatar @yL!NnN 21 Haziran 2008 22:08:06

10

ben hatırlıyorumda izlediğim zamanlarda izlemeden önce gerilim türü vs. dendi ama ben hiç gerilmemiştim nedense:S

zuhtuural avatar zuhtuural 21 Mart 2008 22:23:03

4

iyi bir film aldığımı umarak ekran karşısına geçip son derece sıkıcı,kötü,basit  olduğunu gördüğüm son yılların çekilmiş en berbat çalışmalarındandı sonu ise tam bir felaket herhalde daha kötüsünü ben çekerdim yazık izleyerek geçirdiğim saatlere .

Yandex.Metrica