Carmen

8,18

( 1 kişi yorum yaptı )

Carmen

(Carmen)

Sinema Filmi

2003

1830 yılı İspanya... Hikayemiz ülkenin korkunç gerçeklerini ortaya koyarken gerçek bir aşk hikayesini de zaman ve mekandan bağımsız, gözler önüne seriyor...

Bir Fransız yazar ve araştırmacı olan Prósper Mérimée (Jay Benedict) bir İspanyol askeri olmasına karşın kanun dışı işlere bulaşmış olan José (Leonardo Sbaraglia) ile tanışır. Mérimée’nin İspanya’da tanıştığı ikinci kişi ise onu baştan çıkaran, damarlarındaki kanın bile farklı atmasını sağlayan güzeller güzeli bir çingene kızı olan Carmen (Paz Vega)’dir. Mérimee’nin falına bakmak için onu kandırır ve evine götürür. Parası için Mérimee’yi öldürmeye çalıştığı bir anda Jose kapıdan girip Carmen’in bütün planlarını altüst eder.

Daha sonra iki adamın karşılaştığı ilk yer Jose’nin cinayetten yargılanıp idama mahkum edildikten sonra id amını beklediği küçük hücresidir. Tüm hayatını, inançlarını kaybedip hayattan kopuşunun hikayesini Mérimee’ye işte bu hücrede anlatır... Bütün bunların sebebi ise güzeller güzeli Carmen’e olan aşkı ve tükenmeyen sevgisidir. İlginçtir ki orijinal romanın yazarı Fransız Prosper Mérimée, filmin içinde de karakterlerden biri olmuştur. Bu noktanın dışında filmin senaryosu tamamen 1845’te ilk kez yayınlanan romandaki orijinaline sadık kalınarak birebir sinemaya aktarılmıştır.

José filmde de yine bir centilmedir ve Carmen adındaki bu korkunç ve vahşi kadının oyuncağı olmuştur. Vicente Aranda Carmen’in bu versiyonunda karakterlerin değil daha çok hikayenin nedenlerini ve niçinlerini incelemektedir. İspanyol yönetmen Carmen’in ve Jose’nin duygusal yaşantılarının üzerine eğilerek örneğin neden Jose’nin Carmen’e bu kadar düşkün olduğunu anlatıp Carmen’in aslında kim olduğunun üzerinde fazla durmamaktadır. Bunun yerine Jose ve Carmen arasındaki tutkulu ve bazen vahşi ilişkiyi irdelemeyi yeğlemiş.

Künye

Yönetmen Vicente Aranda
Senaryo ,
Müzik José Nieto
Görüntü Yönetmeni Paco Femenia
Vizyona Giriş Tarihi 19 Kasım 2004
Süre 119 dk
Tür Dram, Duygusal
Ülke Ispanya Ingiltere Italya
Etiketler Başlıkta Karakter İsmi, Çıplak Kadın, Güzel Kadın, Romandan Uyarlama, Seks Daha Fazlası

Firmalar

Özen Film (Dağıtımcı)

Son Yorumlar (1)

emre84 avatar emre84 14 Ocak 2007 17:50:01

9

Bence çok önemli bir film keşke daha bildik oyuncular oynasaydı

Yandex.Metrica