İhtiyar Delikanlı

7,70

( 18 kişi yorum yaptı )

İhtiyar Delikanlı

(Oldboy - Oldeuboi)

Sinema Filmi

2003

Birinci Bölüm: “Bu adam kim ve benden neden bu kadar nefret ediyor?”

Karısı ve tatlı bebeği ile birlikte yaşayan Oh Dae-Su adında sıradan bir adam 1988’de bir gün evinin önünden kaçırılır. Sonra uyanır ve kendini özel yapılmış bir hücrede bulur. Durumunu anlamaya çalışırken TV’de haberleri izler ve sevgili karısının vahşi şekilde öldürüldüğünü görerek şok geçirir. Polis cinayet yerinde kanını bulduğu Dae-Su’dan şüphelenmektedir. Haberin şokundaki Dae-Su kolunu inceler ve bir iğne izi bulur. İntihar etmeyi dener, ama başarısız olur. Zaman geçtikçe başka insanların sorun yaşamasına ya da acı çekmesine neden olmuş davranışlarını yazmaya başlar. Kendi kendine söylenir “Çok fazla insana acı verdim ve eminim beni hapsedip karımı öldüren adam onlardan biri.& #8221; O zamandan itibaren kendisini hücrenin karanlığına alıştırıp beynine ve vücuduna idman yaptırır. Mutlu hayatını yok eden adamdan intikam alacağına yemin eder. Uzun mahkumiyetini belli etmek için vücudu dövmelerle kaplanır. Odaya uyku gazı sıkılır ve Dae-Su kendinden geçer.

İkinci Bölüm: 2003 Hapsedilmiş bir adam. “Seni hücreye neyin soktuğunu hatırla!”

Dae-Su kendine geldiğinde, para dolu bir cüzdan ve bir cep telefonu ile serbest kaldığını görür. Dae-Su bir Japon lokantasında yemek yerken yabancı bir adamdan telefon gelir ve bu adam ondan neden hapsedildiğini anlamasını ister. Adam telefonu kapattıktan sonra Dae-Su baygınlık geçirir ve ardından başka birinin evinde uyanır. Yemek yediği Japon lokantasındaki bir aşçı olan Mido adında genç bir kadının evidir burası. Dae-Su, Mido’ya 15 yıllık esaretini anlatır ve Mido içtenlikle ağlar. İntikamını alması için ona yardım sözü verir. Mido’nun yardımıyla Dae-Su, ona kin besleme ihtimali olan değişik insanları ziyaret eder ama çabaları boşa çıkar. Bir gün Evergreen lakabını kullanan bir adam internette Mido’ya ulaşır ve Dae-Su’ya selam söylemesini ister. Dae-Su sonunda hapsedildiği özel hücreyi bulur. Orada eline bir kaset geçer. Kasette sadece şu vardır: “Oh Dae-Su’nun 15 yıllık hapsi. Çok fazla konuşuyor…” Yeterince ipucu bulamayan Dae-Su, Evergreen adını kullanan adamın peşine düşer. Bu ipucu meyve verir ve onu kaçıranla yüz yüze gelir. Adam Dae-Su’ya, onu öldürürse neden hapsedildiğini asla öğrenemeyeceğini söyler. Ve bir oyun teklif eder. Eğer Dae-Su 5 gün içinde hapsedilmesinin gerçek nedenini bulursa adam intihar edecektir. Bulamazsa, Dae-su’ya yardım eden Mido’yu öldürecektir.


Künye

Yönetmen Chan-Wook Park
Senaryo , , , , , ,
Yapımcı Dong-ju Kim , Jae-Duk Han , Dong-Joo Kim , Syd Lim
Müzik Yeong-Wook Jo
Görüntü Yönetmeni Jeong-Hun Jeong
Vizyona Giriş Tarihi 15 Ekim 2004
Süre 120 dk
Tür Dram, Gerilim, Gizem
Özellikler Renkli
Ülke Güney kore

Ödüller

Büyük Jüri Ödülü (57.Cannes Film Festivali-2004)

Oynayanlar

Min-Sik Choi Min-Sik Choi Dae-su Oh
Ji-Tae Yu Ji-Tae Yu Woo-jin Lee
Hye-Jeong Kang Hye-Jeong Kang Mi-do
Stephanie Sheh Stephanie Sheh Lee Soo-ah
Kirk Thornton Kirk Thornton Park Cheol-woong
Kari Wahlgren Kari Wahlgren Hypnotist
Tae-kyung Oh Tae-kyung Oh Çocuk Dae-su
Dae-yeon Lee Dae-yeon Lee Beggar
Dal-su Oh Dal-su Oh Park Cheol-woong
Byeong-ok Kim Byeong-ok Kim Mr. Han

Ekip

Sanat Yönetmeni Chung-hoon Chung (Sanat Yönetmeni)

Firmalar

Özen Film (Dağıtımcı)
Hasılat 91.359,0 TL
Toplam İzleyici 14.616
Vizyonda Kaldığı Hafta 31 Hafta

Son Yorumlar (18)

by_yeti avatar by_yeti 02 Temmuz 2016 17:33:14

9

Bildiğim izlediğim tek İNTİKAM filmi. Fakat insanoğlu intikam almak için bu kadar çirkinleşebilirmi? Bir babayı kızıyla seks yapmasına zorlayabilirmi?

XduygusuzX avatar XduygusuzX 16 Şubat 2015 09:13:38

9

Hani bazı filmler için şu ilginç yorum yapılır : ''Bu filmi hafızamdan silip tekrar tekrar izlemek istiyorum'' diye.. işte bu film o film.. kim nederse desin benim görüşüm bu ..

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 07 Kasım 2014 08:23:27

9

Baştan sona bir sinema şöleni harika bir film muhteşem bir yönetmenlik becerisi harika bir senaryo oscarlık oyunculuklar muhteşem dövüş sahneleri ayrıca sürpriz finaliyle sizi şok edecek bir başyapıt.

Hakan_Irızak avatar Hakan_Irızak 26 Kasım 2012 00:15:36

Filmin en ilgi çeken yanı Kore yapımı oluşu ve oyunculukların başarısı..Amerikan yapımı olsaydı bu kadar ilgi çekmeyip vasati filmler içerisinde yeralırdı..Kore yapımı olması ilgiyi farklı bir yoldan kendine çekiyor...Filmi beğendim

portiangel avatar portiangel 03 Ocak 2012 09:47:01

2

Filmin tek nokta vuruşu müziğiydi bence.film hakkında bir çok sitede ne kadar abartılı yorum okumuştum oysa.büyük bir merakla izledim.Bence son derecede sıradan bir filmdi.içindeki gizemi korumak adına o kadar çok angarya sahne vardıki sıkıldım bile diyebilirim.10/5 verdim.yeter bence...

| S z R | avatar | S z R | 02 Aralık 2011 01:13:12

8

Senaryosu çok etkileyici kızının öğrenmemesi için yaptığı şeyler çok etkileyiciydi...Garip bir film

Yandex.Metrica