Bir Mucizedir Yaşamak

8,22

( 4 kişi yorum yaptı )

Bir Mucizedir Yaşamak

(Zivot je cudo)

Sinema Filmi

2004

Bosna 1992. Belgradlı Sırp mühendis Luka, opera sanatçısı olan karısı Jadranka ve oğulları Milos ile her yerden uzak bir köye yerleşir. Luka bölgeyi turist cennetine çevirecek tren yolunu inşa etmeye hazırlanıyordur. Kendini işine kaptırmış Luka savaşın ısrarlı gürültüsüne kulaklarını tıkamıştır. Çatışma patlak verdiğinde Luka’nın hayatı altüst olmuştur. Jadranka bir müzisyenin kollarında ortadan kaybolurken, oğlu Milos cepheye çağırılmıştır. Luka doğuştan iyimserliğiyle ailesinin dönmesini bekler ama Jadranka geri gelmez, Milos ise esir düşer. Sırp ordusu Luka’yı Müslüman bir esir olan Sabaha’nın bekçiliğine atar. Kısa zamanda Luka Sabaha’ya aşık olur ama kadın Sırp bir esirle takas edilecektir. Oğlu Milos’la.

Kusturica hala faal, yaratıcı ve başarılı Avru palı sinemacılardan biri. Başlangıç filmi “Dolly Bell’i Hatırlıyor Musunuz?”la 1981’de Venedik’te en iyi film dalında Altın Aslan kazanmasından bu yana Emir’in büyük film festivallerinde ödül kazanma konusunda kusursuz bir devamlılığı var. “Babam iş gezisindeydi” filmi 1985’te Cannes’da Altın Palmiye kazandı. “Çingeneler zamanı” aynı festivalde 1988’de en iyi yönetmen ödülünü aldı. Berlin’de 1993’te “Arizona Rüyası” ile koleksiyonuna Gümüş Ayı’yı ekledi. 1995’te “Underground” ile Cannes’da ikinci Altın Palmiyesini kazandı. Emir sonra 1998’de “Kara Kedi, Beyaz Kedi”yi Venediğe götürdü ve Gümüş Aslan ile döndü. 2001de belgesel film yapmaya başladığında 1986’dan beri Emir’in gitar çaldığı çingene tekno-rock grubu No Smoking orkestranın turlarda yaşadıklarını anlattığı “Süper 8 Hikayeleri” ile Chicago uluslararası film festivalinde en iyi belgesel film dalında gümüş plaket kazandı.

Künye

Yönetmen Emir Kusturica
Senaryo ,
Müzik Emir Kusturica
Görüntü Yönetmeni Michel Amathieu
Vizyona Giriş Tarihi 01 Ekim 2004
Süre 154 dk
Tür Dram, Duygusal, Komedi, Müzikal, Savaş
Ülke Fransa
Etiketler Balkan, Tren Daha Fazlası

Oynayanlar

Slavko Stimac Slavko Stimac Luka Djuric
Natasa Solak Natasa Solak Sabaha
Vesna Trivalic Vesna Trivalic Jadranka Djuric - Luka's wife
Vuk Kostic Vuk Kostic Milos Djuric
Aleksandar Bercek Aleksandar Bercek Veljo
Stribor Kusturica Stribor Kusturica Kapetan Aleksic
Mirjana Karanovic Mirjana Karanovic Nada
Branislav Lalevic Branislav Lalevic Radovan, predsednik
Nikola Kojo Nikola Kojo Filipovic
Davor Janjic Davor Janjic Tomo Krtola
Adnan Omerovic Adnan Omerovic Esad
Obrad Djurovic Obrad Djurovic Vujan
Dana Todorovic Dana Todorovic Cimbalista
Dr. Nele Karajlic Dr. Nele Karajlic SFTV reporter (as Danica Todorovic
Vanessa Glodjo Vanessa Glodjo Bolnicarka

Ekip

Diğer Emine Sarıçoban (Set Teknisyeni)

Firmalar

Umut Sanat (Dağıtımcı)
Toplam İzleyici 29.095

Son Yorumlar (4)

gecedensonra avatar gecedensonra 13 Nisan 2010 14:13:04

7

evet hayat bir mucizedir doğrudur...lakin kusturıca nın filmde gösterdiği hayat ne kadar mucizedir ben anlamadım anlayan varsa biri bana anlatsın! kusturıca nın hayattan anladığı mucize nedir? yada filme neden bu ismi koymuştur? yoksa kusturıca da mı gişe hasılat peşine düşmüştür bu film adı ile dedirtti bana. tamam filmdeki çarpık yaşamlar savaş ortamı aşk sevgi,intahar girişimleri,çingeneler, müzik eğlence ,balkanların  eşsiz doğa  görüntüleri falan da bir mucize? göremedim en azından ben.filmdeki futbol sahneleri bizi kusturıca nın 2008 yılında maradona olan maradona by kusturıca filmi öncesinde haberdar eder gibiydi sanki.neyse uzatmadan filmden bir kaç replik vererek bitirmek istiyorum:kadın sorar antrenöre:dünya bir oyun sahnesidir sözü kime ait? antrenör bilmez . kadın ipucu olarak baş harfinin ş olduğunu söyler adam yine bilmez kadın cevap verir :şekspir. adam der: ingiliz ligini izlemem ki! maç biter partizan kazanır antrenör şöyle der: hanımefendi senin ş şampiyonluğu çarıştırıyor, partiznın buna ihtiyacı var.askerlik bir vatani görev değil bu bir savaş!.gittikçe gönlünde yer alıyorum senden nasıl ayrılacağımı bilmiyorum......

tdran avatar tdran 11 Ağustos 2008 21:40:08

dünyadan soyut sadece aşkla varolabilen insanlar.

mary belcha 22 Mart 2008 12:19:03

8

bu filmi izlerken niye tüylerim diken diken oluyo emir kustarica mucize filmler çekmeye devam ediyo

zapatatist 24 Ağustos 2006 18:25:08

10

eğlence hüzün aşk sevgi herşey bu filmde.film müzikleriyle oyuncularıyla ve tabiki yönetmeniyle bütünlük içinde.kesinlikle izlenmesini tavsiye ederim.

Yandex.Metrica